Sú toho plné média a celý internet. Od januára 2020 sa svetom šíri tzv. Coronavirus COVID-19. Nakazených sú tisíce ľudí (predovšetkým v Číne, v epicentre nákazy), globálne je už len málo, krajín kde neboli potvrdené zatiaľ žiadne výskyty ochorenia. Mŕtvych sú tisíce ľudí, predovšetkým v Číne, starší a chorí ľudia. Ľudia na Slovensku a v Čechách začínajú panikáriť. Obchody berú útokom, nakupujú zásoby trvanlivých potravín, skupujú lekárne, drogérie (dezinfekčné gély sú nedostatkový tovar).

ĽUDIA, SPAMÄTAJTE SA!

UPDATE: Vzhľadom k aktuálnej situácií (24.03.2020) cestovať určite neodporúčam a ono to už ani moc nejde =) Teraz už len vydržať a dúfať...

Fakty o COVID-19

Poďme si zhrnúť reálne fakty o COVID-19 a nie fantázie a poplašné správy!

Aktuálne je 1.3.2020, podľa WHO je celosvetovo 2976 mŕtvych (z toho 2873 v Číne), 86927 nakazených (z toho 79 968 v Číne), 59 postihnutých krajín.

Na obyčajnú chrípku zomrie ročne celosvetovo 650 000 ľudí a nakazí sa 5 000 000 (5 miliónov) ľudí.

Nový typ vírusu označovaný ako SARS-CoV-2 sa prvý krát objavil na začiatku minulého decembra (2019) v čínskej provincií Chu-pej, kde sa tiež nachádza 11 miliónové mesto Wu-chan. Vírus sa na človeka preniesol z divokých zvierat, podobne ako v prípade iných koronavírusov. Za zdroj nákazy je označované wuchanské trhovisko, kde sa okrem morských plodov predávajú aj divoko žijúce zvieratá.

Stále ale nie je jasné, ako presne sa nakazili prví ľudia. Identifikácia takzvaného „pacienta nula“ je pritom pre boj s koronavírusom SARS-CoV-2 zásadný – len vďaka nemu môžu vedci s istotou povedať, aký bol skutočný zdroj nákazy.

Z analýz DNA vyplýva, že zdrojom mohli byť netopieri, ktorí sa na trhu predávali, kľúčovú úlohu pri prenose nákazy na človeka ale mohli zohrať tiež šupinavce – chránení cicavci, ktorí sú v krajinách ako Čína lovení, nielen kvôli masu, ale tiež pre ich šupiny používané k  "liečbe" chorob.

Covid-19 je ochorenie, ktoré môže prebehnúť bez príznakov. Može mať veľmi mierny priebeh. Vo vzácnych prípadoch ale môže spôsobiť vážne problémy a ako je už známe, môžeš naň aj zomrieť.

Vírus sa šíri primárne kvapočkovo z úst a nosu pri kýchaní a kašli. Pravdepodobne aj inými telesnými tekutinami, vrátane moču.

Inkubačnou dobou sa rozumie obdobie, kedy si už nakazený a môžeš nákazu šíriť ďalej, ale ešte o tom nevieš – nemáš žiadne príznaky. Aktuálne sa zdá, že typická inkubačná doba je 5 dní, maximum sa odhaduje na 14 dní  a od toho sa odvodzuje doba karantény. Existujú však obavy, že vo výnimočných prípadoch môže byť ešte dlhšia.

Nákaza je možná aj od osoby, ktorá nemá žiadne príznaky.

Príznaky nákazy sú suchý kašeľ, zvýšená teplota až horúčka, problémy s dýchaním, únava. Bez krvných testov sú nerozoznateľné od bežnej chrípky.

Vyššie ohrozenie preukázateľne predstavuje pre seniorov nad 65 rokov, pre osoby s oslabenou imunitou či chronickými zdravotnými problémami. Rizikovým faktorom je predovšetkým cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcové ochorenia. Časté dotazy sa týkajú malých detí. Deti pod tri roky veku sa pri vírusových ochoreniach pokladajú za rizikovú skupinu. V prípade Covid-19 zatiaľ nie je hlásené žiadne úmrtie vo vekovej skupine pod 9 rokov.

Liečba zatiaľ nie je špecifická, to znamená, že sa dajú tlmiť príznaky, nie však likvidovať vírus. Na vakcíne sa intenzívne pracuje na mnohých miestach sveta, nedá sa však očakávať skôr než zhruba za tri mesiace.

Rúška proti nákaze nepomáhajú. Proti roznášaniu, ak si už chorý, do určitej miery áno, ale spoľahlivé nie sú. Za ochranu proti vírusu sa dajú považovať respirátory triedy FFP3. Musíš ich ale vedieť používať  a musíš rešpektovať všetky pokyny výrobcu – predovšetkým, až na výnimky ktoré sú jasne vyznačené, sú všetky tieto respirátory na  jedno použitie a potom sa musia vyhodiť.

Proti šíreniu nákazy by si si mal častejšie umývať ruky teplou vodou a mydlom. Používať dezinfekčné prostriedky na ruky. Nechytať si tvár, hlavne oči. Kašlať,  kýchať a smrkať do vreckovky. Pri kašli si nezakrývať ústa dlaňou, ale lakťom alebo chrbtom ruky.

No počkaj, ale čo cestovanie??? Čítaj ďalej!

Co na to WHO

Svetová zdravotnícka organizácia - WHO - od začiatku výskytu vírusu a začiatku jeho šírenia mimo Čínu jasne deklaruje, že sa nejedná o globálnu pandémiu, ide o epidémiu! Dôrazne doporučuje predstaviteľom štátov neuzatvárať hranice, nevyvolávať paniku. Vyzýva ľudí aby neprestali cestovať a presúvať sa!

Šírenie vírusu treba mať pod kontrolou a podchytiť ho, treba ľudí edukovať o tom ako zabrániť jeho šíreniu a chrániť seba a ďalších. To zahŕňa zvýšené hygienické návyky (nie však výlučne používať a vo veľkom skupovať rúška či respirátory a používať dezinfekčné gély ktoré sa taktiež stali nedostatkovým tovarom) a zvýšenie povedomia a informovanosti napríklad o príznakoch, karanténe, vyhýbať sa cestám do postihnutých oblastí (sever Talianska, epicentrum v Číne) a pod. Neznamená to však šírenie paniky, rušenie ciest do zahraničia (prestať cestovať).

WHO continues to advise against the application of travel or trade restrictions to countries experiencing COIVD-19 outbreaks.
In general, evidence shows that restricting the movement of people and goods during public health emergencies is ineffective in most situations and may divert resources from other interventions. Furthermore, restrictions may interrupt needed aid and technical support, may disrupt businesses, and may have negative social and economic effects on the affected countries. However, in certain circumstances, measures that restrict the movement of people may prove temporarily useful, such as in settings with few international connections and limited response capacities.
Travel measures that significantly interfere with international traffic may only be justified at the beginning of an outbreak, as they may allow countries to gain time, even if only a few days, to rapidly implement effective preparedness measures. Such restrictions must be based on a careful risk assessment, be proportionate to the public health risk, be short in duration, and be reconsidered regularly as the situation evolves.
Travel bans to affected areas or denial of entry to passengers coming from affected areas are usually not effective in preventing the importation of cases but may have a significant economic and social impact. Since WHO declaration of a public health emergency of international concern in relation to COVID-19, and as of 27 February, 38 countries have reported to WHO additional health measures that significantly interfere with international traffic in relation to travel to and from China or other countries, ranging from denial of entry of passengers, visa restrictions or quarantine for returning travellers. Several countries that denied entry of travellers or who have suspended the flights to and from China or other affected countries, are now reporting cases of COVID-19.
Temperature screening alone, at exit or entry, is not an effective way to stop international spread, since infected individuals may be in incubation period, may not express apparent symptoms early on in the course of the disease, or may dissimulate fever through the use of antipyretics; in addition, such measures require substantial investments for what may bear little benefits. It is more effective to provide prevention recommendation messages to travellers and to collect health declarations at arrival, with travellers’ contact details, to allow for a proper risk assessment and a possible contact tracing of incoming travellers.

Panika a hystéria

Ako upozorňuje aj WHO ale aj iní, panika je najväčšou hrozbou a nebezpečím celej nákazy. A to z hľadiska bezpečnosti a stability krajín ale aj hospodárstva a zásobovania.

Ľudia začali panikáriť. V Čechách aj na Slovensku, začala si šíriť panika a poplašné správy. Ľudia si vymýšľajú neskutočné báchorky ktoré nemajú s pravdou nič spoločné. Nedostatok trvanlivých potravín v obchodoch (prázdne regály) ako ryža, múka, cestoviny spôsobuje panika ľudí ktorá nie je založená na žiadnych pragmatických základoch. Nedostatok dezinfekčných gélov, nedostatok rúšok (ktoré ako si sa už dočítal nie sú účinné). To všetko je následkom HLÚPEJ PANIKY! Paniky, ktorá pripomína začiatok vojny, začiatok hladomoru.

Na druhej strane, obchodníci majú po asi dvoch mesiacoch hneď druhé Vianoce.

Toto je momentálne najväčšie nebezpečenstvo celej epidémie - chaos a ľudia, ktorí k nemu prispievajú.

Záver a.k.a. čo mám teda robiť

Prestaň panikáriť a prestaň šíriť paniku! Rozmýšľaj pragmaticky, triezvo a nepodliehaj hlúpostiam, klebetám a poplašným správam. Čítaj a študuj, získavaj informácie z relevantných zdrojov ako je napríklad WHO a nie bulvárne médiá či televízie ktoré odvysielajú čokoľvek. Prestaň veriť hlúpym dedinským či krčmovým klebetám.

Zvýš svoju hygienu na maximum. Často si umývaj ruky teplou vodou a mydlom, prípadne prostriedkami na báze alkoholu. Rúška ťa nezachráni, keď kašleš alebo kýchaš zakrývaj si ústa vreckovkou alebo lakťom. Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu (menej ako 1meter) s ľuďmi ktoré javia náznaky prechladnutia (kýchanie, kašlanie).

Snaž sa otužovať a posilňovať svoju imunitu. Vitamíny, zdravšia a vyvážená strava, otužovanie. WHO prízvukuje, že silná imunita je základným obranným prostriedkom ako obmedziť šírenie vírusu a samotnej nákaze.

Neboj sa cestovať =) priebežne sleduj a posudzuj situáciu triezvo a objektívne.

P.S. Tento článok nie je moje chytráčenie, hranie sa na odborníka (v našej krajine máme 5 miliónov hokejových trénerov, 5 miliónov politológov, fitness trénerov a odborníkov na zdravú výživu). Nie som odborník, vedec, lekár ani hygienik. O víruse som toho počul a prečítal z rôznych zdrojov veľa a triezvo som zhodnotil situáciu.

Zdroj: WHO, denikn.cz, irozhlas.cz