Tim Ferriss patrí k mojim najobľúbenejším autorom a na (už relatívne staršiu) knihu Čtyřhodinové tělo (4 Hour Body) som sa už dlho chystal a tešil. A tak ako je u Tima zvykom, bolo to veľmi detailné, podrobné a častokrát psychicky náročné čítanie, hlavne z dôvodu veľkého množstva faktov, dát a podrobností. Pre mňa však aj mega zaujímavé a poučné, pretože ide o tématiku, ktorá ma zaujíma a fascinuje.

‌                 ‌

Tim v knihe rozoberá do detailov veľké množstvo tém a oblastí ohľadom ľudského tela, stravovania, športových výkonov (silových aj vytrvalostných), sexu a spánku. Aj preto české vydanie má takmer 600 strán.

Je nutné uviesť, že takmer všetky fakty, experimenty a výsledky popísané v knihe Tim otestoval priamo na sebe alebo desiatkach iných ľudí a sú podložené výskumami odborníkov a lekárov z praxe. Tiež musím podotknúť, že nie so všetkými postupmi a metódami ktoré Tim v knihe uvádza súhlasím a stotožňujem sa s nimi. Kniha vyšla po prvý krát v roku 2010 a odvtedy aj sám autor prešiel mnohými zmenami. Výskumy a vedecké štúdie priniesli nové poznatky v mnohých oblastiach o ktorých autor pojednáva.

Rovnako, niektoré postupy, predovšetkým v oblasti pohybu, sú viac či menej kontroverzné a rozhodne ich nehodlám všetky testovať na sebe a to z viacerých dôvodov: mám iné ciele v oblasti pohybu a svojich tréningov, nie som atlét či vytrvalostný športovec, nie som vrcholový športovec, mojím cieľom nie je svalový objem a iné.  Je preto len na tebe, ktoré časti pri čítaní knihy preskočíš, alebo si ich prečítaš len zo zaujímavosti a načerpania informácií a inšpirácie (ako ja), prípadne ktoré časti a postupy budeš aj aplikovať.

Cieľom článku nie je dokumentovať a komentovať všetky časti a techniky ktoré sú v knihe uvedené.

4 Hour Body / Čtyřhodinové tělo

Úvod alebo ako knihu používať

Predtým, ako začneš objavovať tajomstvá knihy a autorových experimentov, odporúčam, aby si si prečítal úvodnú kapitolu, ktorá ti dá stručný prehľad o tom ako s knihou pracovať. Ide konkrétne napríklad o určenie si toho, aké máš ciele, prečo knihu čítaš. Akú oblasť svojho života chceš zlepšiť a pomôcť s ňou?

Autor ti ponúka 5 pravidiel, ako s knihou pracovať a maximálne zefektívniť jej úžitok pre teba:

 1. používaj knihu ako švédsky stol
 2. preskoč vedecké pasáže (sú zvýraznené) ak sú pre teba moc zložité
 3. buď skeptický
 4. nepoužívaj skepticizmus ako výhovorku pre ničnerobenie
 5. uži si to!

Tim je známy (a vlastne pojednáva o tom hneď v úvode a potom v priebehu celej knihy ktorá sa nesie v duchu tejto myšlienky) tým, že sa riadi pravidlom 80/20, tzv. Paretovým pravidlom. Celá kniha a väčšina experimentov v knihe sa nesú v duchu 80/20 a definície tzv. "Minimálnej účinnej dávky" (MÚD).

Minimálna účinná dávka je najmenšia dávka, ktorá bude mať požadovaný výsledok.

Všetko nad MÚD je plytvanie. Napríklad, ak chceš uvariť vodu, je MÚD pri štandardnom tlaku vzduchu 100 stupňov Celsia. Uvarená je uvarená, za vyššej teploty nebude "lepšie uvarená".

Nie je kalória ako kalória

Základným pravidlom v oblasti stravovania sa je, že nie je kalória ako kalória. Inak bude tvoje telo reagovať keď zješ 100g sacharidov z chleba a keď ich zješ napríklad z melóna.

Nezáleží na tom, čo vložíš do úst, ale na tom, čo to urobí s tvojím krvným riečiskom, teda ako zareaguje inzulín, akú odozvu to bude mať na tvoj metabolizmus.

Tiež platí, že tvoja hormonálna reakcia na sacharidy, proteíny a tuky sa líši.

Rôzne zdroje kalórií = rôzne výsledky

Základom je nízko-sacharidová diéta

Nerád používam slovo "diéta". Diéta je v mojom ponímaní niečo krátkodobé, rýchle, jej cieľom je dosiahnutie rýchleho výsledku a potom nasleduje návrat do starých zabehnutých koľají. Upravil by som teda nadpis (ktorý pochádza z knihy) na: nízko-sacharidový životný štýl alebo anglicky low-carb.

Low-carb prináša z dlhodobého hľadiska naozaj najlepšie výsledky ako na percento podkožného tuku tak aj na celkové zdravie a biochemické procesy v tele.

Zjednodušene (budem parafrázovať autora), vyhýbaj sa bielym sacharidom. Nasledujúce potraviny by si mal zo svojho jedálnička vylúčiť úplne: akýkoľvek chleba, ryža (konzumácia ryže je na diskusiu: kto - kedy - za akých okolností, preto by som ju tak striktne na "blacklist" nezaraďoval), obiloviny, zemiaky, cestoviny, tortilly, obaľované či smažené potraviny, spracované potraviny (polotovary, fastfoody, jedlo ktoré vyšlo z fabriky).

Autor ďalej odporúča konzumáciu rovnakých jedál stále dookola. Napríklad ako zdroj bielkovín: vaječné bielka či celé vajcia, kuracie prsia, ryby, bravčové a hovädzie mäso, ďalej strukoviny: fazule (čierne, červené), šošovica a zelenina ako: špenát, hrach, chren, brokolica, zelené fazuľky, kyslá kapusta. Podľa autora je pre jednoduchosť a efektívnosť pri nabehnutí na nový režim najefektívnejšie striedať a kombinovať len tieto potraviny. Z môjho pohľadu a stravovacieho režimu (keto / lowcarb) je tento výber jedál veľmi slabý, nehovoriac o tom, že strukoviny nekonzumujem vôbec. Vedel by som si ho predstaviť doplniť aj o ďalšie potraviny, vďaka čomu by mohli vznikať zaujímavejšie, chutnejšie a lákavejšie kombinácie a typy jedál. Ostatne, tak to aj sám praktizujem. Konzumujem stabilne len určité typy potravín v rôznych kombináciách a formách, podľa toho, na čo mám práve chuť, čo mi zrovna vyhovuje a aké mám aktuálne časové možnosti.

Autor ďalej striktne zakazuje pitie kalórií (sladené vody) a tiež ovocie, ktoré sú zdrojom fruktózy (u sladených vod aj aspartámu). Fruktóza sa totiž premieňa na glycerol-fosfát, ten následne na triglyceirdy čo následne vedie k ukladaniu tuku.

Najlepší tip na záver: praktizuj jeden deň v týždni tzv. "cheat day". Deň, kedy môžeš zjesť čokoľvek v akomkoľvek množstve. Jeden deň, kedy sa nemusíš absolútne obmedzovať.

Pre mňa je to obvykle sobota. Možno by sa zdalo že je to taký deň kedy sa totálne  sprasíš, no pokiaľ budeš na lowcarbe dlhší čas zistíš, že na tie veci ani moc nemáš chuť a ani zďaleka ich nedokážeš zjesť toľko, ako by si si myslel. Každopádne, sobota je deň bez výčitiek, vtedy si to "uži" naplno.

Tu to však samozrejme nekončí. Určite ťa napadajú mnohé otázky, aj z praktického života. Na tie ti autor odpovedá v ďalšej kapitole, kde nájdeš množstvo ďalších tipov a  odporúčaní.

Doba ľadová

Osvedčeným spôsobom ako začať efektívne a rýchlo spaľovať podkožný tuk je ovládnutie svojej teploty. To jednoducho znamená: začni sa otužovať a vystavovať chladu.

Okrem toho, že chlad má pozitívny vplyv na schopnosť tela oxidovať tuk, je to skvelý spôsob trénovania svojho imunitného systému a posilňovania svojho zdravia.

Pýtaš sa ako začať? Nemusíš čakať na zimu a utekať do najbližšej rieky či jazera. Začať s otužovaním sa musíš predovšetkým pomaly a v malých dávkach, ktoré môžeš časom adaptácie navyšovať.

Musím priznať, že otužovanie som nikdy nepraktizoval - vyskúšal, no nevytrval. Bolo mi to nepríjemné, hlavne studené sprchy a kúpele - neznášal som to a tento odpor sa preniesol do toho, že som s tým prestal. Po prečítaní argumentov a faktov z knihy som s otužovaním znovu začal. Dodržiavam rady a tipy od Tima a subjektívne musím potvrdiť - funguje to! Moja adaptácia a schopnosť znášať chlad sa zvyšuje. Z hľadiska efektivity spaľovania tukov zatiaľ nemám dáta ktorými by som mohol toto tvrdenie podporiť, no výskumy jednoznačne zvýšený úbytok tuku pri vystavovaní sa chladu potvrdzujú.

Ako jednoducho začať s otužovaním

 1. Umiestni na 20-30 minút sáčok s ľadom na zátylok alebo do oblasti horného trapezoidu, najlepšie večer.
 2. Vypi hneď po prebudení minimálne 500ml ľadovej vody na prázdny žalúdok. (S týmto bodom si úplne nie som istý, sám ho nepraktizujem.)
 3. Pred raňajkami alebo pred spaním si daj 5 - 10 minútovú studenú sprchu (presný postup ako sa dostať až na 10min nájdeš v knihe).
 4. Ak znesieš viac, aplikuj 20 minútové ľadové kúpele, ktoré vyvolajú triašku.

Zmena hladiny glukózy

Tim v tejto kapitole popisuje svoj experiment, kedy použil lekárske zariadenia k permanentnému meraniu hladiny glukózy v krvi. Šlo o rôzne ihly a katétre ktoré mal pod kožou zavedené permanentne, 24 hodín. Na základe toho bol schopný vyhodnocovať veľmi zaujímavé údaje a dáta a zodpovedať tak na mnohé otázky, ktoré si často kladiem aj ja.

Detaily nájdeš v knihe, ja zhrniem len v skratke výsledky ku ktorým dospel.

 • Nepočíta sa to v okamihu, kedy to vložíš do úst, ale keď sa ti to dostane do buniek: potraviny a tekutiny sa vstrebávajú o veľa dlhšie, než by sme čakali. Vrholové hodnoty Tim dosahoval hodinu a pol až dve a pol hodiny po konzumácií jedla, a to i jogurtu. Pomarančová šťava dosahovala vrcholných hodnot 40 minút po vypití.
 • Zvýšený obsah tuku v jedle zmierňuje skoky hladiny glukozy
 • Ocot neznižuje glykemickú reakciu. Citronová šťava áno.
 • Škorica, aj v malých dávkach, má podstatný vplyv na hladinu glukozy

Naberanie svalstva

V druhej časti sa autor venuje tématike naberania svalovej hmoty, jej tvarovaniu a niektorým typom cvikov. Znovu platí to, čo som písal v úvode: ak ťa nezaujímajú všetky detaily, všetky tipy cvičení, vyberaj si len to, čo je aktuálne tvojím cieľom a výzvou.

Autor v kapitole veľmi detailne rozoberá cviky napríklad na brušné svalstvo, zadok, tlaky na ramená, biceps, sťahovanie kladky podhmatom, ale tiež niektoré ďalšie cviky na strojoch ale tiež s činkami (mnohonásobne efektívnejšie než cvičenia na strojoch). Z uvedených cvikov, ku ktorým pripája patričné množstvo teoretických ale aj praktických znalostí a skúseností, následne vzniká cvičebná sekvencia / plán tzv. Occamova britva.

Cieľom je podľa zásad 80/20 a MÚD dosiahnutie maximálnej efektivity v oblasti nárastu objemu svalovej hmoty a sily za čo najkratší čas s adekvátnou námahou (časovou, silovou).

Okrem toho autor pojednáva o myšlienkach moderného fitness (zisk vs. efektivita, zisk vs. bezpečnosť) a v ďalšej kapitole tiež prináša odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s Occamovou britvou.

Pre mňa bola táto kapitola na teoretickej úrovni, predovšetkým v tých detailných častiach, veľkým prínosom. Čo sa týka praktickej realizácie, dochádza znovu ku stretu mojich tréningových cieľov s tým, čo popisuje autor. Každopádne, kapitola ma v teoretickej rovine a možnosti / spôsoboch dosahovania rôznych výsledkov nesmierne obohatila.

Zlepšenie sexu

Fascinujúce čítanie :) Netreba asi znovu písať, že vo všetkých kapitolách je autor mimoriadne konkrétny a detailný. To isté platí aj o tejto kategórií. Nečakaj však nejaké ... "čoromoro", erotiku, orgie a neviem čo.

Život je krátky a sex by mal byť jeho nádhernou súčasťou. Je základným stavebným prvkom našej prirodzenej podstaty.

Veľmi praktickou kapitolou predovšetkým pre pánov je kapitola s názvom "Sexuálny stroj" ktorej témou je hladina testosterónu. Autor rozoberá spôsoby a možnosti ako prirodzene (ale aj neprirodzene) docieliť zvýšenú hladinu testosterónu, čo sa následne premieta nie len na samotnom sexuálnom akte či výkone. Testosteron je dôležitý mužský pohlavný (rastový) hormón ktorý má veľký vplyv na silu, budovanie svalov a ďalšie biologické procesy v tele. Dnes, v dnešnej spoločnosti je bohužiaľ bežným javom trvalé znižovanie hladiny testosteronu u mužov. Následkom sú zženštilé typy chlapov, neschopnosť splodenia potomka (zhoršená produkcia a vitalita spermií), zhoršené zdravie, prakticky nulový sexuálny život a ďalšie komplikácie.

Spermie sú ďalšou kapitolou a problematikou ktorej sa autor detailne venuje.

Počet spermií u mužov v Spojených štátoch a 20 industrializovaných zemiach klesá u zdravých mužov od roku 1942 tempom zhruba 1% ročne.

Priemerný obyvateľ severnej Európy mal v 40. rokoch minulého storočia 100 miliónov spermií na mililiter ejakulátu. V roku 2008 počet spermií u väčšiny 20 ročných Európanov je blízko kritickej hodnote 40 miliónov na mililiter.

Kapitola bude určite prínosná nie len pánom ale aj ženským čitateľkám, tie môžu veľmi účinne a efektívne vplývať na svojho partnera aby začal tento potencionálny problém riešiť.

Dokonalý spánok

Kratšia kapitola o problematike spánku. Sám autor dlhé roky bojoval s nespavosťou a podarilo sa mu tento problém z väčšej časti vyriešiť.

V otázke spánku by som však doporučoval prečítať publikáciu s názvom "Proč spíme" od Matthewa Walkera. Je to kniha novšieho vydania, je preto aktuálnejšia, od autora ktorý sa výskumom spánku zaoberá celý život a spánok rozoberá do najmenších detailov, priam miestami ho vykresľuje až fanaticky :) Je to fascinujúca kniha o ktorej určite napíšem recenziu tiež.

Liečba zranení

V rámci trvalej liečby rôznych častí tela podstúpil autor množstvo experimentov s rôznymi metódami liečby sám na sebe. Vyskúšal liečby pohybom, manipuláciou, aplikáciou liekov (prehltnutie, pichanie, prikladanie) až po mechanickú rekonštrukcia (chirurgická náprava).

Pre každú z uvedených možností liečby následne v knihe zhrnul najúčinnejšie metódy ktoré môžeš vyskúšať. Každá z metód pomáha do určitej miery, je viac či menej dlhodobá, niektoré nie je možné vykonávať bez asistencie. Zvrátiť permanentné zranenie sa autorovi podarilo len pri piatich postupoch a to buď v podobe 1-3 sedení, alebo funkčných samostatných cvičeniach. Sú tu (viac podrobností samozrejme v knihe):

 1. Odstránenie vysokého podpätku a Vibramový tréning (miesto nápravy: dolná časť chrbta)
 2. Eegoscueova metóda (miesto nápravy: krčná chrbtica / krk, stredná časť chrbta)
 3. Pokročilá svalová integračná terapia (miesto nápravy: prsné, bedrové a lýtkové svaly)
Ak je časť tela preťažená alebo namáhaná za hranicu kapacity, ktorú je schopná zvládnuť, dochádza k predvídateľným následkom. Buď je poranený sval či spojivové tkanivo, alebo proprioceptivný systém časť tkaniva deaktivuje, ako keby došlo v elektrickom obvode ku skratu. Telo sa prispôsobí, zapojí iné svaly, ktoré preberú záťaž. Pri opakovaní dôjde k adaptácií. Zapojené tkanivá zosilňujú, postihnuté oblasti atrofujú.

4. Technika aktívneho uvolnenia (ART) (oblasť nápravy: vnútorné rotátory ramena)

5. Proloterapia (oblasť nápravy: koleno, zápästie)

6. Bioinjekcie (oblasť nápravy: sval pod-hrebeňový, achillova šľacha)

Sila by nikdy nemala prekonať stabilitu. Gray Cook

Množstvo iných techník prevencie alebo diagnostiky (napríklad FMS) nájdeš dopodrobna rozobraných v knihe. Z vlastných skúseností v otázke terapie nemám skúsenosti žiadne, preto nedokážem ohodnotiť či inak okomentovať účinnosť uvedených techník. Každopádne, čo sa týka diagnostiky a testovania, metódu FMS (Functional Movement Screen) môžem maximálne odporučiť. Ide o spôsob diagnostiky / testovania pohybových a rozsahových schopností jedinca pre zamedzenie zranení v tréningovom procese. Pomocou FMS je možné niekoľkými cvikmi diagnostikovať nedostatky, nedostatočne rozvinuté rozsahy u jedinca a na základe toho stanoviť tréningový plán a program tak, aby nedošlo k zraneniu.

Ak nemáš po ruke certifikovaného FMS trénera, autor ponúka alternatívne cviky pre diagnostiku, tzv. FMS autotest. Test vyhodnocuješ jednoducho uspel-neuspel. Konkrétne pohyby testu sú:

 1. hlboký drep
 2. prekážkový skok
 3. priamy výpad
 4. aktívny zdvih natiahnutej nohy
 5. rotácia v sede

Zároveň ti autor ponúka konkrétne cviky ako v prípade neúspešných výsledkov z testu tieto nedostatky vyriešiť.

Bežať rýchlejšie a ďalej

Ak je tvojim cieľom zabehnúť dlhšiu trasu, behať rýchlejšie, efektívnejšie alebo vôbec začať nejak behať, bude ťa táto kapitola určite zaujímať.

Beh je niečo, čo každý považuje za super šport pri ktorom sa pália doslova kilogramy tuku. Behať hodinu, dve, či tri po meste, po parku či po lese so sluchátkami na ušiach je moderné a cool. Medzi tým sa občas prihlásiť na nejaký maratón či polmaraton alebo iný bežecký pretek. Fasa životný štýl, športujem, chudnem, žijem zdravo, starám sa o seba. Pritom sa však zrejme nikto z týchto bežcov moc nezamýšľa nad technikou behu,  obuvou, dýchaním, pohybom rúk, tempom a ďalšími "detailami". Pestujú si tak trvalé poškodenia a rôzne deformity. Paradoxne, čím viac sa snažia žiť zdravo, športovať a starať sa o seba, spôsobujú si len ďalšie zranenia a poškodenia pohybového aparátu. Nehovoriac o tom, že keď presedíš 8 a viac hodín niekde na stoličke v kancelárií či za volantom a následne sa rozhodneš že ideš behať.

Ja nebehám a to z dôvodu, že behať neviem. Možno to znie hlúpo, vysvetlím. Iste, viem bežať, šprintovať, utekať na autobus, robiť intervalový beh, čí výklus. No nemám správnu techniku behu. Moja technika behu nie je natoľko dobrá aby som si mohol povedať: fajn, idem na dve hodinky si zabehať do lesa či do parku. Nechcem si ublížiť, zničiť kolená, členky, šľachy. Pokiaľ najprv svoju techniku behu nezkonzultujem s odborníkom ktorý ma bude vidieť, bude vidieť ako pokladám nohy, ako pracujem s rukami a ako dýcham, nemám odvahu a drzosť ísť vonku vytrvalostne behať.

Ak sa chceš zlepšiť v behu - v rýchlosti, vytrvalosti, alebo aj technike, autor ti ponúka množstvo veľmi praktických tipov a tréningových režimov. Na sekvenčných snímkoch uvidíš správne techniky pre prácu s rukami, uhly pre kladenie nôh, ohýbanie kolien, lakťov a podobne. Tiež tu nájdeš tipy na aktívny stretching a rozhýbanie flexorov.

Znovu však zopakujem, bez toho aby si sa pri behu videl, len veľmi ťažko budeš schopný odstrániť "zlozvyky" a fixnúť svoju bežeckú techniku. Ak teda nemáš trénera ktorý by s tebou konzultoval, skús si vziať so sebou niekoho vonku, kto ťa bude natáčať (video) a to si následne doma pozrieš po sekvenciách.


Nasledujú kapitoly "Nárast sily", "Od plávania ku švihom" a "Ako zadržať dych dlhšie než Houidini". Týmto kapitolám sa nejdem venovať do detailu. V kapitole o plávaní by som podotkol, že tu platí zrejme to isté ako v prípade behu. Bez toho, aby niekto reálne videl tvoju techniku ju len veľmi ťažko zmeníš a budeš aplikovať všetky rady podľa knihy.

Ak sa rozhodneš skúšať tipy z kapitoly o dychu, rešpektuj varovania autora! Ja sám som ich netestoval, ich funkčnosť či reálne dopady posúdiť nedokážem.

Dlhší a lepší život

Ak si chceš život aj užiť a nie len striktne sa ho snažiť natiahnuť za každú cenu, mal by si si položiť nasledovnú otázku: Ako môžem predlžiť svoj život, bez toho, aby som výrazne znížil kvalitu života?

Autor ti ponúka svoj zoznam hackov ktoré aplikuje / aplikoval. Sú to nízko-nákladové, nenáročné a nízkorizikové spôsoby ako zlepšiť a predlžiť kvalitu svojho zdravia a teda, aj života.

 1. Cykly 5-10g kreatín mono-hydrát (ja kreatín nesuplementujem)
 2. Prerušované hladovanie a cyklovanie proteínov (aplikujem prerušované hladovanie, kedy 12 - 16 hodín nič nejem a hlavným jedlom dňa je večera)
 3. Krvácanie (viac detailov v knihe)

Moj rebríček metód ako dosiahnuť a žiť dlhší a lepší život by bol mierne odlišný. Je tiež nutné brať na zreteľ, že ide o autorove subjektívne metódy, ktoré vznikli na základe jeho experimentov a seba-kvantifikácie. To, čo bude fungovať a vyhovovať tebe, z toho vesmíru možností musíš na sebe otestovať a zistiť sám. Môžeš sa maximálne inšpirovať, neodporúčam však nasledovať niekoho praktiky a zvyky od A po Z.  I keď sme na jednu stranu všetci rovnakí, sme zároveň absolútne odlišní a inak fungujúci.

Záver

Záver v podaní autora vrátane bonusov znamená ďalších asi 200 strán čítania. Ak ťa bonusy a prílohy zaujímajú, kľudne sa do nich vrhni, no ja sa nimi už ďalej v tomto článku zaoberať nebudem. Miesto toho sa pokúsim o stručné zhrnutie a moje dojmy či odporúčania.

Napadá ma asi len... JE TO NÁLOŽ! Autor strávil veľkú časť svojho života seba-kvantifikáciou, seba-experimentami, konzultáciami s odborníkmi, vyvinul aj nemalé finančné investície do týchto experimentov a poznatkov. V knihe je obrovské množstvo poznatkov, ktoré myslím že v našich končinách len málokto pozná či reálne aplikuje či už do svojho bežného režimu dňa alebo do tréningových procesov svojich, či svojich zverencov.

Je tu však aj druhá a tretia strana mince. Tou "druhou stranou" je, že je obtiažne otestovať všetky na sebe, či už z hľadiska svojho životného štýlu (ako ho nechceš pravidelne meniť a potencionálne si tým poškodzovať svoje zdravie ešte viac), alebo na niekom inom (preberieš zodpovednosť?). Niektoré postupy sú teda WOW keď si o nich prečítaš, zamyslíš sa nad nimi, nad výsledkami z nich ale otázka ich aplikovania vo svojom enviromente je diskutabilná.

Tá "tretia strana mince" je, že množstvo postupov a odborníkov je v USA a metódy, služby či produkty (ale aj legislatíva) nie sú v našich končinách dostupné. Preto si opäť len povieš WOW ale reálne máš na ne len slabý dosah, ak nie si ochotný vycestovať do USA a podstúpiť to tam, priamo u zdroja, za patričné náklady.

Tu si neodpustím poznámku, že znovu je vidieť ako sú pred nami vpred, aký veľký náskok pred nami majú v oblasti životosprávy, hackov, postupov, výskume a tiež následnej praktickej aplikácií.

I keď je kniha dnes už staršieho vydania, niektoré informácie či poznatky nemusia byť 100% aktuálne (aj v prípade postupov ktoré aplikuje sám autor), je kniha obrovskou studnicou poznatkov. Osobne nie so všetkými odporúčaniami súhlasím a stotožňujem sa s nimi (v oblasti stravy ale aj pohybu). Tu však zavážilo veľmi to, aké vedomosti už aktuálne mám a aký výživový a tréningový protokol aplikujem sám na sebe. Čo mi vyhovuje a akou cestou sa chcem uberať, akú zastávam filozofiu, aké sú moje ciele, aký je moj lifestyle.

To, čo si z knihy 4 Hour Body (Čtyřhodinové tělo) zoberieš ty, ktoré postupy sa rozhodneš aplikovať a vyskúšať alebo ktoré časti knihy preskočíš záleží teda na tvojom rozhodnutí a to, aké výsledky z toho vyvodíš zase od toho, akú máš úroveň a schopnosť kritického a objektívneho myslenia. Inými slovami, na tvojej inteligencií a vnútornej (ne)vyspelosti a dostatočne kritickom úsudku pri rozhodovaní sa.