Múzeum lidových staveb v Kouřimi - jednoducho skanzen Kouřim je pohodové miesto pre krátky a nenáročný výlet.

Kouřim je mesto ležiace v okrese Kolín asi 21 km západne od Kolína.

Múzeum ľudových stavieb v Kouřimi je jediným nadregionálne zameraným skanzenom v Českej republike, ktorý zhromažďuje staviteľské pamiatky z územia stredných, východných a severných Čiech. Nachádza sa tu zatiaľ štrnásť väčších obytných a hospodárskych objektov, ktoré dopĺňa niekoľko drobnejších pamiatok.


Múzeum je celoročne dejiskom mnohých národopisných a ďalších sprievodných programov. Rovnako múzeum ponúka komentované prehliadky. Žiaľ, v dobe "covidovej" sú všetky tieto akcie i komentované prehliadky zastavené. Čo je však pozitívne je to, že skanzen je konečne otvorený pre verejnosť a individuálne prehliadky sú možné.

Túto možnosť sme využili aj my a skanzen Kouřim sme si vybrali za cieľ rýchleho sobotného výletu. Parkovanie (v čase našej návštevy) bolo možné zdarma na parkovisku hneď vedľa skanzenu.‌

Vstupné je 80,- Kč / dospelá osoba, 40,- Kč pre deti, študentov a seniorov nad 65 rokov. Rodinné vstupné stojí 200,- kč a deti do 6 rokov, ZŤP, deti z detských domovov a ďalší majú vstupné zdarma. Platba na pokladni je možná aj platobnou kartou (👍). Okrem vstupného si môžeš rovno kúpiť aj nejakú parádnu magnetku na pamiatku 😎. K vstupnému dostaneš plánik / mapu skanzenu aj s popisom jednotlivých expozícií (stavieb).

Nám prehliadka zabrala cca hodinu, počasie bolo príjemné, takmer slnečné a ľudí taktiež moc nebolo. V pohodičke sme si obišli a prezreli všetky stavby aj s interiérmi. Bolo naozaj fascinujúce vidieť v akom prostredí a v akom zariadení naši predkovia žili. Príroda okolo je rovnako krásna, pokojná a fascinujúca. Množstvo zelene, takmer nekonečné lúky, ticho. Dokonalá idilka v krásnom prostredí. Niekde v hlbke duše som na okamih zatúžil po možnosti návratu v čase do minulosti a skúsiť si autentický život v takomto prostredí. Z tohto zasnenia som sa však rýchlo prebral, po zvážení všetkých okolností a následkov 🤣

Otváracia doba skanzenu sa mení, v závislosti na období. Celý prehľad nájdeš na tejto stránke. Skanzen je vhodnou zastávkou aj pri potulkách po okolí na bicykli, pri vstupe máš možnosť svojho dvojkolesového tátoša bez problémov zaparkovať v stojanoch a vychutnať si atmosféru skanzenu naplno.

Navštíviť skanzen Kouřim rozhodne odporúčam. Výlet je rovnako vhodný aj so svišťami 👶, nie je potrebné žiadne zložité plánovanie či dokonca nejaký veľký finančný rozpočet.

Enjoy!