Ubytovanie býva častokrát najnákladnejšou položkou všetkých výletov. Dokonca nákladnejšou, než napríklad letenky. No aj na ubytovaní sa dá pár eur ušetriť a pritom nezbankrotovať. V tomto článku nájdeš niekoľko šikovných tipov a trikov ako ušetriť na ubytovaní.


Možností ako si zabezpečiť lacné ubytovanie v akejkoľvek destinácií je niekoľko. Odporúčam vždy zvážiť a preskúmať každú z nich, pri akejkoľvek ceste do zahraničia.

Couchsurfing

Couchsurfing.org je sociálna sieť, kde ľudia ponúkajú ubytovanie u nich doma zadarmo alebo hľadajú ubytovanie u Couchsurferov pri svojom cestovaní.

Ak ti teda nevadí bývať u niekoho, napríklad na gauči, válende, či možno v spacáku v obývačke a to úplne zadarmo, je to skvelá možnosť ako cestovať za nulové náklady na ubytovanie. Jednoducho, za ubytovanie u niekoho doma neplatíš.

Ďalším benefitom je to, že spoznávaš nových ľudí, nových priateľov v cudzích krajinách. Domáci ti taktiež dokážu najlepšie poradiť aké jedlo napríklad ochutnať, čo vidieť v danej destinácií, čo vyskúšať, prípadne ťa priamo prevedú.

Ak ti nevadí bývať u niekoho doma a v jeho prítomnosti za nulové náklady, rád spoznávaš originál kultúru, nových ľudí a nadvezuješ nové kontakty, je Couchsurfing.org pre teba skvelá vec.

Airbnb

Airbnb funguje na podobnom princípe ako Couchsurfing len s tým rozdielom, že u Airbnb majiteľovi ubytovania už platíš poplatok. U Airbnb nenájdeš hotely, ponuky ubytovania sú od reálnych a súkromných majiteľov bytov, či domov, ktorí sa rozhodli poskytnúť svoj byt, dom alebo len jednu izbu cestovateľom.

Opeť, obrovská výhoda je bližší kontakt a komunikácia s domácím a cena, v porovnaní s hotelom. Dostaneš sa bližiše ku kultúre a zvykom miestnych. Výhodou u Airbnb je, že si možeš sám zvoliť či ti bude stačiť prenajať si jednu izbu alebo by preferuješ celý dom či byt (napríklad, ak cestujete viacerí alebo máš rád súkromie).

Ponúk ubytovania na Airbnb je veľké množstvo. Či už malé garzonky, spoločné izby alebo veľké luxusné domy. Záleží od tvojej preferencie.

Ako ušetriť s Airbnb ešte viac (alebo ako získať ubytovanie aj zadarmo)

Existuje niekoľko trikov ako získať od Airbnb kredity zadarmo. Kredity možeš použiť na rezerváciu ubytovania a znížiš si tak celkovú cenu. Prečo nevyužiť benefitov ktoré Airbnb ponúka a neušetriť za ubytovanie ešte viac peňazí? :)

Kredit zadarmo za registráciu
  1. Klikneš na tento odkaz - presmeruje ťa na stránku Airbnb. Tento link je moja pozvánka pre teba vďaka ktorej získaš vstupný bonus - kredit zadarmo. Zároveň, aj ja vďaka tvojej registrácií dostanem kredit, za čo ti vopred ďakujem :)
  2. Vyplníš údaje pre vytvorenie nového konta.
  3. Máš kredit :) ten možeš využiť pri bookovaní ubytovania, jeho platnost je jeden rok.
Pracovné / služobné cesty - extra kredit

Až 46€ možeš získať úplne zadarmo a to bez nutnosti registrácie nového konta, teda stačí to tvoje už existujúce konto. Vďaka službe Airbnb Business ktorá je určená pre tých, ktorí využívajú Airbnb k služobným cestám. Na vyskúšanie tejto služby ti Airbnb práve dáva k dispozícií týchto 46€.

Vobec si nemusíš robiť starosti tým, že nechodíš na služobné cesty. Jediné čo potrebuješ je email na "firemnej" doméne. Teda email, ktorý nie je vytvorený na službách typu gmail.com, azet.sk, seznam.cz a podobne. Napríklad brano@nacestach.xyz. Možeš teda použiť email na doméne svojho blogu, svojej webstránky alebo kľudne, ak máš firemný email.

Zároveň, nemusíš mat obavy, že by niekto z Airbnb kontaktoval teba, alebo tvojho zamestnávateľa, prípadne chcel niekto potvrdenie že vo firme pracuješ, nebodaj posielal faktúru. Celá komunikácia prebieha TVOJIM účtom u Airbnb, TVOJIM emailom a za ubytovanie platíš taktiež TY.

Ako na to?

  1. Ak ešte nemáš účet na Airbnb, klikni na tento odkaz. Okrem 46€ od Airbnb Business získaš aj 15-30€ za registráciu. Ak už účet máš, prihlás sa do neho.
  2. Po prihlásení klikni na Airbnb Business v pravej lište takto:
  3. Dostaneš sa na Business sekciu. Scrolluj dole, kým nenájdeš info o kredite zdarma. Tam vyplníš svoj email ("business email").
  4. Na email ti príde potvrdzovací email (confirmation link). Ten musíš potvrdiť kliknutím na potvrdzovací link(potvrdenie že email je tvoj, existuje a máš k nemu prístup). Hotovo.

Hotovo? Ale kde mám svojich 45€? Kredit ti Airbnb pripíše hneď, ako absolvuješ prvý Business výlet. Pri bookovaní ubytovania musíš označiť, že se jedná o Business trip. Následne po dokončení a úhrade ti Airbnb bonusový kredit obratom pripíše. Možeš ho tak využíť pre svoj ďalší booking.

Hotel / Hostel / Penzion

Poslednou možnosťou ako na ubytovanie sú hotely prípadne hostely. Aký je rozdiel medzi hotelom a hostelom?

V hoteli dostaneš celú izbu sám pre seba, obvykle aj s kúpeľňou a wc. Úroveň a kvalita (a s tým spojená cena) sa líši a rozoznáva podľa počtu hviezdičiek. Sú 3*, 2* ale aj 5* hotely. Okrem toho sa líši ponuka služieb v hoteli (hotelová / izbová služba). Napríklad raňajky, parkovanie, večere, minibar na izbe, upratovanie v izbách a podobne. Niektoré hotely majú napríklad vlastné bazény, posilovne, bary alebo napríklad bowlingové dráhy.

Hostely sú založené na myšlienke zdieľaných izieb. Myšlienkou je poskytnutie postele, miesta na prespanie, nocľažníkom. V hosteloch sa nachádzajú spoločné izby v ktorých sú postele (niekedy aj poschodové postele) kde sú ubytovaní rozni hostia. WC a kúpeľňa sú spoločné. Opeť, úroveň hostelov je rozna. Od moderných a lepšie vybavených, ktoré Vám ponúknu napríklad aj raňajky či večeru, spoločenské miestnosti a iné bonusy, no nájdete aj kvalitovo horšie, "ošumelejšie".

Výhoda hostelu je nižšia cena. Nevýhodou naopak nedostatok súkromia a nižšia úroveň či kvalita komfortu. Zas na druhú stranu ak si spoločenský typ, rád nadvezuješ kontakty a nevadí ti takýto room sharing, bude pre teba hostel dobrou voľbou.

Penzion je menšie zariadenie podobné hotelu, obvykle sú penziony rodinné zariadenia. Poskytujú len niekoľko izieb (min. 5), maximálne pre niekoľko desiatok ľudí a s obmedzeným rozsahom spoločenských a doplňkových služieb. Penzion može byť zaujímavý cenový kompromis medzi hotelom a hostelom.

Ako a kde hľadať výhodné ubytovanie v hoteli, hosteli či penzione

Na výber najlacnejšie hotela može výborne poslúžiť stránka www.hotelscombined.com, booking.com či napríklad agoda.com, alebo expedia.com.

Ja osobne preferujem Booking.com, mimo iné aj z dovodu možnosti rezervácie bez nutnosti platby vopred a možného flexibilného storna, ale hlavne z dovodu, že možem využiť tzv. cashback program. Teda za každé zarezervované a riadne uhradené ubytovanie získam 3-5% z ceny rezervácie speť.

Cashback je služba vďaka ktorej možeš za svoje nákupy online získať peniaze (percentá) speť. Funguje to tak, že sa zaregistruješ na stránke ktorá cashback programy poskytuje (cashback portál), vyberieš si zo zoznamu eshopov ktoré cashback umožňujú (podľa toho čo chceš nakupovať) a preklikneš sa na tento eshop z cashback portálu. Keď na tomto eshope spravíš objednávku a riadne ju uhradíš, pripočíta sa ti na tvoj cashback účet odmena - niekoľko percent z výšky sumy ktorú si za objednávku zaplatil. Výška cashback odmeny sa líší u roznych eshopov a tiež roznych cashback portálov. Obvykle v rozmedzí 1 - 10%, v priemere 3 - 4% z výšky objednávky.
Ja osobne odporúčam a aktívne využívam cashback portál tipli.sk (na slovensku), prípadne tipli.cz alebo plnapenezenka.cz (v Čechách).

Na hotelscombined.com ale aj booking.com si jednoducho zvolíš svoju lokalitu kam cestuješ, dlžku pobytu v termíne od - do a vyberáš z nájdených výsledkov. Zvoliť si prípadne možeš z viacerých kritérií a filtrov v hľadaní ako napríklad typ zariadenia (hotel, hostel, penzion), počet hviezd, nadštandardné vybavenie a služby (fitko, bazén, wellness, parkovanie, ...). Výsledok hľadanie je možné zoradiť podľa ceny, hodnotenia, obľúbenosti a prípadne podľa roznych ďalších kritérií.

Pred každým bookingom odporúčam dokladne si prečítať podmienky daného ubytovacieho zariadenia, možnosti storna (a storno poplatky), zvážiť možnosť raňajok a podobne. Ak spravíš chybu a hotel bookneš, može byť následné riešenie vzniknutej komplikácie časovo náročnejšie, s nie istým výsledkom. Daj si tiež pozor na to, že niektoré hotely vyžadujú zadanie platobnej karty pre dokončenie bookingu. Niekedy je platobná karta potrebná len ako záruka, inokedy je platba za rezerváciu z karty zablokovaná okamžite. Ako som písal, je potrebné si dokladne prečítať podmienky každého hotela alebo ubytovacie zariadenia.


Ak poznáš viac tipov alebo máš nejaké ďalšie skúsenosti ktoré možu pomocť pri ušetrení za ubytovanie, zdieľaj ich s nami, podeľ sa o ne v komentároch pod článkom :).