Nepatrím k ľuďom, ktorí píšu na social media alebo svoje blogy rozne zhrnutia a sumáre za predchádzajúci rok. Moj sumár bude skor odporúčaním pre teba. Odporúčaním na 7 super kníh ktoré ťa posunú vpred, pomožu ti stať sa lepšou verziou samého seba :) Tieto knihy som stihol prečítať v priebehu roku 2016, čo však neznamená, že v tomto roku boli vydané. Poďme na to.

1. Dallas a Melissa Hartwigovi - Jídlo na prvním místě

Ak si z tohto zoznamu neprečítaš žiadnu ďalšiu knižku, tak minimálne túto by si mal. Mimoriadne aktuálne to može byť v nadchádzajúcom posviatočnom období :) O tejto knižke som spísal aj krátku recenziu. Zlepši svoje zdravie, prestaň konečne riešiť to ako vyzeráš, koľko zješ. Nauč sa o fungovaní a vplive jedla na tvoje telo a zmeň svoje stravovacie návyky, čím veľmi pozitivne ovplivníš aj kvalitu svojho života a naplniš pohár svojej energie. Link na knihu.

2. Robert B. Cialdini - Zbraně vlivu

Ďalšia skvelá kniha, tento krát trochu o psychologií a roznych vplivoch na nás všade naokolo a od ľudí okolo nás. Vrta ti niekedy v hlave, ako ťa dokáže niekto ukecať na niečo čo vlastne ani nechceš, či už kúpiť alebo urobiť? Spoznaj tajné zbrane presvedčovania a podnecovania. Spoznaj Zbrane vplivu. Link na knihu.

Ku knihe nájdeš aj moju krátku recenziu.

3. Ashlee Vance - Elon Musk

O Elonovi su už pravdepodobne počul. Stojí za projektom elektromobilu Tesla, súkromnými letmi do vesmíru jeho spoločnosti SpaceX a efektívnym využívaním solárnej energie (spoločnosť SolarCity). Osobnosť Elona Muska je nesmierne zaujímavá a fascinujúca. Pre mňa osobne je to večšia osobnosť než Steve jobs alebo Bill Gates. Biografia od Ashleeho Vance je úžasné čítanie o Elonovi, jeho začiatkoch, progrese až po pozíciu kde sa aktuálne nachádza. Veľmi inšpiratívna a pútavá kniha, či už sa s projektami Elona stotožňuješ alebo nie. Link na knihu.

4. Justin a Erica Sonnenburgovi - Zdravá střeva

Počul si už o tom, že tvoja tráviaca sústava a črevá sú tvojím druhým mozgom? Tvoje črevá nie sú len taký obyčajný orgán ktorého úlohou je vylučovanie a strávenie toho čo zješ. V črevách máš veľmi rozmanitý systém baktérií ktoré plnia množstvo úloh. Od tvorby a udržiavania imunitného systému, cez vstrebávanie živín z potravy. Mimo iné, v mnohom ovplivňujú tvoje zdravie ale aj pocity. Črevná mikrobiota može priamo ovplivňovať tvoje nálady a pocity. Bohužiaľ, zdravá a pestrá mikrobiota v črevách je pre vetšinu z nás v dnešnej dobe priemyselných potravín skor výnimkou než pravidlom. Ďalšia z kníh, ktorá by mala byť povinnou četbou každého z nás. Link na knihu.

5. Sharma Robin S. - Mnich, který prodal své ferrari

Kniha Mnich který prodal své ferrari je tak trochu viac emočnou a duchovnou záležitosťou. Je písaná ako rozhovor dvoch ľudí, bývalého špičkového právnika (mních) a jeho kolegu, tiež právnika. Po tom ako prekonal infarkt, rozhodol sa prehodnotiť celý svoj život. V rozhovore sa dozvieš ako zmeniť svoj préstup k životu, ako zmeniť prístup k iným ľuďom, ako zmeniť svoje myslenie. Spoznáš oblasti svojho myslenia a vedomia o ktorých si možno netušil že ich dokážeš ovlivnit alebo ako ovplivňujú oni teba. Staň sa lepším človekom a osobnosťou. Nasleduj rady a cvičenia ktoré v knihe nájdeš a zlepšíš kvalitu svojho života o 100%. A nie len svojho, ale aj ľudí okolo seba. Len tým, že sa zmeníš ty sám. Link na knihu.

6. Timothy Ferriss - Čtyřhodinový pracovní týden

Tim Ferris je proste macher. Jeho kniha Čtyřhodinový pracovní týden sa stala svetovým bestsellerom. Nauč sa ako si zefektívniť a zjednodušiť život, ako filtrovať doležité od nepodstatného.

Byť zaneprázdnený je forma lenivosti – lenivosti myslieť a premyslene konať. Byť zavalený a ochromený prácou je často rovnako neproduktívne ako nerobiť nič, nehovoriac o tom, že je to oveľa menej príjemné. Byť produktívny si vyžaduje byť selektívny a robiť menej.

Autor sa zaoberá myšlienkami ako oddeliť finančný príjem od času stráíveného v práci alebo prácou samotnou. Nezáleží čí si podnikateľ, freelancer alebo zamestnanec. Kľučové je vytvoriť si systém v ktorom tvoj úspech (finančný či iný) nezáleží len od tvojej práce a prítomnosti, ale aj od iných ľudí ktorí pre teba pracujú. Tim ti v knihe ponúka konkrétne stratégie, tipy, rady, nástroje a situácie ktoré sám využíva a ktorými si prešiel. Dozvieš sa, ako rutinné situácie každodenného života managovať a outsourcovať, aby si dosiahol slobodu - finančnú, časovú, priestorovú. Link na knihu.

Zabudni na rozne hlúpe americké motivačné knihy v ktorých sa nedozvieš nič konkrétne a hodnotné, kde nájdeš len dookola opakované prázdne slová a frázy. Siahni po Timovi Ferrisovi a začni reálne meniť svoj život.

7. Seth Godin - Fialová krava

Od Setha Hodina som čítal celkom 3 knihy: Nenahraditeľný (taktiež jedna z veľmi spešných kníh no pre mňa veľmi slabá kniha), Kopni do té bedny (rozprávka na dobrú noc) a Fialová krava. Na základe týchto 3 kníh, aj keď je Seth Godin svetovo uznávaný autor, nepatrí zrovna medzi mojich obľúbených. No Fialová krava si zaslúži určitú pozornosť.

Ak chceš v dnešnej dobe supieť so svojim nápadom, produktom či službou potrebuješ zaujať a odlíšiť sa. Potrebuješ byť iný. V dnešnom svete sa nedá a nestačí konkurovať cenou. Musíš byť iný, musíš sa vedieť odlíšiť. Musíš mať fialovú kravu. Link na knihu.


Pevne verím že som ťa svojim výberom motivoval a ak si prečítaš aspoň jednu z týchto kníh (v najlepšom prípade všetky), stotožníš sa s myšlienkami ktoré ti prinesú a začneš aspoň niektoré z nich aplikovať, zaručene posunieš kvalitu svojho bytia a života na vyšší level. Budeš o kročik bližšie k lepšej verzií samého seba. :)