Snažím sa každý mesiac prečítať aspoň jednu knihu. Nie vždy sa mi to podarí, či už kvoli rozsahu knihy alebo proste nedostatku času. NIe každý deň sa mi podarí si nájsť voľných 30 - 60 minút čistého času na čítanie. Dovody sú rozne, niekedy je to čas, inokedy nedostatok mentálnej kapacity, únava či iné priority. No knihy a ich čítanie majú primárne slúžiť mne a nie ja im. Nechcem čítať len preto aby som čítal a spravil si pomyselnú čiarku, fajku ✔️ "SPLNENÉ".

Tak ako minulý rok, aj tento rok som si vybral niekoľko kníh, ktoré považujem za najlepšie, ktoré som v roku 2017 čítal a možno by mohli zaujať aj teba. Ja osobne ich určite prečítať odporúčam, no tématicky ti možno nesadnú. Každý máme vkus iný.


1. Příběh lidského těla – Daniel E. Lieberman

Fascinujúca kniha, ak ťa zaujíma človek, vývoj človeka, ľudského tela v čase. Od jeho prvo počiatkov počas celej doby evolúcie človeka a ľudstva až po dnešného, moderného človeka. Autor pútavým sposobom vykreluje vývoj a evolúciu, podložené množstvom výskumov po celom svete. Ľudské telo, také ako ho dnes máme od narodenia, je dokonalý stroj, je to najlepší mechanizmus aký kedy vznikol, nepretržite fungujúci každý deň, celé desaťročia. Chcelo to ale dlhý čas, množství často krát i náhodných sledov udalostí aby sme sa dostali tam, kde sme dnes. A často krát nechýbalo veľa a bolo by všetko preč. Link na knihu.

2. Alibaba.com - Příběh největšího on-line tržiště světa - Porter Erisman

Taká malá biografia o človeku menom Jack Ma, zakladateľovi čínskej spoločnosti Alibaba (Alibaba Group), vedľa Google, Facebooku, Apple, Amazonu, jendej z najvetších spoločností na svete. Príbeh rozpráva Porter Erisman (autor), ktorý bol dlhé roky po boku Jacka Ma a pracoval pre neho. Autor rozpráva svoj pohľad na vývoj spoločnosti, na vývoj a udalosti zo sveta Jacka Ma a jeho Alibaby. Knižka nie je nijak veľký literárny požitok ale ponúka zaujímavý pohľad do sveta, o ktorom málokto vie a tiež ponúka zaujímavý uhol pohľadu na Alibabu a Jacka Ma. Link na knihu.

3. Vědomý business - Fred Kofman

O knihe vědomý business od Freda Kofmana tu nejdem moc písať, lebo o nej mám napísaný článok / recenziu na webe. Za mňa, toto je MUST READ kniha. Link na knihu.

4. Total Recall, můj neuvěřitelný životní příběh - Arnold Schwarzengger

Autobiografia Arnolda Schwarzeneggera. Pre mňa asi najlepšia autobiografia akú som doteraz čítal. Úplne zmenila moj pohlad a názor na Arnolda. Predtým, než som si knihu prečítal som Arnolda nikdy nemal extra moc rád (ako herca, ako o človeku som o ňom nič nevedel). Po prečítaní jeho autobiografie som v ňom našiel obrovskú motiváciu, stal sa mi inšpiráciou a mojim vzorom. Mám pred ním obrovský rešpekt. Link na knihu.

5. Na volné noze - Podnikejte jako profesionálové - Robert Vlach

Ak ťa zaujíma podnikanie, freelancing, chceš si založiť živnosť a pracovať a podnikať sám na seba alebo svoje meno, toto je rozhodne MUST READ manuál. Nie nadarmo má kniha označenie "BIBLE FREELANCINGU". Inú tak komplexnú a prepracovanú knihu na tému podnikania a freelancingu v CZ a SK nenájdeš. Zahraničné publikácie majú orientáciu skor na US trh, chýbajú v nich informácie špecifické pre naše prostredie. Kniha je dosť hrubá ale je to naozaj pecka a povinné čítanie pred tým, ako sa vrhneš na dráhu freelancera. A ak už freelancer si, prečítaj si ju aj tak. Zistíš, čo všetko robíš zle, kde máš medzery, čo máš zmeniť, zlepšiť a prečo sa ti možno nedarí tak dobre, ako by si si prial a predstavoval. Link na knihu

6. Pozitivní líder - Jan Muhlfeit, Melina Costi

Ak by si si mal z tohoto zoznamu vybrať a prečítať len jedinú knihu, Nejdem písať nič viac, mám k nej spracovanú celkom dlhú recenziu kde nájdeš všetko doležité. Link na knihu.

7. Tim Ferris - Čtyřhodinový pracovní týden

Tim Ferris a jeho 4 Hour Work Week je takým bonusom, keďže už bola na zozname kníh za rok 2016. Dočítal som ju vtedy na prelome rokov 2016 a 2017, preto som ju zaradil do tohoto zoznamu a aj toho minuloročného :) Link na knihu.