Kniha Sapiens - Stručné dejiny lidstva od izraelského autora Yuval Noah Harari bola pre mňa fascinujúcim čitateľským zážitkom, i keď by sa jej dalo čo-to vytknúť. Aj napriek jej rozsahu (cca 500 strán) som ju zvládol prečítať za, pre mňa, rekordne krátky čas (cca 10dní). Čo ma na knihe zaujalo a aké sú jej nedostatky?

Cieľom knihy je popísať stručnú historiu druhu Homo Sapiens. Autor v priebehu svojho rozprávania sprevádza čitateľa v roznych presahoch do roznych úvah na tému ľudstva, sociologie, teologie, historie a ďalších subjektívnych úvah.

Problémom, ktorý som však mal bolo, že niekedy bolo ťažké rozlíšiť medzi subjektívnymi úvahami a silnými prehláseniami autora od vedecky a historicky podloženými faktami. Aj keď autor seriozne dokumentuje zdroje z ktorých čerpal, v niektorých prípadoch svoje tvrdenia prezentuje ako nemenné a nevyvráteľné fakty, i keď v skutnočnosti ide len čiste o jeho vlastné úvahy.

V knihe sa dozvieš množstvo fascinujúcich a šokujúcich skutočností ktoré náš druh definujú od jeho počiatku a ktorý sa nezmenil ani za tisíce rokov. Kniha je fascinujúcim sprievodcom ľudskou historiou od doby, kedy sa poprvý krat objavil druh Sapiens. Autor ťa nebude nudiť fádnymi výkladmi, dátumami a ďalším ťažko stráviteľným vedecko-historickým obsahom. Fakta sú prepojené so súvislosťami ktoré plynulo na seba nadvezujú a ktoré sa vzájomne ovplivňovali. Kniha je veľmi ľahko stráviteľná, číta sa veľmi rýchlo a doslova sa od knihy nejde odtrhnúť.

Aj keď s niektorými tvrdeniami a úvahami autora sa nedokážem plne stotožniť a nesúhlasím s nimi, ako celok je kniha skvelým počinom a rozhodne odporúčam si ju prečítať! Pre zintenzívnenie požitku v téme historie ľudstva či roznych spoločností ľudí by som doporučoval ju zkombinovať s knihou Svět který skončil včera od autora Jareda Diamonda, nositeľa Pulitzerovej ceny.