Karlovy Vary sú vzdialené asi 150km od Prahy, kde aktuálne žijeme. Vraj je to krásne mesto ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť. Čo i len ako turista, ktorý sa nejde rekreovať do kúpeľov (mimochodom, karlovarská termálna voda sa používa nie len ku kúpeľným účelom, ale aj k priamej konzumácií a sú predpisované špeciálne pitné kúry. Kvoli mimoriadne vysokému obsahu minerálov v tejto vode je odporúčané maximálne množstvo 3x denne cca 2-3dcl). Mimo iné sú K. Vary známe aj každoročne organizovaným filmovým festivalom, ktorého sa zúčastňujú aj známi herci z celého sveta.

V Karlových Varoch sme doposiaľ neboli. Vonku bolo na koniec oktobra celkom príjemné počasie, tak sme sa vybrali na výlet.


Múzeum Jana Bechera

Parkovali sme pri Horním nádraží kde se dá parkovať zdarma a bez problémov. Do centra je to peši 5-10 minút. Hneď na začiatku námestia sme natrafili na múzeum Jana Bechera. Je to logické, typická česká Becherovka je povodom práve z Karlových Varov. Tu vznikla receptúra a tu sa tiež začala vyrábať a vyrába sa tu dodnes. V budove dnešného múzea sa vyrábala niekoľko desaťročí.

V priestoroch sa nachádza štýlová kaviareň, reštaurácia a samotné priestory múzea. Prostredie kaviarne a reštaurácie je zariadené veľmi dobovo, do čias života Jana Bechera (19. - 20. storočie).

Vstupné do múzea stálo 120,- korún, trvá asi 30 minút, je s výkladom a zakončené je filmom o historií Becherovky a degustáciou :)

Počas výkladu sa dozviete o vzniku receptúry, o historií firmy, rodovej línií a vlastníctve. Dozviete sa ako sa Becherovka vyrába a tiež jej tajnú receptúru. No dobre, teraz fabulujem. Originál receptúru Becherovky (okolo 20 bylín) poznajú na celom svete len dvaja ľudia.

Výklad celkom zaujímavý, i keď slečna bola nervozna viac než by človek čakal :) Záver samozrejme najlepší - degustácia :)Kolonády a karlovarské Vřídlo

Z múzea Jana Bechera sme sa vybrali cez námestie smerom hlbšie do centra. Hneď z kraja sme si ešte spravili povinnú zastávku v malej predajni s karlovarskými oblátkami a urobili menšiu zásobu domov aj rodine.

Karlovarských kolonád je 8:

  • Mlýnská kolonáda
  • Sadová kolonáda
  • Tržní kolonáda
  • Zámecká kolonáda
  • Vřídelní kolonáda
  • Altán pramene Svoboda
  • Altán Aloise Kleine

My sme mali asi viac šťastia ako rozumu, no podarilo sa nám ich vidieť všetky. Viac to bola náhoda ako úmysel, ale pokiaľ pojdete stále rovno za nosom, zvládnete to aj Vy. Jednou trasou od Múzea Jana Bechera se dajú vidieť všetky, vrátane Vřídelní kolonády kde sa nachádza prvý karlovarský prameň - Vřídlo.

Vřídlo je jeden zo 16 prameňov vo varoch a je zároveň prvým a največším prameňom. Ešte do februára 2016 bolo vřídlo umiestnené vo vnútri Vřídelní kolonády. No ako sme sa dozvedeli z exkurzie v podzemí, musel byť premiestnený vonku, pred budovu, kde sa aktuálne nachádza. Jeho výstrek dosahuje až 12m (po regulácií). Vřídlo bolo presunuté z dovodu nutnej rekonštrukcie podlahy v miestnosti kde sa nachádzal, nakoľko sa podlaha začala prepadávať. Aktuálne sa vedú diskusie čo ďalej. Rekonštrukcia bude mimoriadne náročná aj z dovodu, že časť vřídelnej voda sa odvádza do okolitých kúpeľov. Voda z tohoto prameňu je jedinou, ktorá sa využíva ku kúpeľným účelom pre pacientov. Teplota vody vřídla je až 72 stupňov a za minutu vyprodukuje cca 2000 litrov vody.


Pri Vašej návšteve Karlových Varov je Vřídlo povinnou zastávkou. My sme absolvovali aj exkurziu do podzemia kde uvidíte niečo viac z toho, ako to vyzerá "pod povrchom" a dozviete sa ďalšie, veľmi zaujimavé informácie o Karlových Varoch ako takých, o prameňoch, pitných kúrach a liečebných benefitoch.Od Vřídla sme zamierili ešte ku krásnemu a obrovskému hotelu Grand Hotel Pupp s piatimi hviezdičkami. Majestátny hotel s 300 ročnou tradíciou a vyše 200 izbami, bazénom, wellnessom, casinom, reštauráciou i kaviarňou.

Záver výletu a naše dojmy

V rámci návštevy K. Varov sme chceli ísť aj na niektorú z 11 rozhľadní. Najviac nás zaujala rozhledna Diana, no tak ako to zvyčajne chodí, plány úplne nevychádzajú. Začalo sa zvečerievať, začala prichádzať únava a aj hlad. Rozhľadňu si teda necháme na niekedy inokedy.

No a keďže som už načrtol tému jedlo... V meste je veľmi veľa kaviarní, dokonca mi príde že je tam viacej zariadení s označením "kaviareň" než "reštaurácia". My sme nakoniec zakotvili v reštaurácií U tomáše. Vo vnútri bolo celkom plno a niekoľko voľných stolov malo rezerváciu. Nakoniec nás veľmi ochotný personál usadil k stolu s rezerváciou na neskoršiu hodinu. Ponuka jedál z lístka, taký bežný štandard, nič oslnivé. Rozhodlli sme sa pre "Tip šéfkuchára" ktorým bola bravčová panenka na smotane s kozím syrom, zeleninou a zemiakmi. Nádherný popis so skvelým zložením a ešte tip šéfkuchára? No nedaj si to! Ale teraz vážne, fakt si to nedaj, ak tam niekedy pojdeš. V skutočnosti sú to len zapečené zemiaky s kúskami panenky (slížíky), zaliate smotanou s kúskami papriky a cibule a na vrchu posypané nejakým eidamom. Bez chuti, nudné, nezáživné, ťažko konzumovateľné. Trošku sklamanie pre nás.

Tento kulinársky zážitok bolo to posledné čo sme v ten deň v K. Varoch zažili, z večere sme sa rýchlym krokom pobrali k autu, lebo začalo pršať. Perfektné načasovanie :)

Celkové hodnotenie a dojmy z K. Varov sú veľmi dobré. Keď sa povznesieš nad tým, že rozne nápisy s ktorými sa na ulici stretneš sú v 3 jazykoch (česky, rusky a anglicky) a tiež nad tým, že všade naokolo sú cudzinci. Karlove Vary sú krásne a kúzelné mesto. Je vidieť že sú hrdí na historiu spetú s mestom (Jan Becher, oblátky, pramene a kúpele). Z časti sú K. Vary znakom určitého luxusu a prepychu (drahé autá na ulici, honosné hotely a kúpeľné centrá, luxusné obchody kde napr. zimná bunda stála 56 000,- Kč). Príroda okolo, architektúra a celkovo atmosféra sú ale unikátne.

Pri prechádzke mestom sme zhodnotili, že K. Vary musia byť krásné a výnimočné v období vianoc a vianočných sviatkov. Nehovoriac o tom, ak by napadol sneh :)