Je to približne rok, čo sme boli prvý krát v španielskej Barcelone. Prvý ale nie posledný, lebo Barcelona je skvelá. Začiatok roka je už tradične obdobím, kedy cestujeme a spoznávame nové miesta. Preto na prelome januára a februára začínam pravidelne sledovať zaujímavé ceny a akcie leteniek do roznych destinácií. Tento krát ma zaujala linka Pardubice - Alicante (Španielsko). Alicante je v okolí veľmi zaujímavých miest ako Cartagena, Murcia, Valencia a ... Barcelona! Bolo rozhodnuté, ideme do Španielska!


Alicante, do ktorého letíme z Pardubíc teda nebude finálna destinácia. Chcel som v rámci tohto tripu vidieť (aspoň z rýchlika) viac miest a okolie Alicante k tomu priam vyzýva. Zároveň som chcel ísť aj do Barcelony, čo mi prišlo ako veľká škoda to nevyužiť, keď už budeme v Španielsku a relatívne blízko. Aj z tohoto dovodu sa dlžka tohto tripu natiahla na takmer na 8 dní.

V pláne máme vidieť samotné Alicante, potom sa presunúť do Cartageny (medzitým bola v hre aj Murcia, no tú som z časových dovodov nakoniec vypustil) odtiaľ do Valencie (Valencia vyzerá skvelo) a následne do Barcelony.

Plán je teda nasledovný:

 • Prvý deň: prílet do Alicante, večer, niekedy pred polnocou
 • Druhý deň: Alicante, večer presun do Cartageny
 • Tretí deň: Cartagena
 • Štvrtý deň: Na obed presun z Cartageny do Valencie.
 • Piaty deň: Valencia
 • Šiesty deň: Presun z Valencie do Barcelony, niekedy večer, takže na Valenciu budeme mať ďalší, takmer celý deň. Príchod do Barcelony niekedy okolo polnoci.
 • Siedmy deň: Barcelona
 • Osmy deň: Návrat domov do Prahy, z Barcelony.

Scenárov bolo viac a nebolo zas tak jednoduché a jednoznačné vytvoriť tento plán cesty. Otvorenými otázkami bolo kde začať, ako dlho sa zdržať na konkrétnom mieste, ako sa presúvať, čo všetko stihneme a čo všetko si pojdeme pozrieť. S tým súviselo aj to zabookovať na konkrétne termíny ubytovanie. Úprimne, toto plánovanie a vymýšľanie ma moc nebavilo, no pre maximálne a efektívne využitie času myslím, že to bolo potrebné.

Keď už som spomenul to cestovanie medzi mestami, boli dva primárne sposoby ktoré som zvažoval (okrem ďalších asi dvoch či troch ktoré sme z roznych dovodov prestali riešiť):

 • Auto: prenajať si v Alicante auto a obehať všetko autom. Auto následne vrátiť v Barcelone alebo vo Valencii a odtiaľ vlakom do Barcelony.
 • Vlak: Cestovať proste vlakom. Predbežne keď som sa pozeral na to, ako dlho konkrétne cesty trvajú sa mi do toho moc nechcelo. No po dokladnejšom preskúmaní a premyslení termínov a cesty sa to dá celkom v pohode zvládnuť a nestratiť nekonečné hodiny cestovaním vo vlaku.

Finálne rozhodnutie na cestovanie / presúvanie sa teda padlo na vlak. Ak stihneme všetky spoje ktoré som našiel a naplánoval (čo dúfam že áno a nič nebude meškať alebo nebude nejaký štrajk železničiarov ako pred dvoma rokmi v Thessalonikách :) ), bude to vyzerať nejak takto:

 • Alicante -> Cartagena, cca 20:35 odchod a príchod do Cartageny 22:55 (2 hodiny, 20 min cca)
 • Cartagena -> Valencia, cca 12:24 odchod a príchod do Valencie 16:58 (4 hodiny, 10 min cca, to je už síce cez deň a 4 hodiny nie sú zrovna málo, no je to jeden z najrýchlejších vlakových spojení bez prestupov a ešte stále nám v ten deň na Valenciu ostane množstvo času + jeden celý ďalší deň. Btw. na Valenciu sa osobne celkom dosť teším, asi tak ako na Barcelonu.)
 • Valencia -> Barcelona, cca 20:31 odchod a príchod do Barcelony 23:59 (3 hodiny, 28 min cca, bude to večer takže moc vzácneho času nestratíme a bude to kratšie než z Cartageny do Valencie.)

Ceny lístkov, objednávku cez internet / kúpu na mieste som zatiaľ neriešil, takže netuším koľko budú stáť ani to, či treba miestenky a ďalšie možné záludnosti.

Cestovný plán vyriešený, preprava vyriešená, zostáva ubytovanie. Bookovanie ubytovanie mám zo všetkého najmenej rád pretože... stojí vždy najviac peňazí :) a je to opať mravenčia robota ktorá zaberá množstvo času. O tom, akým sposobom vyberám ubytovanie som už písal dávnejšie. Postup platil v podstate aj teraz. Porovnával som ponuky na Airbnb, Bookingu, zvažoval cenu, zvažoval raňajky aj čas príchodu a odchodu. Jediná výnimka bola Cartagena kde na Bookingu je žalostne slabá ponuka, obvykle do nie lákavo vyzerajúcich apartmánov alebo Hostelov. V Cartagene teda bolo jednoznačné, že využijeme Airbnb.

V súčte, ubytovanie vyšlo z celého tripu zatiaľ najviac a viac než som čakal. Hlavným vinníkom je Barcelona, kde dve noci stoja (v rámci možnosti výber, v relatívne dobrom hoteli s dobrou polohou v blízkosti metra) s raňajkami šialených 6100,- . Barcelona je z pohľadu ubytovania drahá. Aj z dovodu regulácie služieb typu Airbnb, snahe znížiť množstvo turistov ktorí do mesta prichádzajú a podpore miestnych hotelierov, práve na úkor zdieľanej ekonomiky (Airbnb a iné).

Itinerár Alicante

O tom, ako pripravujem a plánujem itineráre som už v minulosti písal. Aj tento krát som použil Sygic Travel.

Na Alicante máme jeden deň, predbežný plán je takýto:

powered by Sygic Travel

Itinerár Cartagena

V Cartagene budeme mať cca deň a kúsok, predbežný plán je:

powered by Sygic Travel

Itinerár Valencia

Vo Valencií máme skoro dva celé dni, ale Valencia vyzerá skvelo. Plán je v túto chvíľu len veľmi predbežný a nie finálne rozdelený do oboch dní.

powered by Sygic Travel

Itinerár Barcelona

No a nakoniec čerešnička na torte, Barcelona. Chceme si zopakovať niektoré obľúbené miesta kde sa nám najviac páčilo a zároveň skúsiť miesta, kde sme posledne nestihli. Barcelona je skor otvorená než nejak prísne naplánovaná, tam si chceme záver výletu patrične vychutnať a užiť.

powered by Sygic Travel

Plány a itineráru sú jedna vec no doležitejšie než všetko stihnúť podľa nejakého plánu je vec druhá. Nie je to doležité. Cieľom nie je hnať sa a ponáhľať sa za každú cenu ale v kľude a pohode si vychutnať prostredie, kultúru, ľudí, oddychnúť si. Itineráre sú len takou pomockou, kľúčom, aby sme neboli stratení a nezabíjali voľný čas.

Záver

Tento článok píšem asi mesiac pred samotou cestou. Keď si ho prečítam s odstupom času, po návrate, možno mi príde vtipne, naivné... :) Sú to každopádne informácie nateraz aktuálne a "only time will tell". Pokračovanie (časť 2) bude asi až po návrate (dúfam, že po šťastnom a úspešnom návrate).