Obvykle zvykneme rekapitulovať uplynulý rok na jeho konci či začiatku toho nového. No rok 2020 je trošku iný a je plný zaujímavých udalostí a výziev pre nás všetkých, ale tiež aj pre nás ako spoločenstvo, ľudstvo a civilizáciu.

Momentálne, je začiatok mája roku 2020. Žijeme vo svete, ktorý ovláda koronavírus (buzzword) COVID-19. Konečne sa po dvoch týždňoch objavil vodca KĽDR Kim Čong-un, ktorý na pár dní zamestnal konšpirátorov a novinárov na celom svete, lebo po ňom nebolo niekoľko dní ani chíru ani slychu. Chýbal niekomu? Nemyslím.

Anyway, o tom som nechcel. Blížime sa do prvej polovice roka a máme za sebou už toľko udalostí, čo sa niekedy nazbierajú možno za jedno celé desaťročie. Poďme si to zrhnúť:

 • masívne požiare v Austrálií
 • zabitie Iránskeho generála Soleimaniho
 • Irán odpálil dve balistické strely na americké základne v Iraku
 • zostrelenie Ukrajinského civolného lietadla v Teheráne
 • začiatok Impeachementu Donalda Trumpa
 • tragické úmrtie Kobe Brianta
 • vystúpenie UK z EU
 • celosvetová pandémia koronavírusu COVID-19
 • odloženie letných Olympíjskych hier
 • požiare v ukrajinskej oblasti Chernobylu a v blízkosti elektrárne
 • požiare na Sibíri
 • globálna ekonomická kríza z dovodu COVID-19
 • prepad cien ropy a zníženie ťažby

Je toho celkom dosť a to ešte za sebou nemáme ani prvý pol rok. Najviac sa vetšiny z nás dotkla práve globálna COVID pandémia. Či už z titulu straty zamestnania, krachovania vlastných biznisov z dovodu štátom prikázaných obmedzení, nútenej karantény, OČR kvoli zatvoreným školám a školkám, či akýmkoľvek iným dovodom prečo sme prišli o zdroj príjmu, či kontakt s rodinou a priateľmi.

Globálny prepad ekonomiky, prepad spotreby a kúpnej sily a výrazný prepad cien ropy, zníženie jej spotreby a ťažby, čo vedie k ďalej strate zamestnania a prehlbovania krízy. Na druhej stranej, malou výhodou je, že tankujeme lacnejšie. Stojí to však za to?

Moja prvá polovica roku 2020

Rok 2020 je pre mňa zatiaľ skvelý!

WHAT? Are u fucking kidding me?

Nuž, je to tak. Život nám prináša množstvo výziev, hádže nám pod nohy rozne prekážky a skúšky. Nie je tomu inak ani v súčasnej situácií. Súčasná situácia je obrovská výzva, ale zároveň obrovská šanca. Pre mňa, pre teba, pre nás všetkých. Pre nás, ako národ, ale hlavne pre nás ako ľudstvo a civilizáciu.

Ja beriem život taký aky je, so všetkým čo mi prináša. Nevravím, že rok 2020 je zrovna tým najlepším aký som doteraz zažil. Nevravím že je nejak extra skvelý či úspešený. Za posledných niekoľko desaťročí boli rozhodne lepšie (a mnohonásobne lepšie nás bezpochyby čakajú). Súčasná situácia sa ma taktiež nemálo dotkla vo viacerých oblastiach. Aj ja som si zvykol na svoj pohodlný a rozmarný život. Pýcha predchádza pád.

Kriticky doležité je však uvedomenie si, že može byť veľmi výrazne horšie než práve je. Zamysli sa nad tým na pár sekúnd... Može byť horšie než je? Ako by to vyzeralo? Čo by mohlo byť horšie pre teba než je teraz, čo by mohlo byť horšie pre tvojich blízkych? Ako by vyzeral svet či naša krajina keby bolo horšie než je teraz? Vojna? Hladomor? Stovky alebo tisíce mrtvych na vírus (Taliansko, Španielsko, USA)? Stanné právo? Zombie apokalypsa? Zemetrasenia? Výbuch jadrovej elektrárne či jadrová vojna veľmocí?

Vždy a kedykoľvek može byť horšie než v aktuálnej situácií je. A život s touto myšlienkou a s týmto uvedomením ti prinesie slobodu. Zbaví ťa úzkosti, strachu či dokonca depresií.

Súčasná situácia je obrovskou príležitosťou pre každého z nás a vo výsledku, pre nás ako ľudstvo. Núti nás k zamysleniu a k zmene nášho života. Núti nás ku zmene zažitých stereotypov a dogiem z obdobia relatívneho bezpečia a pohodlia na ktoré sme si za posledné roky veľmi zvykli a/alebo v ňom vyrástli. Núti nás k zamysleniu, že svet na aký sme boli zvyknutí je veľmi krehký a hlavne, dlhodobo neudržateľný. Núti nás... k pokore! K objaveniu stratenej pokory a skromnosti. Že je to možno moja naivná a romantická predstava? Možno... Som však večný optimista (a flegmatik =) ). Verím v to, že v ľuďoch je dobro a že nakoniec... zdravý rozum a dobro zvíťazí. Verím, že tých správnych a férových je stále viac než tých... druhých. Že tá úžasná doba v ktorej žijeme, s množstvom technologií ktoré dnes máme, nebude pre nás záhubou. Verím, že nájdeme stratenú symbiozu s prírodou, aj s prispením moderných technologií. Verím, že sa znovu naučíme žiť v súlade s prírodou, že skončia desaťročia jej devastácie a drancovania.

Videl som na Facebooku jeden obrázok ktorý sa ma hlboko dotkol a neustále nad ním odvtedy premýšľam... Neuložil som si ho (a už ani znovu nenašiel), no bol veľmi podobný tomu v záhlaví tohoto článku. Planéta Zem so smutným výrazom a pri nej slová "Thank you" (Ďakujem) adresované obrázku koronavírusu.

Súčasná pandémia nie je trest, je to dar, je to šanca a príležitosť. Ľudstvo, človek ako živočíšny druh, je súčasťou prírody. Žiaľ, myslíme si že nie. Myslíme si, že sme nad prírodou dávno zvíťazili a ovládli ju. Myslíme si, že možeme čokoľvek, že dokážeme a zvládame všetko lepšie. Nie je tomu tak. Príroda nás opeť raz uzemnila, opeť raz nám dokázala aký sme malí a bezmocní. Tých pár tisíc rokov kedy sa človek vyvíjal a tých pár stovák rokov kedy po svete chodí Homo Sapiens neojebe niečo, čo existuje miliardy rokov a miliony rokov evolúcie. Nič na tom nezmenia ani páni Trump, Matovič či iní. V konečnom dosledku, všetci sme len ľudia.

Takže... aký je tvoj rok 2020, so far?