Londýn je skvelý a perfektný! Dnes začínam trošku nezvyčajne a to týmto konštatovaním. Londýn nikdy moc nepatril k nejakým mojím cestovateľským snom či cieľom. Iste, chcel som tam ísť, chcel som sa tam ísť pozrieť, no nebola to nijak doležitá a zaujímavá destinácia.


Do Londýna som neletel cielene s tým, že si ho idem pozrieť alebo že idem cestovať. Šiel som tam na 3dňový kurz / tréning. Letel som 1 deň pred tréningom (samotný tréning začínal hneď ráno) a ostal som ešte 1 deň po (koniec bol večer) a podarilo sa mi vychytať super odlet až večer. Mal som teda ešte takmer ďalší celý deň na obhliadku mesta.

Cesta do Londýna

Keďže som letenky bookoval asi len 2 alebo 3 týždne vopred, čo je dosť natesno, z hľadiska nízkej ceny za letenku, rozhodol som sa letieť z Pardubíc a nie z Prahy. Do Pardubíc je to z Prahy necelá hodina vlakom (ako obvykle Regiojetom, cena asi 85,- Kč) a v PCE zo stanice taxíkom na letisko. V Pardubiciach je postavený nový terminál, relatívne malý. Zatiaľ tam vcelku nič nie je okrem veľmi dokladnej bezpečnostnej kontroly :) A dvoch malých stánkov / bufetov a jedného Duty Free shopu v ktorom okrem parfumov nič nemajú. No však ale to nevadí, je to malé letisko a ja som nakupovať nepotreboval nič. Okrem kávy, ktorú našťastie v jednom z tých stánkov mali.


Let trval asi dve hodiny, s príletom myslím okolo 11:00 miestneho času (-1 hod). Letel som na letisko Stansted. Odtiaľ je to do centra Londýna cca 45 minút vlakom. Lístok na vlak som si kúpil vopred, cez internet, cena bola okolo 470,- Kč.

Chvíľku mi trvalo sa zorientovať a nájsť vlakové nástupisko a trochu som si na letisku poblúdil, vďaka čomu mi vlak ušiel doslova pred nosom. Ďalší šiel takmer hneď po ňom, cca za 15min. Vlak zastavuje asi na troch staniciach, ja som končil na Liverpool Street Station, čo je dosť veľký dopravný uzol v Londýne. Odtiaľto následne ďalším vlakom do Stratfordu kde som mal zabookovaný hotel. Alternatívou by bolo ísť metrom.

Cestovanie v Londýne

Veľa typických "must-see" miest sa dá v Londýne obehnúť aj pešo - a ver že je čo vidieť a na čo sa dívať aj pri peších potulkách, dokonca niekedy aj tých bezcieľných! Každopádne, bez autobusu, metra či vlaku sa asi len ťažko zaobídeš, pokiaľ teda nemáš problém s platením taxíkov. Alternatívou je ešte jazda na bicykli.

Cyklo trasy v Londýne sú skvelé, rovnako ako možnosť jednoducho a rýchlo si požičať bicykel - podobne ako napríklad v Prahe fungujúca služba Rekola, kedy pomocou mobilnej aplikácie si nájdeš najbližšie uložený bicykel ktorý práve vďaka mob. aplikácií odomkneš a požičiaš si ho. Rovnako nájdeš v meste aj množstvo docking stations - také parkoviská odkiaľ si bike jednoducho požičiaš. Takýchto staníc je v meste viac než 750 a celkovo je k dispozícií neuveriteľných viac než 11 500 bicyklov. Viac informácií ako aj mapu s týmito docking stanicami nájdeš na https://tfl.gov.uk/modes/cycling/santander-cycles/find-a-docking-station .

Aby som sa však vrátil k cestovaniu verejnou dopravou. Rozhodne sa ti vyplatí kúpiť a nabiť si tzv. Oyster Card. Je to niečo ako... Lítačka v Prahe alebo iná karta na MHD. Aby si rozumel, systém verejnej dopravy je v Londýne veľmi komplexná záležitosť. Zahrňa autobusy, metro, ale i vlaky.

Oyster Card kúpiš asi na každej stanici metra alebo železničnej stanici, v automate ale možno aj na informáciách alebo v trafike (to neviem isto, ja som kupoval v automate). V automate si kartu rovno aj nabiješ čiastkou akú chceš. Samotná karta stojí £5, je to však vratná záloha ktorú dostaneš spať, keď kartu odovzdáš (tiež v automate). V automatoch sa dá platiť v hotovosti alebo kartou, čo je úplne MEGA, teda aspoň pre mňa, keďže ja hotovosť nenosím takmer vobec.

Kartu následne využiješ pri vstupe do autobusu, metra i vlaku. Bez karty alebo platného lístka sa do metra / autobusu / vlaku nedostaneš. Do autobusu sa nastupuje prednými dverami okolo šoféra kde si musíš kartu "pípnuť". Do metra / vlakového nástupištia vstupuješ cez turnikety ktoré ťa nepustia bez lístka alebo "pípnutia". Lístky (jednorazové alebo niekoľko dňové či spiatočné) sa dajú zakúpiť tiež v automatoch. Je to super, všetko si naklikáš v pohode sám a ako bonus je platba kartou :)

Karta sa ti vyplatí nie len z dovodu, že cestovné je lacnejšie než jednorazový / spiatočný lístok ale aj preto, že možeš cestovať neobmedzene a neprekročíš útratu £6.60. To znamená, že neminieš za deň z karty viac než £6.60. Viac informácií o Oyster karte nájdeš tu .

Čo sa týka rýchlosti a efektivity prepravy je v rámci Londýna samozrejme najlepšie metro, pričom jazdí celkom 11 liniek (narozdiel od napr. Prahy, kde sú linky 3 alebo Bratislavy kde je celkovo ... 0 liniek metra). Vyznať sa v tej sieti je celkom hardcore a preto odporúčam najlepšieho priateľa - Google Maps a zapnuté dáta. Vďaka EU (ešte kým je UK v EU) surfuješ na internete v rámci rovnakého tarifu ako doma, resp. za rovnaké ceny, ak nemáš paušál. Zaujímavosťou je, že v Londýnskom metre je teplo a vanie tam teplý vzduch. Je to rozdiel oproti napr. metru v Prahe kde je strašný prievan a fúka studený vzduch.

Ak budeš jazdiť metrom (rozhodne odporúčam), pozor na to kedy a o ktorej. Ráno, do cca 10:00 - 10:30 je to masaker. Ľudia sa do vozňa natlačia hlava-nehlava. Takú brutálnu plnku som ešte nevidel (i keď podľa videí napr. z takého Tokio je to ešte stále slabý odvar). Iste, záleží na ktorej linke, ale na Central line je to naozaj brutus. Potom sa to už uvoľní a je to pohoda. Druhý nápor prichádza už tradične podvečer, večer, keď sa ľudia začnú vracať z práce domov. Ono, obdobné je to asi všade, tie hodiny kedy je peak najvetší. V tieto hodiny je potom lepšie využívať autobus. Autobusy sú super (presne tie červené dvojposchodové) aj preto, že z nich uvidíš mesto a ulice, čo z metra nevidíš. Cesta však trvá dlhšie.

Vlaky sú tiež super, nebývajú moc plné a sú relatívne rýchle a chodia aj v dostatočne krátkých časových intervaloch. Vďaka integrovanej doprave a Oyster karte je super to využiť.

Prečo ma Londýn očaril

Londýn je skvelý!!! Bola to pre mňa taká malá Amerika. Prečo? Lebo ísť do USA je moj sen už od detstva. Veľké mestá, ruch, život, energia, kultúra, rozni ľudia, rozne kultúry ľudí, architektúra... Svet úplne iný než ten náš, na Slovensku či v Čechách.

Vatšinu som obehal pešo. Takmer po celý čas som šiel s otvorenými ústami a díval sa vokol seba. Na ľudí, na ulice, na domy a budovy a naplno nasával a vychutnával atmosféru. Je to proste iné, úplne iný svet. Jednoducho... stačí sa prechádzať, bezcieľne po uliciach, štvrtiach a nasávať a vychutnávať. Všade bolo niečo, čo ma zaujalo, uchvátilo alebo zaujalo. Užíval som si aj obyčajnú prechádzku a chodzu po ulici.

Z ľava do prava, z prava do ľava

Prvým šokom a niečím, na čo som si za celých 5 dní nezvykol bolo to, že v UK je všetko opačne :) Autá jazdia po ľavej strane, po schodoch sa chodí po ľavej strane, pravdepodobne aj po chodníku sa chodí po ľavej strane, i keď na chodníkoch často vznikajú zmetky (predpokladám, že je to z dovodu pohybu turistov ktorí sú taktiež zvyknutí na chodzu po pravej strane), eskalátory v mojom smere jazdia tie na ľavej strane... Proste, všetko je opačne :) Celkom som s tým bojoval a občas na prechode pre chodcov, kde nebol semafor, som mal celkom obavu aby som nevošiel niekomu pod kolesá. No našťastie.... takmer pri každom prechode je na zemi na chodníku napísané "look left" alebo "look right". Skvelá vec a pomocka!

V súvislosti s prechodom cez cestu ešte jeden postreh, ľudia v Londýne majú celkom často vo zvyku chodiť na červenú a prebiehať cez cestu. Časté trúbenie či už áut alebo cinkanie cyklistov preto nie je nič neobvyklé. Ja osobne som si na to moc netrúfal, hlavne nie na tých vačších cestách alebo križovatkách. Na menších som šiel obvykle s davom :) Každopádne, ak chceš aby ti zasvietila na prechode zelená, nezabudni stlačiť magické tlačítko. Inak by si sa asi načakal dosť dlho.

Ľudia

Ďalším veľmi príjemným prekvapením, čo ma definitívne presvedčilo že Londýn je skvelé miesto je to, že všetci ľudia sú strašne milí! Či už ľudia v službách, predavači, obsluha, security, tak aj obyčajní ľudia na ulici, v potravinách, v obchodoch. Ochotne pomožu, keď vidia že angličtina "not very good" trpezlivo zopakujú, povedia pomalšie alebo ešte raz. Keď si omylom vojdete do cesty alebo drgnete do seba na ulici alebo v obchode, vždy sa slušne ospravedlnia, vždy ti poďakujú, usmejú sa... Sú to detaily a drobnosti ktoré mne osobne neskutočne a priam až bytostne v našich končinách chýbajú. Česť výnimkám, no tých je viac v ČR než na SR. Taká tá prirodzená srdečnosť, láska, dobrota, obyčajný úsmev... to nám proste chýba.

Kaviarne, bistrá, cukrárne

Že by si v Londýne hladoval alebo si nemal kde oddýchnuť, dať coffee, brunch, whatever, sa obávať nemusíš. Bol som naozaj prekvapený, že všade, naozaj všade je veľké množstvo reštaurácií / bistier, pubov, kaviarní a cukrární. Často krát jedna hneď vedľa druhej, prípadne naproti sebe, cez ulicu.

Prekvapilo ma tiež to, že tie puby sú častokrát celkom plné. Ľudia chodia do bistier na raňajky, s priateľmi či kolegami na obed, po práci na pivo, jedlo... Vatšina týchto prevádzok asi núdzu o klientov nemá.

Na a ak by si nechcel moc riskovať a skúšať nové veci, štandardy ako Costa Coffee, Starbucks alebo McDonald sú na každom kroku :)

Musím spomenúť ešte jednu vec, ktorá je pre mňa taká srdcovka a tou sú rozne trhy s čerstvými potravinami, bio produktami, čerstvo pripravenými jedlami. Konkrétne, ja som bol na 3 trhoch, dva z nich ma dostali úplne totálne!

Prvým bol Borough Market. Jeden z najvetších a najstarších potravinových trhov v Londýne. Taký malý raj :) Čerstvé potraviny z celého sveta, čerstvo pripravené pokrmy, neskutočné vone všade dookola. Človek nevie kam sa skor pozerať alebo čo si dať a čo vyskúšať. Odporúčam navštíviť s prázdnym žalúdkom a s otvorenou mysľou a nebáť sa vyskúšať. Odhliadnuc od tých čerstvo pripravených jedál z naozaj najroznejších kútov sveta tu nájdeš množstvo stánkov so syrmi, masom, údeninami, zelenina, ovocie, whatever! Jedno z mojich top miest z celého Londýna :)

Druhým marketom ktorý ma zaujal a uchvátil bol Camden Market. Je to jedna z najobľúbenejších nákupných atrakcií v Londýne, kde si nájdeš široký výber tovaru, od remesiel až po jedlo. Samozrejme, mňa najviac znovu uchvátila ponuka stánkov s čerstvo pripravenými jedlami. Tie vone, farby, čerstvosť... :) Určite stojí za to navštíviť aj tento market. A pozor, stratiť sa a zablúdiť na tomto trhu je veľmi ľahké.

Nemám bohužiaľ žiadne fotky, nemal som čas ani chuť fotiť :) Naplno som vychutnával atmosféru a fotky som neriešil.

Miesta, ktoré som stihol vidieť

Nebolo toho moc a aj to vatšina bola dosť z rýchlika. Prišiel - pozrel - šiel ďalej. Šlo mi skor o kvantitu než kvalitu. Jedno miesto som si ale užil a vychutnal naplno - London Eye. I keď mám celkom strach z výšok, prekonal som sa, neriešil som to a šiel som. A neľutujem, bolo to super :)

Za ten voľný čas čo som mal som stihol:

 • vidieť 30 St Mary Axe
 • Tower of London
 • Tower Bridge
 • vidieť The Shard
 • navštíviť a ochutnať Borough Market
 • London Bridge
 • The Monument to the Great Fire of London
 • Millennium Bridge
 • Westfield Stratford (OC)
 • Natural History Museum (úplna TOPKA)
 • Buckingham Palace
 • Green Park
 • prejsť sa ulicou The Mall
 • St. James's Park
 • Westminster Abbey
 • London Eye (ďalšia PECKA)
 • Parliament Square
 • Westminster Bridge
 • Admiralty Arch
 • Trafalgar Square
 • Covent Garden Market
 • King's Cross Station
 • Chinatown
 • M&M's World
 • Oxford Street
 • Camden Market
 • The Regent's Park

Záver

Londýn je skvelý :) Neviem moc, čo by som k tomu dodal. Teším sa, kedy sa znova do Londýna vrátim. Pevne verím, že to bude ešte tento rok. Tento krát by som si ho chcel užiť ešte viac, na 100% a hlavne viac než na jeden víkend. Víkend alebo dva necelé dni je totiž na Londýn veľmi málo.

A ešte niekoľko nie moc kvalitných fotiek na záver, fotených za pochodu a z mobilu :)