Som veľmi kritický, vyberavý a náročný, mimo iné v tom, čo počúvam. Akého interpreta, akú skladbu. A práve preto je pre mňa Mike Oldfield absolútny fenomén ktorý ma očaril už v detstve, sprevádzal ma počas dospievania (často krát v náročných chvíľach) a je súčasťou takmer každého mojho dňa.

Kto je Mike Oldfield

Pravdepodobne si toto meno nikdy nepočul a nemáš tušenia o koho ide. Povedzme si to narovinu, nie je to mainstream. Nie je to interpret (lepšie označenie by bolo umelec, alebo skor maestro?) ktorý sa snaží osloviť masy, mladých ľudí, počuješ ho 3 krát denne v každom rádiu ktoré si naladíš. Netvorí pop music, rap, hip hop, funk, jazz, metal či hard rock. Je iný.

Michael (Mike) Gordon Oldfield je britský multiinštrumentalista a skladateľ. V jeho štýloch sa pretína rock, new age, etno, folk a classic music. Jeho kariéra začala veľmi skoro, už v teenagerskom veku. Jeho repertoár tvorili dve 15 minútové inštrumentálne skladby, ktoré byli predchodkyne jeho dlhých kompozícií zo 70. rokov.

Mike prvý krát pocítil úspech už ako 20 ročný, kedy vydal prvý a zároveň najslávnejší album Tubular Bells ktorý nahral na prelome rokov 1972 - 1973.
Táto inštrumentálna kompozícia bola vydána ako prvý album nového vydavateľstva Richarda Bransona Virgin Records. Album preválcoval klasickú hudobnú schému, sám Oldfield na ňom hraje na viac ako 20 roznych nástrojov (na albume Amarok to bolo 50 nástrojov. Dokážeš si to predstaviť?) pomocou viacstopového nahrávacieho zariadenia. V Tubular Bells sa tiež strieda mnoho hudobných štýlov a žánrov. Viac sa o Mikovi dozvieš napríklad na Wikipédií alebo v autobiografií Z iného sveta.

Prečo ma Mike Oldfield ovplyvňuje

Mike je fenomenálny. Keď si pustíš Tubular Bells, Ommadawn, Amarok alebo Music of the Spheres (čo je dielo pre orchester) a započúvaš sa do jednotlivých nástrojov, začneš vnímať detaily, hlboko sa ťa to vo vnútri dotkne. Každý jeden ton, každá fráza rozpráva svoj príbeh, svoju dejovú líniu. Z každého tonu cítiť niečo viac. Vibráciu, myšlienku, city ako láska, hnev... Nie je to len konzumný "zvuk" ako u iných moderných skladieb ktoré je počuť z rádií. Je to citový prejav. Taký feeling som nezažil v prípade žiadnej inej inštrumentálnej tvorby, či už to bola klasická alebo moderná hudba. Dáva ti to význam a zmysel? :)

Do Mikovej tvorby nepatrí len inštrumentálna tvorba. Medzi najznámejší spievaný hit patrí Moonlight Shadow ktorý naspievala speváčka Meggie Reilly. Medzi ďalšie patria napríklad Heavens Open (kde vokály naspieval sám Oldfield, po prvý a doposiaľ posledný krát), Shadow on the Wall a ďalšie. Posledným vokálnym albumom je Man on the rocks (odporúčam okrem originál verzie aj akustickú) ktorý naspieval spevák Luke Spiller. Aj v prípade vokálnych skladieb platí to, čo som napísal o inštrumentálnej tvorbe. Skladby sú plné emocií, vlastných emocií ktoré prenáša Oldfield do hudobného nástroja tak živo a realisticky, až máš pocit že ten nástroj ožil, cíti, vníma, má svoju vlastnú dušu. A pozor! Nejde o žiadne uspávanky alebo "opúšťačky".

Return to Ommadawn

Album Ommadawn (inštrumentálny) ktorý bol jeho tretím albumom v poradí dosiahol v Británií obrovský úspech (v novembri 1975 dosiahol 4. miesto v rebríčku predajov albumov).

Po 42 rokoch od vydania albumu Ommadawn vydal Oldfield v januári 2017 album s názvom Return to Ommadawn, ktorý je voľným pokračovaním práve albumu Ommadawn. Aj Return to Ommadawn je čiste inštrumentálny (až na pár krátkých pasáží s vokálmi).

Mike nahrával album úplne sám, vo svojom súkromnom štúdiu na Bahamách kde žije. Všetkých 22 nástrojov ktoré na albume použil nahral sám a hral na nich sám (WOW!).

Vydanie albumu nedočkavo očakávali asi všetci fanúšikovia. Na jeho FB skupine to žilo diskusiami a očakávaniami. Už keď bol v januári spustený predpredaj bolo jasné, že album bude mimoriadne úspešný. Už v predpredaji na britskom a nemeckom amazone patril medzi TOP10 a postupne sa dostal na neuveriteľné druhé miesto!

Veľmi podobná situácia bola aj po spustení predaja. Fanúšikovia na FB skupine nešetrili superlatívmi, chválou a gratuláciou. Bolo vidieť, že Mike trafil klinec po hlave. RTO sa postupne predieral a aj v túto chvíľu keď píšem stále rastie vo svetových rebríčkoch alebo si drží medzi druhým a tretím miestom.

Podľa hitparády albumov IFPI v ČR je v túto chvíľu RTO na neuveriteľnom druhom mieste.

Kritici, fanúšikovia, ale aj všetci ostatní ktorí sa k RTO dostali sa zhodujú že RTO je proste pecka :) Je to Mike Oldfield taký, akého poznáme od jeho úplných začiatkov. Návrat ku koreňom.

Keď už som spomenul FB Fan Page, nejde len o takú obyčajnú stránku fanklubu. Ide o skupinu ktorú si vytvoril sám Mike a sám do nej aktívne a veľmi často postuje príspevky, novinky, ankety (aj) vďaka ktorým určuje smer vývoja / kompozície. Super je aj to, keď sa aktívne zapája do diskusie v komentároch. Nejde teda len o nejakú oficiálnu stránku ktorú má pod palcom nejaký PR s množstvom oficialít, ale o veľmi blízku komunitu v ktorej stredom je MO a aktívne sa zapája do diskusie a komunikácie. Taká perlička, cover (obrázok) použitý na albume RTO vznikol aj vďaka výberu a grafickým návrhom fanúšikov :)

Ja som si kúpil RTO pár dní po vydaní v digitálnej forme na Google Play. Skúsil som objednať CD aj MP3 z Amazonu ale Amazon mal nejaký problém s platobnou kartou (tipujem to na 3D Secure) takže transakcia neprebehla. Nakoniec som ho teda kúpil na Google Play Music. Na jednu stranu, nemám fyzické CD, no na druhú stranu, RTO mám kedykoľvek k dispozícií a pri sebe.

Prvý krát som si RTO pustil až niekoľko dní po kúpe a to z prostého dovodu. Potreboval som vyhradený čas len na počúvanie. Bez práce, bez knihy, bez nutnosti kráčať, premýšľať, whatever. Proste clear mind a 100% focus.

Sluchátka do uší, absolútne sústredenie, volume na 90% aby som eliminoval všetky okolné ruchy a PLAY. V tú chvíľu sa pre mňa začal trip niekde mimo realitu.
Ja vlastne ani neviem ako to popísať. V tých cca 40 minút som vystriedal všetky možné pocity, radosť s úsmevom na tvári, smútok, zachmúrenosť, strach, prekvapenie, hnev, znova radosť a absolútnu euforiu. RTO rozpráva príbeh ktorý musíš vnímať. Cítiť emocie ktoré z každého nástroja plynú. Ten neskutočný feeling ktorý Mike dokáže vložiť do nástroja a preniesť je proste WOW!

Možno je to veľmi chabý a málo detailný popis, iste dalo by sa ísť do detailov (technických, hudobných, či iných), no nechcem. Podstatnejší je v tomto prípade pre mňa feeling. Tak ako tak, celých tých 40minút zimomriavky po celom tele. Po prvom počutí, druhom ale aj desiatom.

Slovo "Ommadawn" pochádza z Gaelštiny, povodne "Amadan", výslovnosťou Ommadawn, znamená idiot, blázon.


Záver

Tento blogpost je brutálne subjektivný. Miestami doslova srdcové výlevy :) Myslím, že prvý a posledný svojho druhu! Podobné citové vylievačky už nečakaj.

Ak ťa niečo z článku o MO alebo RTO zaujalo, skús to. Na Youtube alebo Spotify nájdeš veľa od Mika Oldfielda, prípadne sú kúp RTO (na Google Play asi za 7€).

Započúvaj sa, vnímaj, vypusti všetky myšlienky a sústreď všetku pozornosť na to, čo počuješ. Vnímaj nástroje, emocie, príbeh. Cíť hudbu. Feel good and Enjoy!