Ako efektívne a pohodlne riešiť výmenu zahraničnej meny za najlepší kurz? Ako ušetríš (a dokonca zarobíš!!!) pri každej jednej platbe (transakcií)? Buď aj ty "smart" a začni používať Revolut. Vstúp do sveta riadenia svojich financií bez bánk.


Čo je to Revolut

Revolut je fintech startup, ktorý vznikol v Londýne a založili ho Nikolay Storonsky a Vlad Yatsenko. Revolut prináša skvelé služby nie len pre cestovateľov (vďaka čomu ušetríš na tvojich cestách či dovolenke stovky eur alebo tisíce korún) ale tiež pre všetkých, ktorí často posielajú peniaze bankovým prevodom do zahraničia alebo potrebujú prijímať platby na účet v cudzích menách. Vďaka Revolut-e získaš predplatenú platobnú kartu MasterCard a k nej mobilnú aplikáciu, cez ktorú operuješ so svojim účtom.

Revolut je fintech startup a finančná platforma

Čo je Revolut karta a čo dokáže

 • Je to bežná platobná karta Mastercard, s ktorou sa dá platiť a vyberať všade na svete
 • Nepotrebuješ k nej štandardný bankový účet, len aplikáciu
 • Objednať si ju možeš za 6 EUR z www.revolut.com na Slovensko, do Čiech alebo kdekoľvek na svete
 • Získaš multimenový účet s real-time konverziami za medzibankové kurzy bez poplatku (nabiješ si účet v eurách, platíš napríklad v amerických dolároch alebo poľských zlotých)
 • Poslať peniaze na akýkoľvek bankový účet kdekoľvek na svete bez poplatku
 • Zaujímavé bezpečnostné funkcie (ktoré u štandardných bánk chýbajú)
 • Kryptomeny, ich nákup / predaj priamo z aplikácie, bez nutnosti registrácie na burzách či iné zložité kroky
 • Plnohodnotný bankový účet v mene EUR a GBP (priamo v UK)
 • Bezplatné výbery z bankomatov
 • Ďalšie skvelé funkcie ako: Vaults (trezory), budgeting, rozdelenie platby medzi viacerých  a ďalšie.

Revolut aktuálne ponúka tri rozne tarify (balíky):

 • Free: bezplatný UK + IBAN účet, konverzie bez poplatku pri obrate do 5000EUR mesačne za medzibankové kurzy, výbery z bankomatov zdarma do 200€ mesačne. Tento účet je zdarma.
 • Premium: oproti bezplatnému účtu sú konverzie zdarma pri neobmedzenom obrate, výbery z bankomatov zdarma do 400€ mesačne, zdravotné cestovné poistenie, poistenie meškania letu alebo batožiny, expresné doručenie platobnej karty do dvoch dní kdekoľvek na svete, možnosť priameho obchodovania (nákup, predaj) 5 kryptomien (Ripple, Ethereum, Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash), bezplatné Turbo platby, špeciálny design platobnej karty (na výber z niekoľkých), jednorazové virtuálne karty. Cena účtu je 7,99€ / mesiac
 • Metal: k Premium účtu ponúka naviac výbery z bankomatov do 600€ mesačne zdarma, špeciálna asistenčná služba (Exclusive concierge service), prémiový design platobnej karty Revolut Metal, Cashback za každú platbu kartou vo výške 0.1% v Europe a až 1% mimo Europu (cashback je možný v akejkoľvek podporovanej mene, dokonca aj v kryptomenách!). Cena je 13,99€ / mesiac
Dizajny platobných kariet Revolut

Prečo začať používať Revolut a aké sú jeho výhody

Konverzie kurzov + zahraničné platby + účet

Tá asi najzásadnejšie výhoda služby spočíva v možnosti míňať peniaze vo viac ako 120 svetových menách za medzibankové kurzy, teda tie najvýhodnejšie možné. Kurzy bežných bánk sú vždy nastavené tak, aby na nich banka zarobila a tak na každej platbe v cudzej mene strácaš.

V praxi to znamená, že ked "nahraješ" peniaze na účet v akejkoľvek mene, Revolut ju dokáže v reálnom čase zameniť. Ak teda "nahraješ" eurá a si napríklad v Poľsku, zaplatíš u obchodníka v poľských zlotých.

Nemusíš tak riešiť nevýhodný prevod z eur na poľskú menu, ale využívaš rovno aktuálne a najvýhodnejšie medzibankové kurzy.

Platbu v lokálnej mene samozrejme podporujú aj štandardné banky, no práve svojimi kurzami, na ktorých prerábaš.


Platenie kartou a výbery z bankomatu však nepredstavujú jediný dôvod, prečo Revolut využívať. Tým ďalším sú bezplatné prevody peňazí v 26 svetových menách.

Prevod je opäť veľmi jednoduchý a intuitívny. K dispozícii je navyše aj tzv. Turbo transfer, vďaka ktorému peniaze dorazia kamkoľvek do jedného pracovného dňa. Ze tento zrýchlený prevod zaplatíš 5€ s Free účtom a v platených účtoch (Premium alebo Metal) sú zdarma.

S posielaním peňazí súvisia ešte dve ďalšie užitočné vychytávky. Prvá je možnosť podeliť sa o útratu s ľuďmi, ktorí kartu Revolut tiež používajú. Funkcia sa volá "Split bill" a jej použitie je jednoduché. Stačí  vybrať akúkoľvek transakciu zo svojej platobnej histórie, klepnúť na  ikonku tejto funkcie a následne vybrať kontakty, s ktorými sa chceš o výdavok podeliť.

Funkcia Rebolut Split Bill a Revolut Near me

Výbery z bankomatov zdarma

Výbery z bankomatov sú pre zdarma do výšky 200€ mesačne v prípade bezplatného účtum, dvojnásobok (teda 400€) u Premium a 600€ u Metal. V prípade výberu nad tento limit si Revolut účtuje poplatok 2% z transakcie.

Výhodou je tiež to, že na tvojej karte vždy dojde ku konverzií v mene, v ktorej platíš. Ak máš teda na účte Eurá a platíš v britských librách či poľských zlotých, vždy dojde ku konverzií v príslušnej mene, opať za aktuálny medzibankový kurz voči danej mene.

Na Revolute možeš tiež držať peniaze v roznych menách (pri platbe vždy platíš v danej menej), ale nie je to nutné, konverzia prebehne automaticky.

Samotná platobná karta je štandardná (bezkontaktná) MasterCard, nemal by si preto mať problém zaplatiť kdekoľvek na svete. Moja skúsenosť je zatiaľ len s platbami v Europe a tam nikdy problém nebol.

Okrem fyzickej karty máš možnosť si vytvoriť aj virtuálnu kartu (Visa), výhradne pre online platby a u Premium a Metal účtu aj tzv. dočasnú virtuálnu kartu ktorá sa po použití (online platbe) automaticky zruší a vytvorí sa nová (s novým číslom). Povodná karta teda nemože byť zneužitá, napríklad v prípade úniku údajov od obchodníka kde si platil.

Revolut Disposable karta

Revolut Metal

Výhody platených tarifov Revolutu som už zmienil, no teraz by som sa zameral viac na dve konkrétne vlastnosti tarifu Metal.

Prvým je Cashback program, kedy za každú vykonanú transakciu kartou získaš 0.1% z nákupu spať pri platbe v Europe a až 1% pri platbe mimo Europu! Najlepšie je, že cashback si možeš nechať "vyplácať" v ktorejkoľvek mene ktorú Revolut pre FIAT podporuje a dokonca aj v kryptomenách! To v praxi znamená, že svoj "zárobok" možeš maximalizovať (za predpokladu, že hodnota krypto na trhu bude stúpať) a zarobiť tak ešte viac! Tým sa z Revolutu stáva regulérny platobný prostriedok aj keď si doma, nie len na cestách. Ja som začal od spustenia tohoto cashbacku Revolut aktívne využívať už aj pri domácich nákupoch, miesto štandardnej debetky z banky. Jednoducho si nabijem účet a potom platím už len Revolutom (medzi explicitne podporovanými menami je aj CZK, takže v CZ platím štandardne v lokálnej mene a aj nabitie účtu je možné v CZK).

Druhou, možno ani nie tak vlastnosťou ako bonusom či prestížou je samotná platobná karta. Platobná karta Metal (ako už názov hovorí) je celá vyrobená z kvalitného kovu! Jej design a prevedenie je unikátne a posobí veľmi elegantne. Je to štandardná bezkontaktná MasterCard v prémiovom a tak trošku luxusnejšom prevedení :D

Poctivý kus železa v podaní Revolut Metal karty

Ak chceš pomachrovať pri platení alebo pred kamošmi, určite sa ti bude páčiť. Myslím, že aj samotný marketing Revolutu k tarifu Metal bol a je orientovaný na určitú prestíž vlastnenia tejto karty.

Na začiatku po spustení programu bolo vydaných len 500 kariet. Mal som šťastie, že som bol medzi prvými a jedna sa mi ušla. Teraz karty ako také aktuálne nie sú k dispozícií (upgrade na Metal áno), čaká sa na ich ďalšiu výrobu a distribúciu.

Samotná platobná karta bol druhý dovod (po cashbacku), prečo som sa rozhodol pre upgrade Metal účet.

Bezpečnosť

Revolut nie je štandardná banka, je to firma, fintech startup, no i tak mu verím viac, než bankám. Ako z hľadiska bezpečnosti a ochrane osobných údajov, tak z hľadiska bezpečnosti uložených financií na účte, ale aj štandardnej, bežnej a každodennej bezpečnosti pri jeho používání.

Revolut ti ponúka na platobnej karte niekoľko zaujímavých sposobov jej ochrany (a v konečnom dosledku aj ochrany tvojich peňazí):

 • Zmrazenie karty: priamo v aplikácií - jedným kliknutím kartu zmrazíš a kdykoľvek znova odblokuješ. Nemusíš nikam volať (ako v štandardných bankách), kedykolvek kartu možeš zablokovať a znova odblokovať
 • Mesačný limit: máš možnosť si priamo v aplikácií nastaviť mesačný limit pre objem platieb kartou. Túto funkciu  majú všetky banky, no nie všetky to umožňujú na pár kliknutí v aplikácií. Limit možeš kedykoľvek zmeniť alebo ho vypnúť úplne. Odporúčam si nastaviť dostatočne vysoký limit ak kartu používaš často, alebo si priebežne kontrolovať jeho využitie :) Aby si sa nedostal do nepríjemnej situácie (nie len) v zahraničí, ako ja :))
 • Zabezpečenie na základe tvojej polohy: veľmi zaujímavá funkcia, skvelá pre prípad krádeže či straty karty (ak si si to zatiaľ nevšimol alebo nemáš prístup k mob. aplikácií). Revolut porovnáva tvoju aktuálnu polohu s miestom vykonania platby. Ak sa nezhodujú, transakcia je zamietnutá.
 • Blokácia magnetického prúžku: ochrana proti okopírovaniu údajov z magnetického průžku na karte (ten čierny pásik), napríklad pomocou skimming techniky.
 • Blokácia bezkontaktných platieb: platobná karta sa dá veľmi jednoducho zneužiť, vďaka bezkontaktným platbám. Stačí v blízkosti karty (napríklad v peňaženke v tvojom vrecku, batohu či kabelke) priložiť prenosný platobný termínál a PÍÍÍÍP. Transakcia vykonaná. V Revolute si tak možeš jedným kliknutím tieto bezkontaktné platby na karte vypnúť.
 • Zákaz výberu z bankomatov: ak z karty nemáš v pláne vyberať hotovosť z bankomatov, užitočná funkcia na vypnutie výberov z ATM. Opať forma ochrany proti zneužitiu pri odcudzení alebo strate karty.
 • Online platby: toto ponúka asi vačšina bánk (i keď nie všetky bez nutnosti telefonovania na infolinku alebo návštevy pobočky). V revolute, jednoducho, jedným kliknutím.

Všetky bezpečnostné prvky si možeš zapínať, vypínať, alebo meniť kedykoľvek, tak často ako chceš a potrebuješ. Operatívne si teda vieš kartu napríklad zablokovať, zapnúť výbery z bankomatov a po výbere znova vypnúť atp. Nikam nevoláš, len klikáš v mobilnej aplikácií.

Trezory

Funkcia ktorú aktívne využívam. Trezory (angl. Vaults) sú akoby také "šporkasky". Slúžia k odkladaniu / šetreniu peniažkov.

Trezorov si možeš založť viac, s roznymi názvami a v ľubuvoľnej mene. Pri nastavení trezoru si zvolíš cieľ, koľko chceš v danom trezore celkovo našetriť.

Následne máš možnosť jeden z trezorov vybrať ako spare change. To znamená, že pri každej transakcií dojde k zaokrúhleniu čiastky na najbližšie celé číslo a rozdiel sa automaticky uloží do trezoru. Z každej vykonanej transakcie si teda odkladáš peniažky bokom, do trezoru.

Revolut Vaults - trezory

Aj z malých čiastiek dokážeš časom našetriť peknú sumu, ktorá sa určite zíde. A čo je super bonus, trezor si možeš založiť aj v kryptomene a spare changes na neho ukladať v krypte. V tomto prípade maj znovu na pamati, že hodnota kryptomien často krát klesá, preto možeš aj prerobiť. Ale zase aj slušne zarobiť... To je na tebe, aké veľké riziko si ochotný podstúpiť.

Peniažky z trezoru si možeš kedykoľvek vybrať a presunúť na hlavný účet a operovať s nimi, aj keď si ešte nedosiahol svoj nastavený cieľ.

Tiež si možeš nastaviť automatické ukladanie / presúvanie peňazí do trezoru. Napríklad raz mesačne, alebo raz týždenne sa ti nastavená čiastka automaticky presunie z hlavného účtu do trezoru.

Ako dostať peniaze na Revolut účet

Peniaze na svoj Revolut účet prevedieš veľmi jednoducho. Najrýchlejším a najpohodlnejším sposobom je platobnou kartou. Podporované sú meny ako CZK, EUR, GBP, USD a ďalšie. Je to hneď a je to bez poplatku.

Druhou možnosťou je štandardný bankový prevod (SEPA a medzinárodný SWIFT prevod). Na Revolut si možeš nechať posielať výplatu, alebo iné príjmy, vďaka tomu, že vlastníš svoj osobný účet s podporou štandardných SEPA platieb alebo medzinárodných SWIFT platieb. Vďaka Revolutu si teda schopný celkovo nahradiť svoju štandardnú banku!

Aby sa ti nestalo, že nebudeš mať v prípade potreby na Revolute dostatok peňazí, máš možnosť si nastaviť aj tzv. auto top-up, teda automatické dobíjanie účtu, pomocou platobnej karty.

Záver

Revolut používam už veľmi dlho. Prvý krát som sa s ním stretol ešte v dobe, kedy zasielali platobné karty k Free účtu zdarma, dobíjať sa dalo len v eurách (čo bol problém keďže mám účet len v CZK), celkový objem a ročný obrat financií na účte bol obmedzený (pre navýšenie bola nutná verifikácia zdroju príjmov) a množstvo funkcií ešte nebolo dostupných.

Ako prišla podpora dobíjania účtu v CZK a podpora kryptomien, prešiel som na Premium a pár mesiacov na to prišiel Metal, na ktorý som tiež upgradoval (hlavné dovody boli design platobnej karty a cashback).

Spočiatku som Revolut využíval čisto len v zahraničí, platiť s ním doma (rozumej v ČR) sa mi nevyplatilo a bolo to zbytočné. Dokonca ani po zavedení podpory dobíjania účtu v CZK mi to nedávalo zmysel. Naopak, pre zahraničné platby, parádička! Nemusel som riešiť kurzy, výmenu peňazí , zmenárne, bankomaty... proste 21. storočie na poli cestovania a platenia. Z časti mi revolut suploval aj EUR účet ktorý som už pár rokov nemal, no občas som nejakú EUR platbu potreboval prijať či odoslať.

Po pridaní cashbacku, trezorov a odstránenia limitu ročného objemu celkového dobitia účtu sa však situácia zmenila a ja som začal Revolut využívať naozaj veľmi aktívne, aj pri domácich a každodenných transakciých. Pri každej platbe, pri každej transakcií, platím výlučne Revolut kartou. Je to hlavne z dovodu už niekoľko krát spomínaného cashbacku a tiež automatického zaokrúhlesnia a ukladania do trezoru. Šetrím a profitujem tak rovno na dvoch frontoch. Tiež som už nemusel viac riešiť limit účtu, aby som ho neprekročil a nemusel riešiť komplikované overovanie zdroju príjmov a "nezablokoval" a nevyplytval limit, ak by som Revolut potreboval v zahraničí.

Revolut je moderná a dynamická peňažná platforma. Poskytuje ti to, čo aj v 21. storočí štandardné banky neponúkajú, voľnosť, flexibilitu, rýchlosť, plnú kontrolu.

Zrovna dnes som čítal, že Revolut pripravuje bezpoplatkové obchodovanie na burze! Zatiaľ neviem viac detailov ale bude to vraj už čoskoro. Už teraz sa na to teším! Na webe Revolutu som tiež našiel novú funkciu (zatiaľ označenú ako beta, no v aplikácií sa zatiaľ neobjavila, aj keď som zapojený do beta-testovania) s názvom "Perks" čo bude tiež forma odmeňovania za aktívne využívanie vo forme cashbacku.

Revolut je z mojho pohľadu skvelý. Zatiaľ mi nesupluje štandardný bankový účet, skor mi ho doplňa o bežnú dennú exekutívu a hlavne prináša neuveriteľnú slobodu a flexibilitu v zahraničí.

Revolut ponúka riešenia aj pre firmy (Revolut Business), o tom však možno niekedy inokedy, primárny cieľ tohoto blogpostu bolo predstavenie revolutu pre osobné, každodenné využitie.