V situácií okolo celosvetovej epidémie okolo koronavírusu COVID-19 sa ukazuje množstvo vecí. Jednou z nich je aj ľudský charakter a schopnosť objektívneho posudzovania situácie a jej rešenia.

Charakter si nekúpiš

Z hľadiska prevencie a obmedzenia šírenia nákazy, rozne firmy pristupujú k roznym opatreniam voči svojim zamestnancom. Upratovacie firmy a upratovačky dostávajú k dispozícií viac ochranných a dezinfekčných prostriedkov, pokyny k tomu aby zvýšili úsilie pri dezinfekcií priestorov firmy (ale aj škol či školok). Zamestnanci ktorí v minulosti takú možnosť nemali, majú teraz k dispozícií home-office. Vo firmách sa objavujú plagáty a letáčiky ako efektívne chrániť seba ale aj iných ľudí vo svojom užšom či širšom okolí. A to je práve téma, na ktorú by som sa dnes zameral.

To, že dezinfekčné gély a mydlá se z obchodov a drogérií už niekoľko týždňov vykúpené už nejdem ani komentovať. Na to sme si už tak nejak zvykli. Je to rozhodnutie každého jedného z nás kto takéto skupovanie realizoval, robil si zásoby, možno až nezmyselné. Rovnaká situácia je s rúškami či respirátormi. Nech Vám priatelia padnú na úžitok :)

Zaráža ma skor charakter tých z nás, ktorí kradnú erárne mydlá a dezinfekčné gély, napríklad z toaliet vo firmách či nákupných centrách. Firmá dá k dispozícií dezinfekčné gély a mydlá napríklad do spoločnej kuchyne a na toalety. Za pár hodín sú tieto mydlá a gély preč... WTF??? Ľudkovia, poniektorým z Vás už naozaj hrabe?

Prečo je takéto konanie nemorálne

... a nechcem napísať že priam až chrap...nske.

V obchodoch je vypredané, v robote máme, tak čo by som si nevzal. veď sa potrebujem chrániť... Oni majú dosť.

Problémom je, že ani tvoja firma nemá dosť. Momentálne ide o nedostatkový tovar - obecne. To, že nemožeš zohnať v obchodoch gély a mydlá ty, platí aj pre firmy.

Keď si kúpiš gél či mydlo v obchode, máš ho sám pre seba (prípadne členov tvojej domácnosti). Chrániš seba - to je skvelé. No zober si, že každý sa chce chrániť. Každý jeden tvoj kolega vo firme. To, že si budeš ruky patlať sám (ukradnutým či kúpeným) gélom, nezabrání to možnému šíreniu a možnej nákaze. Ak si však budete tie ruky patlať všetci - prostriedkom ktoré Vám tvoja firma dala k dispozícií - budete z toho profitovať všetci. Riziko šírenia akejkoľvek nákazy sa tak znižuje priamo úmerne počtu ľudí ktorí budú mať dezinfekčné prostriedky k dispozícií.

Nebuď chrapúň a nekradni! Takéto konanie priamo može prispieť k nákaze a ohroziť zdravie iných. Ťahajme všetci za jeden koniec.

Základom je prevencia! Čo to znamená? Posilňovanie imunity (čerstvý vzduch - neseď doma zabarikádovaný, zdravá strava, vitamíny, šport, pohyb) a zvýšená hygiena.

Enjoy!