Prvou destináciou našej "španielskej cesty" bolo Alicante, kde sme leteli z Pardubíc. Úvod k tripu španielsko 04/2018 nájdeš tu.


Prílet do Alincate

Let do Alicante trvá z Pardubíc cca 3 hodiny. Prekvapilo ma, že letisko v Alicante je celkom veľké - v porovnaní s Pardubicami asi tak... 100 krát vačšie :)

Vďaka inštrukciám z hotela v ktorom sme mali prespať (za čo im ďakujem - ušetrili mi starosti) som vedel, že cesta taxíkom z letiska do mesta stojí cca 20€ a cesta autobusom, ktorý premáva nonostop, stojí 3,85€. Autobus C-6 jazdí medzi letiskom a centrom mesta v intervale asi 20min. Nájsť zastávku autobusu bolo celkom easy - smer bol na letisku veľmi jasne značený smerovými ceduľami, takže pohoda.

Riešil som ešte jednu dilemu a to, či sa lístky kupujú u šoféra alebo niekde v automate, no keďže nikde žiadne automaty neboli, zmieril som sa s myšlienkou (tajne v to dúfajúc), že to bude u šoféra. Našťastie tomu tak bolo a pán šofér nemal problém ani s 10€ bankovkou.

Cesta busom trvala do mesta asi 30minút, bola už takmer noc, takže vidieť nebolo nič. Malou nevýhodou je, že zastávky kde autobus zastavuje neboli hlásené (ako sme časom zistili, v žiadnom z miest ich v buse nehlásia).

Autobus zastavuje v podstate takmer v centre, pri prístave, kúsok od pláže. Do hotela sme to mali len kúsok a vzhľadom na nočnú hodinu a náročný budúci deň, zamierili sme rovno do hotela. Ten bol vzdialený len kúsok, asi 5 minút peši.

Na recepcií pri check-in ma celkom zarazilo, že vodič toho autobusu ktorý nás viezol z letiska vedel oveľa lepšie anglicky (asi 4 slová) než postarší pán na recepcií, ktorému sa podarilo dokonca stornovať moju rezerváciu cez booking, aby následne vytvoril novú. Predpokladám, že to spravil, aby neplatili províziu bookingu, no je to len moja špekulácia a nechcem mu krivdiť :)

Ola Alicante

Povodne som myslel, že Alicante je len nejaké malé mestečko kde dokopy nič nie je. No... ako sa to vezme. Alicante je relatívne veľké (podľa wikipédie tu žije vyše 300 000 obyvateľov, prevažne prisťahovalcov a je to najvačšie mesto privincie Alicante, v autonomnej oblasti Valencijské spoločenstvo), no pre turistov je zaujímavé len širšie centrum, pláž, prístav, možno Casino a castillo Santa Barbara. Ten zbytok - ktorý je dobré vidieť práve z Castillo Santa Barbara - ako zaujimavý kontrast (čoskoro zistíme, že v porovnaní s Cartagenou to nič nebolo) je dosť ošumelý, možno na prvý pohľad odpudzujúci. Skrátka, časti mesta ktoré nie sú pre "turistov" ničím lákavé a nie je snáď žiadny dovod tam chodiť.

Našu "tour de Alicante" sme začali na takej malej palmovej promenáde, kúsok od prístavu, Casína a miesta, kde nás minulú noc vysadil autobus z letiska. Odtiaľ je to len pár krokov na pláž. Počasie bolo príjemné, bolo jasno, slniečko svietilo, okolo 24 stupňov a brutálne fúkalo :) Ono, na kúpanie by to nebolo ani keby nefúkalo, voda bola ešte dosť chladná. No na pohodový relax a oddych na piesku, na slniečku, ideálne. Úplná parádička bolo to, že pláž bola takmer prázdna a obrovská. Ako do šírky tak do dlžky. Dokopy, ak tam bolo... 50 ľudí, možno aj to je moc (na rozdiel od Barcelony...). I keď sme mali so sebou batohy, nemali sme žiadne uteráky ani osušku, ani sa kde prezliekať do plaviek, preto sme len hodinku, dve posedeli v piesku, na slniečku, schladili nohy vo vode (i keď, pokušenie vyzliecť sa a vrhnúť sa do vody bolo teda obrovské) a šli sme ďalej. Vydržali by sme aj dlhšie no ten vetrisko... (a ako čoskoro zistím, ten vetrisko bol fatálny, hlavne pre mňa...).

Z pláže sme sa vybrali na Castillo Santa Barbara. Je to taká pohodová prechádzka, cesta hore trvá asi 20 minút prechádzkovým krokom. Santa Barbara leží na vrchu kopca Mount Benacantil (166 m). Také mierne stúpanie. Dá sa prípadne ísť aj busom, nezisťoval som však akým, my sme si to vyšli peši. Po asfaltke je cesta dlhšia, no pohodlnejšia, ak chceš byť hore skor, možeš si ju skrátiť cez "park" či "lesík" kadiaľ vedie niekoľko chodníkov.

Castillo Santa Barbara je najvyššie položené miesto v Alicante a máš odtiaľ skutočne úchvatný výhľad na celé mesto a záliv. Zároveň je to asi aj turisticky najrušnejšie miesto. Vstup je zdarma a určite odporúčam ak niekedy zavítaš do Alicante. Okrem voľného vstupu majú aj komentované prehliadky, cenu však neviem.


(Vetrisko nepoľavuje ani hore v Castillo Santa Barbara, slniečko celý čas krásne svieti a hreje... možno priam až spaľuje...).

PROTIP1: V bežných kaviarňach, reštauráciách, hotelových reštauráciách, tapasériách neodporúčam si dať cappuccino. Španieli nevedia spraviť cappuccino! Nedá sa to piť, mlieko a možno ani kávu ten nápoj nevidel ani na obrázku. Je to nechutné, pena vyzerá ako bublinky vo vani alebo fľaky z motorového oleja. Skutočne sa to nedá piť. Istota je Starbucks (chuťovo a kvalitou nič moc ale aspoň sa to dá nazývať cappuccinom a dá sa to celkom aj piť).

Z castilla sme sa vybrali rovnakou cestou naspať, smerom do centra. Po palmovej a dláždenej promenáde naproti prístavu sme sa tento krát vybrali "druhým smerom". Na tento smer boli rozne stánky s roznym druhom tovaru (kabely, magnetky a iné hovadiny), ako ich nazývam ja: šmelinári.

Centrum nie je moc "historické", nenájdeš tu zeleň či parky ako napríklad vo Valencií či Barcelone, ani pešiu zonu ako v Cartagene. Sú to skor také "shopping streets", také nákupné "centrum". Rozne obchody, rozne značky ktoré máme aj tu doma... Pre mňa, nič čo by ma zaujímalo alebo oslnilo. Výhoda však bola, že táto časť je veľmi blízko železničnej stanici, odkiaľ sme odchádzali do Cartageny.

Záver

Z pohľadu turistu alebo návštevníka sa Alicante može javiť ako realtívne malé, na všetky miesta ktoré sú pre neho zaujímavé a lákavá sa dostane bez problémov aj peši. Z tohto pohľadu je tak všetko v "dochádzkovej" vzdialenosti.

Alicante je super na takú plážovú dovolenku, kedy preležíš celý deň na pláži, večer sa ideš najesť, možno prejsť a toto opakuješ po celú dobu dovolenky. Pláž veľká, čistá a pekná, reštaurácií a tapasérií dostatok, priestor na nákupy či prechádzku tiež. Neviem posúdiť koľko ľudí je tam napríklad v lete, no predpokladám, že asi tak zlomok toho čo v Barcelona. Z tohto pohľadu, super destinácia.

Z pohľadu architektúry (nie že by som jej nejak rozumel), vačšina mi príde taký mix 70. - 80. rokov minulého storočia, tých historických stavieb tam moc nie je (napr. v porovnaní s Prahou, Viedňou, Valenciou, ...). Chvíľami som si pripadal ako vo filme o "účetním Fantozzi" :) i keď, kde tu sa nejaké typicky španielska a historická stavba nájde a tie sú krásne, teda aspoň pre mňa, tento štýl architektúry sa mi páči.

Čo sa týka komunikácie, v španielsku to s angličtinou celkovo nevyzerá moc ružovo a na relatívne dobre (aspoň na dohovorenie sa) anglicky hovoriaceho čašníka či pracovníka kdekoľvek narazíš len ťažko. Ak nevieš španielsky, je to komunikácia o jednotlivých slovíčkach (tých základných a najjednoduchších) a potom metodou "rukami-nohami". Ak teda nevieš dobre anglicky, nemaj obavy, zapadneš veľmi ľahko a kľudne možeš so španielmi komunikovať slovensky (ako aj my, keď sme už rezignovali na pokusy o komunikáciu) - vyjde to narovnako ako keby si sa snažil dohovoriť anglicky :)

Nasleduje Cartagena, ktorá sa mi z nejakého dovodu hlboko vryla do pameti a spomienok.