Dnes to bude len taký výkrik do tmy. Pár viet frustrovaného občana Banánovej republiky Slovensko. Najhoršie na tom celom však je, že aj keď na SK nežijem, to ako systémy, politika, súdnictvo, školstvo, politika, politika, politika a ľudia (hlavne ľudia), fungujú, sa ma stále dotýka, znepokojuje a priam nasiera...

Digitalizácia Slovenska a.k.a. portál občana Slovensko.sk

"Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS) zabezpečuje centrálny a jednotný prístup k informačným zdrojom a službám verejnej správy."

"Medzi najvýznamnejšie úlohy ústredného portálu patrí nasmerovanie používateľa na využitie konkrétnej elektronickej služby verejnej správy s využitím relevantných informačných zdrojov."

Toľko stručnej teorie... Prax?

  1. Chcem trvalo odhlásiť auto z evidencie => nedá sa, je nutná osobná návšteva v mieste evidencie vozidla.
  2. Chcem prerušiť ŽL => nedá sa, vyplnený formulár sa nedá podpísať pomocou OP s čipom a elektronickým podpisom. Dovod? Fomulár nekomunikuje s aplikáciou na podpisovanie a vnucuje neustále jej stiahnutie a inštaláciu. Nefunguje v OS X, Linuxe ani Windowse s IE / Edge. Nutná osobná návšteva. (No, ono to niekedy nefunguje tak ako má. Tak musíme dúfať že SA TO časom zlepší.)
  3. Podanie Ďaňového priznania => no vlastne áno... to funguje... hurá! Na druhú stranu, výber daní je jednou z fundamentálnych povinností štátu. I keď... to že to zrovna v daný moment fungovalo mne neznamená, že to funguje vždy, ako napr. tri dni dozadu celodenný a celoslovenský výpadok eKasy :)

Obchodný register Okresného súdu Bratislava I

Dňa 25.09.2019 bol elektronicky podaný spis na Okresný súd Bratislava I na prevod obchodného podielu spoločnosti. Kolok bol zaplatený 26.09.2019, taktiež online. Dňa 27.09.2019 bol spis pridelený súdnemu úradníkovi pani Mgr. V.V. Zákonná lehota na vybavenie (podľa Zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri) sú dva dni. Okresný súd Bratislava I má lehotu predlženú na 10 dní.

Dnes je to 14. deň. Zmena v obchodnom registri doposiaľ nebola vykonaná.

Kontaktovali sme emailom 4x podateľňu Okresného súdu, paní Magistru V.V., absolútne bez reakcie. Čo možeme viac robiť? Zrejme nič... sedieť, čakať, dívať sa z okna a dúfať....

Mám informáciu, že okrem nášho spisu je podaných niekoľko ďalších ktoré taktiež niesú vybavené a čakajú už druhý týždeň.

Danteho Inferno ako dokonalá analogia

Pre porovnanie, založenie spoločnosti vo Veľkej Britání trvalo vybaviť online zhruba 5 dní a v súvislosti s touto firmou (jej založením, správou a vedením) som do UK nemusel vycestovať ani raz.

Záver, alebo niekoľko náhodných myšlienok

Nech sa potom niekto diví, prečo ľudia zo slovenska odchádzajú a nechcú tam žiť, podnikať a zakladať si rodiny... Nehovoriac o súdnictve s p. Kočnerom, paní Jankovskou a spol v pozadí (či v popredí?), školstve a zdravotníctve (30 rokov prešľapujeme na mieste a "schvaľujeme" kozmetické zákony, aby sa nepovedalo), sociálnej politike, poľnohospodárstve (potravinová nesebestačnosť s p. Vadalom na čele), dopravou (neexistujúce či rozbité diaľnice, zastaralá železničná sieť, polorozpadnuté vlakové súpravy, 20 ročná stavba dialničného tunelu Višňové), životného prostredia (zdevastovaná krajina holo výrubom lesov) a vlastne... v tomto výčte by som dokázal pokračovať... Nekončené kauzy, rozkrádačky, klamstvá a vykorisťovanie občanov / hlasov vo voľbách. No aspoň že máme tie istoty, sociálne baličky a rekreačné poukážky a tiež istotu, že kapitán Andrej nám nefajčiarom nezdraží cigaretky, kdežto sladkosti áno.

Najnovšie máme v kurze (5 mesiacov pred parlamentnými voľbami) kto s kým pojde do koalície a kto nie... Kur.va fix... však to je smiešne! To nikoho nesere kto s kým pojde alebo nepojde. Však to nie je dohadovanie rande! Nakoniec sa všetci divíme, prečo neonacistickí extrémisticky šmejdi z ĽSNS ktorí nedokážu zo seba vytlačiť jedinú rozumnú vetu, návrh alebo riešenie neustále rastú v prieskumoch (aj nad tými exkluzívnymi prieskumami by sa dalo polemizovať) a prečo si Predseda stále s Colou na stole drží svojich 20% +- a tliacha vo videách na FB kýble sra.iek. No a to radšej nejdem spomínať svatúšika spasiteľa našeho pána bývalého prezidenta Andreja... To je zase kapitola sama o sebe...

Akože prepáčte, Vážení spoluobčania, ale Vám to už naozaj je.e?

Priatelia... nehorázne ma tento nekončiaci a prehlbujúci sa úpadok a utopia Banánovej republiky Slovensko ťaží... aj keď už 8 rokov na SK nežijem. Aké sú reálne možnosti riešenia? Po 30 rokoch prešľapovania v sračkách?

Mečiar = rozkrádanie, izolácia, Rusofília, únos, mafia, ...; Dzurinda = rozkrádanie, tunelovanie, Gorila, ...; Fico = rozkrádanie, mafia, vražda, únos, oligarchovia a finančné skupiny, rozkrádanie Eurofondov, rozklad justície a právneho štátu, sociálne balíčky, ..... do toho kapitán Andrej... God damn it! Však už by stačilo, nie???

Z pozície nezávislého a nestranného pozorovateľa, nie som zas tak veľký optimista. Pokiaľ si Predseda bude držať svojich 20% a pridajú sa k nim zelené tričká z ĽSNS a  kapitán Andrej, bude to trvať ešte veľmi dlho... Prvým krokom by bolo otvoriť si oči a prebrať sa. Začať vnímať svet a realitu. Začať sa viac zaujímať. Nie sa len umárať vo svojich každodenných trápeniach nad tým čo si dám na večeru, či mám čo pofajčiť, s kým pojdem na kávu alebo koľko lajkov získam na poslednej Instagram fotke. Je to na každom jednom z nás, na každom jedincovi.

Neexistujú nijakí ONI

Neverím v niečo ako "politická neutralita" alebo "neangažovanosť" sa do politiky. Nikto nesmie byť / nemal by byť politicky nestranný. Ak sa niekto považuje za politicky nestranného alebo vyhlási: mňa sa politika netýka, mňa politika nezaujíma.  Neznamená to automaticky vstupovať do nejakej strany, niekde kandidovať, whatever. Znamená to, pridať ruku k dielu, zaujímať sa o veci, ozvať sa, komunikovať so svojimi volenými poslancami, búchať ich po hlavách, diskutovať (nie v krčme po 10 pivách), byť aktívny vo veciach a otázkach štátu. Týka sa nás to všetkých!

Úprimne, nemám energiu a náladu na upratanie svojich myšlienok z tohoto blogpostu do nejakého logickejšieho celku, s detailným rozobraním jednotlivých myšlienok, návrhov, káuz a polemík. Ako som upozornil v úvode... je to len zhluk mojich aktuálnych myšlienok, zúfalstva a rozčarovania nad aktuálnou situáciu. Vlastne... mal to byť len výkrik do tmy nad fungovaním okresného súdu Bratislava I, nuž ale... akosi sa to zvrhlo a zo mňa vyvrhlo von...

NEBUĎME ĽAHOSTAJNÍ!