Ideme do finále! Španielsky trip sme zakončili v Barcelone. To som si nemohol nechať ujsť, znovu sa pozrieť do jedného z mojich naj miest!


O Barcelone som už v krátkosti písal, keď sme tam boli pred rokom. O tomto meste by sa toho dalo napísať strašne moc a ešte vždy by ostal priestor na niečo viac. Jednoznačne je to pre mňa zatiaľ TOP miesto kde som bol.

Do Barcelony sme cestovali z Valencie vlakom. Cena lístka mi doslova vyrazila dych! Pre dvoch 80€! No čo sa dá robiť, nie len že samotná Barcelona je drahá, aj vlaky do nej sú drahšie než do iných a vzdialenejších miest :)

Cesta trvala okolo 5 hodín, aj tento krát sme cestovali prepravcom Renfe, takže celkom pohodlné sedačky, občerstvenie (káva, jedlo, nápoje) za prijateľné ceny a funkčné 4G pripojenie. Jupíííí :)

Príchod + Ubytovanie

Na železničnej stanici Barcelona Sants sme pri poslednej návšteve mesta neboli. Samozrejme... zabudol som si spraviť foto. Každopádne, veľká hala s nástupišťami s kopulovitou strechou, veľmi podobná napríklad tej v Prahe či Liverpool Street v Londýne. Skrátka a jednoducho, veľká a moderná železničná stanica s plným servisom pre cestujúcich (čo sa o tej bratislavskej napríklad povedať nedá...).

V Barcelone sa oplatí využívať oficiálne mestské taxíky AMB Taxi (čierno-žlté autá), ale tiež tam už konečne jazdí aj Uber. My sme na cestu zo železničnej stanice do hotela využili práve Uber, ako obvykle volím najlacnejšiu variantu uberPop. Čakali sme asi 5min, prišiel pre nás chalanisko na veľkej Kia Optima, ktorú by som skor zaradil do kategorie UberBlack, takže paráda! Chalanisko nevedel anglicky ani... nič, takže pokecať sme moc nemohli. V hoteli sme boli asi za 20min.

Barcelona je z hľadiska ubytovania relatívne dosť drahá. Airbnb kvoli regulácií v meste oficiálne nefunguje a hoteli sú drahé (čiastočne kvoli regulácií, čiastočne kvoli náporu turistov). My sme boli ubytovaní v 3* hoteli Exe Mitre. V tom čase najvýhodnejšia cena s ohľadom na lokalitu (blízko na metro) a raňajky v cene.

Enjoy Barca!

Barcelona bola posledná zastávka nášho Španielskeho tripu, preto sme si ju chceli vychutnať v kľude, užiť si posledné voľné chvíle a pozrieť sa na miesta, ktoré sme posledne nestihli. Nebolo ich už moc, stíhali sme časovo v pohodičke, bez žiadneho náhlenia sa a stresov.

Posledne sa nám nepodarilo vidieť Magic Fountain of Montjuïc (Spievajúcu fontánu), chceli sme ju tak vidieť tento krát. No... ani teraz sa to nepodarilo... Fontánu sme síce videli, za bieleho dňa, ale už nie "v prevádzke". Fontána sa so svojou show spúšťa len niektoré dni vo večerných hodinách. V deň, kedy sme boli v BArcelone my nebol ten vyvolený... Takže smolíka. Keby sme prišli o deň neskor... Tak snáď nabudúce :) Mimochodom, tie show times sú nasledovné:

Všetky ďalšie info o Magic Fountain nájdeš na tejto stránke.Kúsok od Magic Fountain sa nachádza štadion Estadi Olímpic Lluís Companys, na ktorom sa v roku 1992 konali letné olympijske hry. Kapacita štadiona je 55 926 a slúži hlavne pre futbal a atletiku.


Ďalej sem sa prešli (ako inak) po slávnej a turisticky najvyhľadávanejšej ulici La Rambla, kde sme sa zastavili na trhoch skvelých trhoch La Boqueria Market. Ak si fanúšikom basketbalu, mal by si rozhodne skúsiť aj návštevu reštaurácie / baru NBA Café, ktorá je práva na La Rambla.

Boli sme sa prejsť po prístave (Port Vell), zastavili sme sa na káve v Magnum Shopping Center kde sme potom vonku na lavičke presedeli možno dve alebo tri hodiny len tak, pozeraním sa na more, na prístav... Vychutnávali a užívali si atmosféru.


Od Magnum centra sme sa peši prešli na asi najznámešiu pláž Barceloneta Beach ktorá doslova (už v apríli!) praskala pod náporom ľudí. Doslova hlava na hlave! Takmer od akvária (Aquarium Barcelona, hneď vedľa Magnum Shopping Center) cez park až po promenádu na Barceloneta Beach boli pouliční predajcovia všetkého možného. Doslova jeden vedľa druhého, z oboch strán chodníka (ak to šlo), vatšinou černosi. S rozloženou plachtou na zemi predávajúci šmejdi všetkého druhu, od botasiek, kabeliek, náramkov, šperkov, suvenírov, až po vodou zmývateľné tetovačky či zapletanie vlasov. To bolo šialené, niečo také som ešte nevidel. Iste, aj v Grécku po plážach chodia alebo sa večer rozkladajú na promenáde ale nie v dlžke možno... 1,5 - 2km jeden vedľa druhého.

Samotný takýto predaj ale aj nákup je zakázaný a trestný. Pokiaľ teda od šmelinára niečo kúpiš a chytia ťa, hrozí ti pokuta. Tých predávajúcich je v Barcelone však tak veľa, že miestna polícia je na nich prikrátka, ticho ich tolerujú a prehliadajú. To by tam musela stáť zásahovka či komando od rána do večera, na La rambla tiež a v metre tiež. Občas sa tade prejdú - zaparkujú kúsok od nich auto a pohodovým krokom sa poprechádzajú po okolí, alebo prejdú len autom. Vtedy sa časť šmelinárov zdvihne, zbalí a "utečie" (majú veľmi domyselne pripravené plachty, kedy zo všetkých 4 rohov vedie motúz do stredu, kde sú spolu zviazané. Šmelinárovi potom stačí potiahnuť za ten centrálny uzol a tým zbalí celú plachtu aj s obsahom do takého vaku). Osobne si myslím že celá táto tlupa tam nepatrí a nemajú tam čo robiť. Špatí a ničí to prostredie, okrádajú turistov a prekážajú v ceste - nedá sa tade skoro ani prejsť a nie to ešte ísť na bicykli, korčuliach alebo behať.

Šli sme sa tiež pozrieť do Tibidabo Amusement Park, ktorý sme chceli vidieť už pred rokom, no nestihli sme to. Vlastne, neboli sme priamo v parku, vyšli sme len na horu Tibidabo, kde sme si pozreli Temple Expiatori del Sagrat Cor, čo je rímsko-katolícky kostol, ktorého výstavba trvala 59 rokov a nachádza sa na najvyššom mieste hory Tibidabo. Je odtiaľ dokonalý výhľad na celú Barcelonu.
Na horu Tibidabo sa dostaneš metrom, potom prestúpiš na bezobslužnú lanovku (plne automatická, bež šoféra) a následne malým autobusom až hore.

Cestovanie v Barcelone

O cestovaní v Barcelone a jej MHD som už písal, preto sa moc nejdem opakovať. Tento krát sme boli v Barce kratšie než posledne, preto sme si nekúpili Hola BCN! ako posledne, ale len dva lístky T-10, čo je lístok na 10 jázd a zmestili sme sa do Zony 1. A zostali nám ešte dve nevyužité jazdy na každom :)

Záver

Bol pre nás veľký šok, aké množstvo a davy ľudí bolo všade - v centre, na pláži, v metre. Minulý rok sme boli v Barcelone v marci. Vtedy bol všade kľud a pokoj. Nie že tam neboli ľudia alebo turisti, to boli, ale nie v takom šialenom množstve. Pláž bola vtedy skoro prázdna. Len o mesiac neskor a... wtf? Nenormálne veľa ľudí, preplnená pláž, samí šmelinári a predajcovia všade... Tým som dospel k záveru, že Barcelona je najkrajšia v čase mimo hlavnej turistickej sezony. I keď, že sa tamojšia sezona začína už v apríli.. som tiež netušil.

Ak si chceš Barcelonu naozaj maximálne užiť odporúčam vyraziť niekde mimo centra. Zablúdiť a preskúmať malé a úzke uličky, len tak sa bezcielne túlať, objavovať malé kaviarničky či obchody a malé námestička. Toto sa nám podarilo práve pred rokom, kedy sme mali viac času na mesto a jeho skúmanie. Na objavovanie miest, kde 99% turistov nechodí. Práve tieto miesta vytvárajú to skutočné čaro a práíve tieto miesta a zážitky z nich si zapametáš.

Tak ako tak, Barcelona zostáva aj naďalej mojím najobľúbenějším mestom, ktoré som navštívil.


Celý náš Španielsky trip bol úplne maximálne skvelý. Tá voľnosť a sloboda je proste neskutočne skvelá pri takomto type cestovania. Objavíš zaujimavé miesta, nie si ničim limitovaný, len sám sebou a svojou fantáziou. Španielsko je skvelá krajina, je v nej množstvo miest na objavenie, množstvo kultúrnych a spoločenských kontrastov a zároveň bohaté europske mesto ktoré láka množstvo turistov. Či už na rekreáciu a dovolenku na krásne pláže alebo na svoju architektúru a srdečných ľudí. Už teraz sa teším na ďalší podobný výlet! Nabudúce to budú možno španielske ostrovy, kto vie... :)