Kniha Jídlo na prvním místě manželov Hartwigových by mala byť povinným čítaním pre každého jedného z nás. Aj keď je jednou z hlavných tém knihy nutričný program s názvom Whole30, nejedná sa o publikáciu popisujúcu žiadnu dietu alebo zázračný sposob rýchleho chudnutia. Knihu je nutné chápať ako návod, praktickú príručku ktorá ti ukáže cestu. Ukáže ti iný pohľad na problematiku stravovania, vysvetlí ti množstvo biologických procesov o ktorých si ani netušil že v tvojom tele prebiehajú.

Štandardy dobrého jedla

V úvode knihy sa zoznámiš so štandardami dobrého jedla, ktoré si autori zadefinovali (každý z nás sa riadi svojimi vlastnými štandardami, nie len pri jedle. To, či sú tvoje štandardy správné, či sú vysoké alebo nízke, musíš posúdiť ty sám. Štandardy dobrého jedla ktoré definovali autori sú však podľa mojho názoru skvelý odrazový mostík, pokiaľ v súčasnej dobe nie sú tvoje hodnoty a štandardy dostatočne vysoké, prípadne vyššie než ako definujú autori.). S týmito štandardami ďalej budeš pracovať aj vo zvyšku knihy. Aké sú 4 štandardy dobrého a kvalitného jedla podľa Dallasa a Melissy?

 • Jedlo musí podporovať zdravú psychologickú reakciu.
 • Jedlo musí podporovať zdravú hormonálnu reakciu.
 • Jedlo musí podporovať trávenie.
 • Jedlo musí podporovať fungovanie imunitného systému a minimalizovať zápaly.

Závislosť mozgu na jedle

Zamyslel si sa už nad tým, prečo sa nedokážeš vzdať niektorých jedál? Prečo si nedokážeš odoprieť balík chipsov, prečo nedokážeš odolať čokoláde alebo čokoládovej tyčinke? Prečo ti tak chutí pizza, vyprážaný syr s hranolkami alebo cestoviny na akýkoľvek sposob? Vo vnútri vieš, alebo tušíš, že to nie je celkom vhodné a optimálne, no nedokážeš odmietnuť.

Všetky tieto jedlá majú jednu nefér výhodu. Zahrávajú sa s tvojím mozgom. Vytvárajú špecifické emocionálne reakcie ktoré ťa ovládajú. Chute sa spájajú s emociami ako hnev, smútok, šťastie, frustrácia. Chuť na konkrétne jedlo v spojení s emociou sa može stať tvojou závislosťou.

Vďaka prírode a biologií je náš mozog naprogramovaný tak, aby oceňoval tri základné chutě:

 1. sladkú ako bezpečný zdroj energie
 2. tučnú ako hutný a bohatý zdroj kalorií
 3. slanú, napríklad tekutina vhodná ako konzervant

(Horká chuť je napríklad signálom pre potencionálne nebezpečnú a jedovatú potravinu.)

Vždy keď sa človek stretol s týmito chuťami, neurotransmitery v mozgu nám vyslali signál rozkoše a uspokojenia, ktoré túto skúsenosť v pameti ďalej posilnili.

V prírode nás signály rozkoše a uspokojenia viedli k výžive doležitej pre život. Neslúžili ako informácia o tom, ktoré jedlo je lahodné, práve naopak, hovorili o tom, ktoré jedlo je výživné.

Znalosť týchto prirodzených signálov v mozgu každého z nás je silnou zbraňou v rukách výrobcov potravín. Za posledných niekoľko desaťročí sa kvalita potravín zmenila. Regály v obchodoch sú napráskané priemyselne spracovanými potravinami. Tušíš správne. Potravinami vyrobenými alebo upravenými (glutaman, kukuričný sirup, umelé sladidlá, farbivá a konzervanty, aromy) tak, aby podnecovali chute, nadmernú spotrebu a v konečnom dosledku, vyššie zisky výrobcom. Tieto jedlá stimulujú centrá rozkoše a odmeny v mozgu, no z iných dovodov než zamýšľala príroda (nutná a potrebná výživa). Stimulujú ich preto, že sú vedecky navrhnuté tak, aby povzdbudzovali naše chuťové kanáliky.

Moderné technologie a postupy výroby a produkcie zbavili jedlo výživnosti, ktorú nahradili prázdnymi kaloriami a syntetickymi chemickými zlúčeninami, ktoré klamú naše telo, aby nám dávalo staré a veľmi účinné biologické signály - NEPRESTÁVAJ JESŤ.

Pretrvávajúce biologické signály nás vedú k nadmernej spotrebe sladkých, tučných a slaných jedál, pričom zostávame podvýživení.

Jedlo je presýtené sacharidmi a chudobné na výživné látky.

Hormony

Poďme si najprv zadefinovať čo je to hormon. Hormony sú chemické prenášače, ktoré sú obvykle dopravované v krvi. Sú uvolňované bunkami v jednej časti tela a viažu sa na receptory v inej časti.

Všetky biologické procesy využívajú regulačné mechanizmy ktoré sa starajú v tele o rovnováhu (homeostáza).

V knihe sa dozvieš o základných hormonoch (inzulín, leptín, glukagon) spojených s jedlom, výživou, pocitom sýtosti, hladu ale aj stresu (kortizol), ktorý s touto problematikou úzko súvisí.

Pochopenie súvislostí a toho ako fungujú hormony v tvojom tele, aký majú vpliv na to čo ješ, ako vyzeráš a ako sa cítiš je nesmierne doležité! Aj keď sa ti može zdať že táto téma je v knihe rozoberané príliš do detailov, nepreskakuj! Premýšľaj nad tým, premýšľaj nad súvislosťami.

Každá minca má 3 strany. Robert Kyiosaki

O hormonoch nájdeše niekoľko informácií aj na mojom blogu.

Črevá a tráviaca sústava

Počul si už niekedy o tom, že črevo a tvoja tráviaca sústava je ako tvoj druhý mozog?

Úlohou tráviacej sústavy je zaistiť vstrebávanie živín z jedla, zároveň však tvorí významnů časť imunitného systému. Tráviaca sústava je priamo prepojená s tvojim mozgom.

V knihe sa dozvieš základné fakty o tom, ako funguje trávenie - čo sa stane s každým sústom ktoré prehltneš, ako putuje celou tráviacou sústavou a ako sú z potravy oddelované a vstrebávané jednotlivé zložky (mikro a makro nutrienty). Zistíš, že v črevách máš armádu dobrých ale aj zlých baktérií, akú plnia funkciu a úlohu a ako súvisia s imunitným systémom.

Črevá sú zodpovedné za 70 - 80 % celého imunitného systému.

Ak ťa zaujíma viac o fungovaní tráviacej sústavy, baktériách v tvojich črevách, vplive na imunitu, celkové zdravie a o tom, prečo je tráviaca sústava tvojim druhým mozgom, odporúčam ti prečítať knižku Zdravá střeva.

Zápal

Čo je zápal asi vieš. No len pre úplnosť: zápal je prejav toho, že imunitný systém robí svoju prácu - je to snaha tela zastaviť rozvoj poškodenia a spustiť obnovu. Zápal ukazuje na mobilizáciu imunitného systému. Nezáleží na povode poškodenia tkaniva. Či už ide o bakteriálnu nákazu, fyzické poranenie, fyzické preťaženie (svalovica). Lokálny zápal mal asi každý z nás. No počul si už o systémovom zápale? A čo tak, chronický systémový zápal?

Pochopiť tomu ako funguje imunitný systém a ako ti može uškodiť v niektorých prípadoch (kedy, prečo, za akých okolností) je veľmi doležité. Musíš pochopiť základné súvislosti, ako chronický systémový zápal vplýva na tvoje telo a ako ťa postupne oberá oživot. Ako do tohto obrovského súkolesia zapadá metabolizmus, ako zápal a nefunkčný metabolizmus ovplivňuje tvoje zdravie, výkon a v konečnom dosledku aj to, ako vyzeráš.

Kniha otázky metabolizmu, zápalu a imunitného sysétmu rozoberá veľmi detailne. Vďaka jednoduchým analogiám a štýlom akým sú informácie podávané to pochopíš naozaj veľmi ľahko, nemusíš sa bát zložitých medicínských alebo biochemických výrazov.

Keďže nechcem tento článok zbytočne predlžovať, preskočím ďalej. O téme metabolizmu (metabolizmu tukov, ako primárneho paliva pre tvoje telo), imunite, zápalov alebo epigenetike si povieme niečo v ďalších článkoch.

Škodia zdraviu

Je ďalšia veľmi provokatívna a rozsiahla časť knihy ktorá ti otvorí oči a vyvráti množstvi dogiem a celoživotných omylov.

Cukor, sladidlá, alkohol

Cukor neprospieva zdraviu. Tu by sme kľudne mohli skončiť. Umelé sladidlá sú asi ešte horšie než samotný cukor. Dodávajú takú mieru sladkej chuti, ktorá v prírode nie je bežná. Aspartám je 200 - 300x sladší než cukor z repy. Sukraloza 600x, sacharín 700x.

Tieto umelé sladidlá poskytujú chuťové vnemy a uspokojenie, aké sme z biologického pohľadu nikdy nezažili.

Ale když si nemůžu osladit jahody sacharínem, jak to mám udělat, aby měli sladkou chuť?

Pridaný cukor patrí k prísadám, ktoré dokázu mimoriadne rýchlo a ľahko vzbudiť nezdravú hormonálnu a metabolickú reakciu.

Nadmerná konzumácia priemyselne spracovaných potravín, ktoré sú dosladené cukrom a majú zanedbateľnú výživovú hodnotu vedie k tomu, že hladina cukru v krvi stúpa príliš často a príliš vysoko. To podporuje závislosť na sacharidoch, ako zdroji energie. Nadbytočné sacharidy sa menia na trigliceridy, čo spolu s chronicky zvýšenou hladinou krvného cukru prispieva k leptínovej rezistencií. Zároveň to znamená, že sa nespaľuje tuk, čo vedie k jeho hromadeniu sa v tele.

Počul si o tom, že cukor == prázdne kalorie? A to dokonca 4 kalorie na 1 gram. Z hľadiska mikronutrientov, cukor neobsahuje žiadne vitamíny, minerály ani fytonutrienty. Cukor je len čistá energie bez ďalšej biologickej hodnoty.

Alkohol nemá zmysel rozoberať (v knihe sú mu venované 3,5 strany). O tom, že nám z biologického hľadiska nepomáha a v ničom neprispieva nemá zmysel polemizovať. Cukor obsahuje 4 kalorie na 1 gram a 1 gram alkoholu obsahuje dvojnásobok kalorií. Ponúka teda viac než dosť energie aby dokázal narušiť fungovanie hormonov.

Oleje zo semien, obilniny, strukoviny

Spoločným znakom olejov vyrábaných zo semien (slnečnicové semienka, sojové boby, arašidy) je vysoký podiel PUFA (polynenasýtené) tukov a velké množstvo omega-6 mastných kyselín. Zvýšený príjem týchto PUFA tukov a omega-6 v tvojej strave podporuje systémový zápal a iné metabolické nerovnováhy a disfunkcie na bunkovej úrovni. Viac sa dozvieš v knihem prípadne v ďalších pripravovaných článkoch na blogu :)

Téma obilnín a strukovín bude pre teba možno mierne kontroverzná. No ak sa pustíš do čítania tejto knihy si pravdepodobne otvorený novým myšlienkám a poznatkom. Preto nebuď skeptický nad názormi a informáciami ktoré sa v kapitole dozvieš. Moje zhrnutie (i z hľadiska experimentov na sebe a ďalších iných naštudovaných zdrojov) by bolo asi takéto: Vynechaj zo svojej stravy obilniny v maximálnej možnej miere. To zahrňa pečivo (v minimálnej miere možeš z času na čas zaradiť poctivé celozrnné, pripravené z poctivého a kvalitného kvásku, žiadne zamrazené polotovary ktoré bežne nájdeš vo svojom supermarkete), cestoviny, ryžu (bielu ryžu možeš z času na čas nahradiť basmati ryžou alebo inou podobnou, hlavne ak potrebuješ doplniť viac sacharidov), cereálie a pseudocereiálie (quinoa, kuskus...). No a vzhľadom k tomu, že múka sa vyrába taktiež z obilnín a potrebuješ ju použiť napríklad do pečenia, siahni napríklad po špaldovej celozrnnej.

V živote sú situácie, kedy sa nejde niektorých vecí vzdať úplne na 100%. Preto hľadaj vhodné alternatívy a maj na mysli, že tieto potraviny nepatria do tvojho jedálnička na dennej báze.

K téme strukovín, siahni po knižke :)

Vedel si, že aj arašidy patria medzi strukoviny?

Mliečne výrobky

Kravské mlieko je dokonalá potravina ... pokiaľ si teľa.

Laktoza, kasein, vápnik, intolerancia, vhodnosť kravského / kozieho mlieka pre ľudské telo (nie teľa alebo kozľa), pasterizácia, bio farmárske mlieko. Rozsiahla téma plná kontroverzie. Nechám na tvojom vlastnom posúdení. V knihe nájdeš množstvo informácií a zdrojov k tejto téme.

Podporujú zdravie

Napadlo aj teba: "Sakra, čo mám teda jesť? Je niečo čo je optimálne pre moje telo a moje zdravie?". No jasné že je! Sú to potraviny (podľa autorov) ktoré splňajú štandardy dobrého jedla (spomínaš v úvode článku?), ktoré si autori zadefinovali. A ja sa s nimi stotožňujem.

Patria medzi ne:

 • meso, ryby, vajcia (živočísne bielkoviny)
 • zelenina a ovocie (vitamíny, vláknina, minerály)
 • zdravé tuky

Tuky

Poďme sa na tuky pozrieť trošku detailnejšie, lebo o tukoch to celé je a s témou tukov sa budeš na mojom blogu stretávať častejšie.

Tuky sú skvelým zdrojom energie (1g tuku má až 9kcal, pričom 1g sacharidov len 4kcal) a jedným z tvojich primárnych cieľov jedálnička a primárneho paliva ktoré bude telo využívať a spaľovať. Tuk je zároveň zásadný pre množstvo metabolických procesov.

Tuky poskytujú uspokojenie (vďaka chuti) a zároveň zasýtenie pri menšom množstve prijatej potravy (vďaka hormonálnej komunikácií medzi tráviacou sústavou a mozgom). Jedlo zložené prevažne zo zdravých tukov zaženie tvoj hlad na dlhšiu dobu než jedlo, ktoré je primárne sacharidové. Tuk je koncentrovaný a bohatý zdroj energie.

| Priemerný človek má v telesnom tuku uloženú energiu k ubehnutiu asi dvadsiatich maratonov.

Ak začneš využívať tuk efektívne, ako zdroj energie, zbavíš sa potreby jesť každé dve hodiny, prestaneš zažívať hladofobiu (Je slangový pojem, ktorým vyjadrujeme duševný stav človeka, ktorý nedokáže ustáť pocit hladu (prázdneho žalúdka). Hlad je pre neho príliš silný a stresujúci faktor, preto konzumácia jedla je nevyhnutnosť.) a mentálnu hmlu (Je negatívnym “produktom” tela, pokiaľ nastáva počas dňa. Ide o subjektívny prejav, ktorý sa dá charakterizovať aj ako pokles schopnosti koncentrovať sa, poklesom celkovej energie, pocitom únavy, malátnosti alebo priam ospalosti.).

Fungovanie tela na tuk tu umožní mať medzi jedlami niekoľko hodinovú pauzu (záleží aj od stupňa metabolickej trénovanosti), bez toho, aby to negatívne ovplivnilo tvoje pocity a výkon (mentálny, fyzický).

Mimo iné, vedľajším efektom bude... zmenšovanie tukových zásob na tele a ty budeš *vyzerať fantasticky (estetika je len sekundárny výsledok)! To sa však nestane, ak máš trvalo zvýšenú hladinu krvného cukru a inzulínu.

Pozor však, nie je tuk ako tuk. Predovšetkým, zabudni na ztužené tuky.

Perfektné zdroje zdravých a výborných tukov

Mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA) sú topkou medzi tukmi. Vyskytujú sa v celej škále rastlinných potravín a olejov a tiež v živočíšnych produktoch.

Zdroje, ktoré obsahujú MUFA tuky:

 • avokádo
 • makadamové orechy
 • olivový olej, avokádový olej
 • olivy
 • a ďalšie.

Nasýtené mastné kyseliny (SAFA) nie sú také zlé ako si si doteraz možno myslel.

Určite si už počul o niektorých z týchto tvrdení a je na čase aby si konečne poznal pravdu. Zabudni na všeobecné dogmy šíriace sa niekoľko desaťročí ktoré se nezakladajú na pravdu.

 • Meso = nasýtený tuk
 • Nasýtený tuk upcháva cievy
 • Nasýtený tuk podporuje inzulínovú rezistenciu a zápal

| Konzumácia plnohodnotných, priemyselne nespracovaných potravín s bohatým obsahom tukov a ďalších živín nie je nezdravá. Nadmerný príjem rafinovaných sachardiov nezdravý je.

Nasýtené tuky sú najzdravšou voľbou pre teplú kuchyňu, predovšetkým pri vysokých teplotách. Pri vystavení vzduchu, teplu a svetlu sú veľmi stabilné a sú tak ideálne na grilovanie, pečenie, vyprážanie, alebo restovanie.

Kokos, trochu iné biele meso

Kokos obsahuje veľký podiel (cca 66%) veľmi zdravého typu nasýtených tukov, ktorý sa označuje ako triglyceridy so stredne dlhám reťazcom (MCT). Tie majú absolútne jedinčené vlastnosti a sú pre telo veľmi doležité.

Medzi základné benefity MCT tukov patria:

 • vstrebáva sa a metabilozuje rýchlejšie, než typy tukov s dlhšími reťazcami, z čoho vyplýva, že tvoje svaly a orgány tieto triglyceridy MCT s vetšou pravdepodobnosťou spália ako palivo a neuložia sa tak do tukových zásob
 • pomáhajú v prevencií aterosklerozy a kardiovaskulárnych chorob
 • ich trávenie nevyžaduje žlč, sp tak výborným zdrojom pre tých, ktorí majú poškodenú funkciu pečene, poruchy vstrebávania živín alebo nemajú žlčník.

Ak ťa o MCT tukoch a zaujíma viac, napíš do komentáru a možeme túto tému rozobrať v nejakom budúcom článku.

Zdroje MCT tukov:

 • kokosový olej
 • kokosové mlieko
 • kokos (dušina, vločky)
 • kokosové máslo alebo tuk

Mimo iné, nerafinovaný kokosový olej je perfektný do teplej kuchyne a nemusíš sa báť ani toho, že by tvoje jedlo bolo cítiť kokosom :)

Polynenasýtené tuky (PUFA): existujú v roznych typoch, medzi tie najdoležitejšie patria omega-3 a omega-6 mastné kyselity.

Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA majú protizápalové účinky. Prevaha omega-6 nad omega-3 podporuje systémový zápal. Viac k téme PUFA tukov nájdeš v knihe :)

Od teorie k praxi

Celá kniha nie je len teoretickým sprievodcom svetom jedla a vplivu na tvoje telo. Po "úvodnom" zasvetení čitateľa do problematiky nasleduje praktickejšia časť, kapitola s názvom "Plánovanie jedálničku jednoducho".

Program Whole30 nie je o vážení porcií alebo striktnom počítaní kalorií. Je to neprirodzené, trvalo neudržateľné a psychologicky nezdravé. Tak ako vetšina diet.

Najdoležitejšie je, že úspech vyžaduje tvoje úsilie.

Táto kapitola je akýmsi úvodom do programu Whole30. Dozvieš sa viac o vzťahu TY + jedlo, zistíš čo si celé tie roky robil zle v súvislosti s príjmom potravy a sposobom, akým si ju konzumoval. Nestačí zmena jedálničku, musíš zmeniť aj sposob, akým ješ.

| Negatívne účinky jedál ktoré konzumuješ sa sčítavajú.

Požitok pri jedle, načasovanie a vnímanie signálov od tela (hormonálna sústava) je rovnako doležitý ako to, čo zješ. Kniha ti odpovie na najbežnejšie otázky v ktorých máš možno z dovodu informačnej toxicity chaos a pri množstve informácií ktoré si našiel rozne na internete alebo v televizií a ktoré sa navzájom vyvracajú
nevieš, kde je "pravda" a čo máš vlastne robiť.

Naučíš sa, ako si zostaviť svoj vlastný jedálniček alebo jedlo, sám, bez pomoci, kedykoľvek, rýchlo a efektívne, s ohľadom na všetky nutričné informácie ktoré si sa dozvedel. Naučíš sa vnímať pocit hladu, chute a to ako ich zahnať a uspokojiť.

Whole30

Program Whole30 nie je dieta. Je to 30 dňová radikálna zmena tvojho jedálnička s jasnými a prísnymi pravidlami, je to tvoj nutričný reštart. Je len na tebe či túto výzvu prijmeš a vydržíš poctivo až do konca. Čo je však doležitejšie, či zmení tvoj pohľad na stravovanie sa a či sposobí skutočnú zmenu tvojich stravovacích návykov. Podstatné je totiž to, čo bude následovať po týchto 30 dňoch

Whole30 sa skladá z dvoch častí: proces vylúčenia a proces opetovného zavádzania.

Cieľom programu Whole30 nie je primárne úbytok na váhe, preto jedno zo základných pravidiel programu je, nestúpaj na váhu, nemeraj centimetre.

Kniha detailne popisuje priebeh a účinky na telo počas celého programu. Nájdeš tu informácie po týždňoch, čo sa s tvojim telom bude diať, ako sa budeš približne cítiť a čo sa vo tvojom tele v tomto období deje.

| Maj na mysli že to nie je ťažké. Nikdy nemusíš zjesť nič čo zjesť nechceš. A predovšetkým, že to zvládneš!

V procese opetovného zavádzania určitých potravín budeš pozorovať a zisťovať vpliv niektorých vylúčených potravín na tvoje telo a to ako sa cítiš. Zistíš, ktoré potraviny (druhy potravín) tvojmu telu nerobia dobre a sposobujú ti ťažkosti, čo bude signálom, že sa im máš vyhnúť. Postupne budeš zavádzať mliečne výrobky, obiloviny s obsahom lepku, obiloviny bez lepku a nakoniec strukoviny. Pýtaš sa, čo ak ti niektorý z vymenovaných typov potravín nechýba? Tak sa naň vykašli, nezoberaj sa sním a vylúč ho zo svojej stravy natrvalo.

Ako som už spomenul, skutočný úspech prichádza až po skončení 30 dních + procesu opetovného zavedenia. Autori to nazývajú "Stratégia dlhodobého úspechu". Whole30 nie je dieta. Whole30 ti má ukázať cestu, smer a možnosti. Tejto téme je venovaná celá jedna kapitola.

Pýtaš sa, čo ako máš zdravotné problémy typu cukrovka či autoimunitné ochorenie? Nezúfaj, aj pre teba je program Whole30 vhodný. Viac detailov sa dočítaš v knihe kde nájdeš tipy a odporúčanie pre rozne rizikové skupiny s ochoreniami, ktoré možu mať vpliv na tvoje zdravie v priebehu programu. Nechýba ani špeciálna skupina a tou sú deti, alebo športovci.

O samotnom programe Whole30 som informácie veľmi zostručnil. Nie je cieľom tohto článku popisovať ho do detailov.

Zhrnutie

Kniha Jídlo na prvním místě je manuál, príručka, ktorá by mala byť povinným čítaním v dnešnej dobe priemyselne spracovaných potravín a roznych chemických "zlepšovákov" v potravinách zo supermarketov. Myslím, že nie je doležité, či si niekedy prečítaš Hviezdoslavove básne alebo Dom v stráni, no prečítať si minimálne túto jednu knižku by mala byť povinnosť pre všetkých.

Kniha je písaná veľmi atraktívnym, živým a pútavým štýlom. Nenudí ťa zbytočnými technickými a odbornými výrazmi. Je skutočne veľmi jednoduchá na pochopenie a rýchlo ťa vnesie do problematiky.

Na druhú stranu je vecná a autori nechodili moc okolo horúcej kaše, naopak, sú vždy priami a vecní. Žiadne zbytočné omáčky. Množstvo informácií ktoré sa v knihe dočítaš (a možno sa tak stalo už aj keď si čítal tento článok), bude pre teba úplne nových a možno ti budú pripadať ako nezmysly, nelogické bludy. Maj však otvorenú myseľ a premýšľaj nad tým o čom čítaš a nad súvislosťami. Je na čase vyvrátiť množstvo dogiem s ktorými si sa v živote stretával, množstvo neprávd a omylov ktoré sa šíria už celé desaťročia a vedú nás k epidémií civilizačných chorob. Oboznámiš sa s novými výskumami a vedeckými poznatkami ktoré sú tak trošku proti prúdu. Proti mainstreamu.

Ako si si možno všimol, v tejto recenzií som kládol veľký doraz na problematiku tukov v strave. Ako sa dozvieš aj v tejto knihe, tuky sú tvoj najlepší kamarát. Kniha by mala byť pre teba takým úvodom do celkovej problematiky tukov vo výžive a tukového metabolizmu. Tukový metabolizmus by mal byť tvojím cieľom číslo jedna na ceste za zdravým, funkčným a výkonným telom. S tukmi sa budeš na mojom blogu stretávať častejšie. V ďalších článkoch sa dozvieš viac o tukovom metabolizme, probléme sacharidového metabilizmu, výhodách a nevýhodách, vplyve na tvoju výkonnosť a mentálne nastavenie. Táto publikácia je teda akýmsi odrazovým mostíkom ktorý odporúčam absolvovať pred tým, ako budeš pokračovať v štúdiu ďalších článkov na blogu k tejto téme.


Ja sám som program Whole30 neabsolvoval a myslím si, že keď budeš čítať túto knihu, nemala by to byť pre teba priorita. Ak sa rozhodneš program absolvovať a skúsiť to, super, ničomu to neuškodí, práve naopak, može ti to veľmi pomocť. No nie je nutnosť. Aj keď Whole30 neskúsiš, v knihe nájdeš mega informácie ktoré ak začneš aplikovať, zmena v tvojom živote zaručená. Knihu ber teda ako veľmi bohatú studnicu nových vedomostí a informácií, bez nutnosti fokusovania sa na samotný program Whole30.