Švajčiarsko je krásna, bohatá, hrdá, ale aj drahá krajina. Príroda a hory vo "švajci" sú unikátne. Navštíviť švajčiarsky Montreux bolo v mojom Bucket liste už veľmi dávno, no akosi nikdy nebola ta "správna" doba a príležitosť.

Konečne sa mi teraz naskytla ta správna príležitosť a Montreux som navštívil a rozhodne to stálo za to (aj za tých celkovo vyše 2000km na cestách).

Montreux je malé mestečko v kantóne Vaud, na brehu Ženevského jazera, obkoleseného horskými štítmi týčiacimi sa do výšky až 2000m nad morom. Nachádza sa necelých 100km od Ženevy. Voda v jazere je priezračne čistá, navodzuje pocit že sa nachádzaš niekde v exotike na pobreží mora.

Prečo Montreux? Pre každého fanúšika skupiny Queen a Freddieho Mercuryho absolútne jasná odpoveď. Montreux je miesto kde kapela veľmi aktívne posobila, mali tu svoje nahrávacie štúdio a v posledných rokoch života Freddieho tu trávili veľmi veľa času. Na poslednom štúdiovom albume Made in Heaven ktorý bol vydaný v roku 1995 už po smrti Freddieho Mercuryho je fotka obalu práve z Montreuxu - ide o pohľad na jazero a pamätnú sochu Freddieho pri jazere.

Obal posledného albumu Made in Heaven od skupiny Queen

Každoročne sa v kasíne Barrière Montreux kde bolo nahrávacie štúdio kapely a kde je teraz múzeum Freddieho Mercuryho (casino stále funguje) koná oslava narodenín Freddieho a vlastne celého jeho života, myšlienok a ducha v akom Freddie žil. Schádzajú sa sem fanúšikovia z celého sveta, prichádzajú oblečený v roznych extravagantných kostýmoch (aké používal aj Freddie pri svojich prezentáciách a vystúpeniach), rozne namaľovaní a nalíčení, osláviť život Freddieho, spoločne sa zabaviť a aspoň na pár hodín prežiť slobodu a trochu vlastnej "zvláštnosti" na mieste a v spoločnosti, kde ich nikto nebude súdiť. A skutočne, bola to jazda a párty ako sa len tak nevidí!

Oslavy trvajú niekoľko dní a vrcholom je práve táto párty. Okrem toho sa koná množstvo sprievodných akcií, napríklad živé koncerty na námestí, stretnutia s roznymi osobnosťami a podobne. Všade je veľa ľudí z roznych kútov sveta, posedávajú na lehátkách na námestí pri jazere, bavia sa, konverzujú každý s každým, aj keď sa nikdy predtým nevideli a zrejme už ani nikdy neuvidia. Panuje tu neskutočne slobodná, uvolnená a priateľská atmosféra v nádhernom prostredí.

Ja som bol v Montreuxe prakticky len na otočku. V piatok večer príchod, sobota celá v Montreuxu a v nedeľu ráno odchod. Bolo to krátke ale rozhodne to stálo za to! Na druhú stranu je škoda, že som nestihol nič viac len samotný Montreux. Žiadna túra po okolitých horách, plavba loďou po jazere, návšteva Ženevy,  okolitých viníc, alebo hradu Chillon Castle. Žiaľ, nebo na to čas. Tak snáď ešte niekedy nabudúce.