Ked som zakladal svoju prvú firmu vo Velkej Británií, riešil som problém založenia bankového účtu pre túto firmu, teda účet, ktorý by bol vedený na túto firmu. Bolo to približne v roku 2017 a nešlo to úplne bez problémov. V tomto článku sa s tebou podelím o praktickú skúsenosť so založením a vedením účtu pre anglickú spoločnost (LTD).

Firmu som zakladal s pomocou sprostredkovateľa (založenie firmy ako služba) a súčasťou požiadavky bolo aj založenie firemného bankového účtu v CZ ktorý by bol vedený na túto novo vzniknutú firmu. Situácia je totiž taká, že pre založenie účtu v UK banke je potrebné byť rezidentom v UK, resp. aby riaditeľ (majiteľ) firmy mal fyzickú adresu (s dokladom) v UK a mal UK doklad (napr. vodičák vydaný v UK). Ja som nesplňal ani jednu z týchto podmienok, preto som sa rozhodol pre účet v CZ (kde žijem) ktorý by bol vedený na tento zahraničný subjekt.

Keďže to šlo cez sprostredkovateľa, založenie firmy aj účtu prebehlo bez problémov a účet bol založený v České spořitelni.

Vo všeobecnosti, banky pri zakladaní účtu na zahraničné subjekty vyžadujú apostilový výpis z registru v UK, často krát aj preložený do úradného jazyka (CZ). Napríklad, v prípade Fio banky som dostal na dotaz o podmienkach založenia účtu takúto odpoveď:

Dobrý den,
veškeré potřebné údaje pro poskytnutí služby je možné získat z jediného oficiálního dokumentu.
Tento dokument má podobu potvrzení úřadu The Registrar of Companies for England and Wales a v hlavičce nese název příslušného zákona, který obchodní společnosti upravuje.
Název dokumentu je tedy The Companies Act 2006.
Dokument není co do obsahu údajů standardizovaný (na požádání je v něm možné potvrdit různé informace) a je proto nutné zkontrolovat, zda-li obsahuje klíčové náležitosti - zejména identifikaci statutárního orgánu datem narození.
Statutárním orgánem je director (ředitel).
Zákonná úprava definuje rozsah jednání každého z ředitelů jako neomezený. Tzn. i v případě, kdy bude na výpise figurovat více než jeden ředitel, není potřeba dokládat stanovy, jednání je vždy samostatné.
Současně je nezbytné doložit skutečného cílového vlastníka - fyzickou osobu takovéto společnosti.

Firmu aj bankový účet v CZ banke mám úspešne založené, jupí! No malo to svoj háčik.... Keďže proces prebehol rýchlejšie než moje prípravy na reálne použitie tejto firmy a teda generovania obratu na novom účte, banka po pár mesiacoch účet zrušila - dostal som len písomné vyjadrenie že účet bol uzatvorený.

Otázku zriadenia firemného účtu som teda musel znova začať riešiť. Nechcel som absolvovať nejaký dlhý a zložitý administratívny proces, vybavovať nejaké výpisy, preklady, chodiť do bánk... Neznášam akýkoľvek typ byrokracie a papierovania. Hľadam som teda iné riešenia, modernejšie, flexibilnejšie.

Monese

Monese

Monese je UK fintech startup (podobný Revolutu) ktorý ponúka bezplatné zriadenie lokálneho bankového účtu v mene EUR a GBP (lokálny UK účet). Zriadenie účtu je možné bez nutnosti potvrdenia bydliska a adresy, bez nutnosti dokladovania historie a pod.

Monese ponúka k účtu aj platobné karty (MasterCard).

Pre začiatok to bolo celkom dostačujúce riešenie. Účet síce nie je vedený na firmu, ale je možné pohodlne a rýchlo prijímať / posielať platby v EUR, GBP z / na vlastný EUR/GBP účet.

Revolut

Revolut

Revolut je veľmi podobný službe Monese. Revolut som v tom čase využíval už nejaký čas, ako súkromný účet. Zvažoval som, že by som ho začal používať aj na firemné financie no nechcel som miešať súkromné financie na ktoré som Revolut využíval a firemné financie. Hlavne, keď som mal k dispozícií Monese, nebol k tomu dovod.

Viac informácií o Revolute nájdes v tomto článku.

TransferWise

TransferWise

TransferWise bola v počiatkoch online zmenáreň mien. Poskytoval výrazne lepšie kurzy pri roznych konverziách (USD, EUR, CZK, iné) aj pri vyšších objemoch finančných prostriedkov. Časom ale TW rozšírili služby a začali poskytovať aj bankový účet vedený priamo na firmu, v rámci tzv. TransferWise Business.

Ten umožňuje prijímanie / odosielanie (aj zahraničných) platieb, bezplatnú debetnú platobnú MasterCard kartu k účtu, konverzia mien, vedenie lokálnych účtov v roznych menách (EUR, GBP, USD), OpenAPI. Veľkým benefitom je vedenie účtu aj platobnej karty zdarma a príchodzie transakcie taktiež zdarma.

Otvorenie business účtu je jednoduché a rýchle, stačilo vyplniť registráciu, vyplniť niekoľko údajov o firme, vykonať autorizáciu a... za pár desiatok minút je všetko hotovo, pohodlne a online.

TransferWise využívam pre niektoré aktivity firmy dodnes.

Revolut for Business

Revolut for Business

To najlepšie nakoniec... Ako som už spomínal, som veľmi aktívny používateľ Revolutu a veľmi im fandím. Revolut ma baví! Preto som bol nadšený keď oznámili nový ponuku Revolut Business ktorá je určená práve firemám pre správu firemných financií. Háčik bol v tom, že úvodná registrácia prebiehala na základe zaradenia do waitlistu a ten proces kým došlo k poradiu trval dosť dlho. Na schválenie / spracovanie registrácie som čakal viac než pol roka (a aj preto som musel využívať TransferWise alebo Monese).

Nakoniec, registrácia bola schválená! Prečo považujem Revolut Business za tak super? Registrácia / zriadenie účtu samozrejme online, multi-menové účty, rýchle (zahraničné) prevody na kliknutie a bez poplatku, hromadné platby, business platobné karty (virtuálne aj fyzické, každý zamestnanec može mať svoju kartu s vopred nastaveným limitom, prehľadná a rýchla správa kariet vo WebGUI), napojenia na rozne služby (slack, účtovníctvo a iné služby / appky), OpenAPI, interbank kurzy a ďalšie. Revolut Business je v podstate platforma na managovanie firemných financií (denná exekúcia). Jediná vec ktorú aktuálne postrádam je integrovateľná platobná brána, ale to neposkytuje ani TW.

Medzi hlavnú nevýhodu považujem náklady na vedenie Business účtu. V mojom prípade to vychádza na nejakých £25 mesačne.

Záver

Verím, že v podnikaní si tvoríš vlastné pravidlá, svoj vlastný svet ktorý by mal fungovať podľa tvojich predstáv a s tvojimi pravidlami. Ja sa snažím maximálne minimalizovať akúkoľvek papierovú byrokraciu a každý jeden aspekt sa snažím automatizovať a riešiť online. Od založenie firmy v UK, vedenia účtovníctva, podania daňového priznania, annual accounts až po otázku založenia, vedenia a správy bankového účtu.

V konečnom dosledku som rád, že účet v kamennej banke nám po pár mesiacoch banka zrušila a mohol som ísť cestou hľadania flexibilného a moderného riešenia.

Aktuálne, používame kombináciu účtov Revolut Business a TransferWise a je to skvelé!