Veril by si tomu, že rok '20 sa už končí? Za seba musím povedať že konečne... Čakal som, že koniec roka už dotiahneme relatívne v pohode no žiaľ aj u mňa sa veci značne a totálne zkomplikovali čo poznačilo nie dobrú povesť tohto roku ešte viac. O tom som však nechcel, poďme na niečo príjemnejšie. Čo som v roku 2020 čítal a čo subjektívne môžem odporučiť aj tebe.

Na úvod niekoľko štatistík:

  • v roku 2020 som prečítal 24 kníh, čo sú v priemere 2 knihy za mesiac. Oproti roku 2019 sú to +3 knihy / rok (2019 = 21 kníh)
  • v roku 2020 som prečítal cca 7808 strán. Oproti roku 2019 je to +1940 strán (2019 = 5868)

Výraznou zmenou bolo aj to, že som začal čítať e-booky na čítačke e-kníh (PocketBook), čomu som sa v minulosti bránil. Dôvodov je viacero - veľkosť a úspora miesta, cena, je to praktickejšie, spratnejšie a ľahšie pri cestovaní a ďalšie. Samozrejme, na papierové / tlačené knihy som nezanevrel, len si teraz lepšie vyberám čo chcem mať fyzicky, v tlačenej forme a čo mi stačí len ako e-book (= nebudem sa k obsahu vracať moc často, nepotrebujem záložky a poznámky). U titulov ktoré nie sú dostupné ako e-book nie je čo riešiť =) E-Booky kupujem (= nesťahujem z warezu) obvykle na Martinus-e alebo PalmKnihy.cz.

Môj výber toho najlepšieho čo som čítal v roku 2020

Celý zoznam kníh ktoré som za rok 2020 prečítal (ale aj tých za iné roky) nájdeš v mojej Knižnici. Tu je výber toho (pre mňa) najlepšieho za rok 2020:

Dilema všežravce - Michael Pollan

Aký je skutočný pôvod našich potravín? Čo sú to skutočné bio potraviny? Akú rolu v potravinovom reťazci hrajú vegetariání a vegání? Odkiaľ naše potraviny pochádzajú? Fascinujúca kniha, rozhodne must read!

Vzhůru - Pozoruhodná cesta na vrchol Mount Everestu - Bear Grylls

Bear Grylls je známi svojimi reláciami o prežití v divokej prírode. Mimo iné je to najmladší Brit ktorý vystúpil na Mount Everest. Úžasný a fascinujúci skutočný príbeh toho, čo predchádza výstupu na vrchol Mount Everest, o tom, aká tenká je hranica medzi životom a smrťou a aké nesmierne množstvo psychických a fyzických síl je potrebných ku jeho zdolaniu.

Prázdniny v Evropě - Ladislav Zibura

Skvelý cestopis o tom, ako sa dá precestovať Európa autostopom. Autor vtipne a pútavo opisuje svoje cesty a zážitky po Európe. Po prečítaní knihy rozhodne budeš mať aj ty túlavé topánky a chuť okamžite niekam vyraziť. A že je tá naša Európa krásna!

Americký deník - Jana Ciglerová

Jana Ciglerová je moja obľúbená česká novinárka. Kniha Americký deník sú postrehy z bežného života v USA, písané osobnou formou, z vlastnej skúsenosti z čias, kedy aj s dětmi v USA dlhodobo žila. Skvelá sonda do stretu kultúr a iného sposobu života ktorý je nám cudzí a pre nás možno tak iný.

1984 - George Orwell

Zrejme netreba predstavovať klasické dielo klasického autora. Román 1984 bola morálna povinnosť, no dlho mi trvalo sa k tomu prinútiť. Rozhodne som nebol taký nadšený ako mnohí čitatelia napríklad na Databazeknih.cz, ale rozhodne je to v učitom smere fascinujúce dielo.

Yuval Noah Harari - Sapiens - Stručné dějiny lidstva

Jedna z mála kníh (ak nie snáď jediná) ktorej som tento rok venoval samostatný článok / recenziu. Nebudem sa teda opakovať.

Anthony Bourdain - Důvěrnosti z kuchyně

Knihu som čítal na doporučenie Zděňka Polreicha ktorý ju označil za svoju najobľúbenejšiu. Bol vcelku problém ju zohnať, pretože už nie je v predaji. Autorov štýl je surový, drsný, vecný a otvorený. Možno ti niektoré časti vyrazia dych, šokujú ťa, či milo prekvapia. Rozhodne je neskutočne autentická, bez veľkých happy-endov a prikrášlení! Mal som pri jej čítaní zmiešané pocity ktoré vo mne zostávajú doteraz. A práve preto je taká skvelá a rozhodne ju nikdy nepustím z ruky a rád sa k nej znovu niekedy vrátim!

Marek Vagovič - Vlastnou hlavou

Autor je dlhoročný investigatívny novinár. Kniha hovorí o vzniku a financovaní politickej strany SMER-SD na čele s R. Ficom. Ak ťa zaujíma politika a to čo stálo za vznikom impéria a obrovského kolosu na čele s R. Ficom a stranou SMER-SD, rozhodne odporúčam. Pred nedávnom vyšlo už aj pokračovanie Vlastnou Hlavou 2 na ktoré sa v dohľadnej dobe chystám!

Jaroslav Kmenta - Boss Babiš

Podobná ako predchádzajúci titul, tento krát o Andrejovi Babišovi, jeho histórií a vzostupu, o jeho gigante Agrofert s ktorým sa stretávame na každom kroku pri bežnom živote a tiež o jeho vstupe, úspechu a ťahoch v politike s politickým hnutím ANO.

Záver

Za posledných 5 rokov sa mi darí postupne zvyšovať počet prečítaných kníh aj strán. Rád by som v tomto trende pokračoval a rok 2021 zakončil číslom väčším ako 24, v počte prečítaných titulov. Ako na to bezbolestne a v duchu japonskej techniky kaizen? Už pred časom som si stanovil cieľ prečítať minimálne jednu celú kapitolu knihy za deň. Je to pre mňa zmena - stanovoval som si ciele merané časom ("musím denne čítať aspoň 30min", "musím denne čítať aspoň 1 hodinu"), teraz si ciele stanovujem konkrétnymi kapitolami - min. 1 kapitola denne (skladaného času, nie nutne v jednom bloku), bez ohľadu na počet strán alebo celkový čas. Som zvedavý na konečný výsledok na konci roku 2021.

No a ak bude v priebehu roku čas, chuť a hlavne dostatok kvalitných kníh ktoré si to zaslúžia, rozhodne by rád znovu blogoval knižné recenzie vybraných kníh. Nuž ale... človek mieni, život mení.