Tipov a itinerárov na cesty po USA nájdeš nekonečné množstvo. Môj 10 dňový itinerár je z východného pobrežia (east coast) USA. Ja som ho mal na 10 dní a rozhodne v ňom nie je všetko, čo by sa na tejto trase dalo, resp. čo by stálo za to, vidieť. Času však bolo málo ale aj napriek tomu, to čo itinerár obsahoval, to som stihol. Itinerár je pre jeden konkrétny trip a nie na celé východné pobrežie USA.

Trasa

Takže, akú trasu vlastne itinerár obsahuje?

 1. New York City, New York
 2. Niagara Falls, New York
 3. Philadelphia, Pennsylvania
 4. Washington D.C.
 5. Ocean City, Maryland

New York City

NYC som navšívil už niekoľko krát a väčšinu všeobecne známych a "must see" miest som už videl. V tomto konkrétnom prípade som v NYC strávil 3 celé dni + pol dňa po prílete. V tomto texte NYC moc priestoru venovať nebudem, rád by som ho viac a do detailov rozobral inokedy v samostatnom článku (vzhľadom na interval v akom blogujem to tak skoro zrejme nebude 😏). No keďže som bol v NYC najdlhšie v prípade tohoto konkrétneho tripu a zaplnil najviac dní, nemožem ho úplne odignorovať, takže predsa len prikladám pár tipov (tých, ktoré boli súčasťou mojich 3 dní).

 • Coney Island
 • Empire State Building: moja ♥ záležitosť, vraciam sa opakovane
 • One World Trace Center (Freedom Tower): na mieste povodných dvojičiek (Twin Towers) som už bol, no výhliadku v novej Freedom Tower som navšívil prvý krát
 • The National September 11 Museum
 • Edge Tower: oh boy! Crazy 😜 Ak sa nebojíš výšok v otvorenom priestore, tak máš možnosť poprechádzať  sa po vrchole Edge Tower
 • Time Square
 • The Mills at Jersey Gardens: shopping 🤣

New York City nie je mesto, NYC je svet sám o sebe. Je tak špeciálne, výnimočné a unikátne že ho treba zažiť. Ak mám byť ale úprimný, už som sa tešil kedy z NYC konečne vypadnem.

Niagara Falls

Vodopády Niagara Falls (niagarské vodopády) na rieke Niagara asi netreba moc predstavovať.

Okrem samotných vodopádov, ktoré sa rozkladajú na americkej a kanadskej strane (ležia na hranici s Kanadou), sa rovnako volá aj mesto v ktorých sa nachádzajú (dvojmesto, rovnako sa totiž volá mesto aj na Kanadskej strane). Cesta autom na Niagarské vodopády trvá približne 7 hodín. Samozrejme, ak nie si vodič alebo nechceš ísť autom, možeš sa z NYC dostať na niagarské vodopády aj autobusom (relatívne lacno), alebo letecky. Obidve varianty možeš ísť buď na vlastnú pesť alebo je množstvo agentúr ktoré tieto zájazdy organizujú.

Väčšina cesty vedie po dialniciach, ale veľká časť cesty vedie aj po okresných cestách cez Pensilvániu a severnú časť štátu New York a tá je skutočne čarovná. Vo chvíli keď odídeš z NYC a zídeš z diaľníc, ocitneš sa v úplne inom svete! Nekonečne dlhé cesty, small villages s typickými americkými domami s veľkými záhradami bez plotov, malé mestá a mestečká, kde keď zastavíš tak cítiš celkom inú atmosféru a energiu. Krásná príroda, ktorá ti robí spoločnosť počas dlhej cesty, je len ďalším bonusom.

Posledný úsek cesty, približne 80míľ pred Niagara Falls znovu prichádzaš na diaľnicu a cieľ máš na dosah.

Popravde, samotnú cestu z NYC na niagarské vodopády som si užil viac než samotné vodopády 😊

Mesto Niagara Falls na americkej strane má približne 50 000 obyvateľov a ako som už spomenul, susedí s rovnako pomenovaným mestom na Kanadskej strane. Do Kanady sa dostaneš jednoducho po moste ktorý obe mestá a krajiny spája. Pre vstup do Kanady však potrebuješ víza.

Ja som bol na niagarských vodopádoch mimo hlavnú sezonu, takže mesto bolo vyľudnené, čo mi len a jedine vyhovovalo (aj preto chodím do USA väčšinou mimo hlavnú turistickú sezonu). Väčšina reštaurácií a obchodov bola zatvorená, parkoviská a ulice prázdne. Naplno prebiehala rekonštrukcia ciest pred sezonou a hlavným náporom turistov. Počasie nebolo ideálne (predsa len je to severná oblasť) a ani boat tours (Maid of the Mist) pod vodopády ešte nepremávali (škoda). To však nič nemení na tom, že samotné vodopády sú dychberúce! Žiadna fotka ani video ti nedokáže poskytnúť ten autentický zážitok a pocit keď tam stojíš, sleduješ, počuješ a cítiš tú obrovskú padajúcu masu vody ktorá nemá konca. To burácanie, všadeprítomnú vodu a oblaky roztrieštenej vody. Keď prídeš večer, tak celú atmosféru ešte viac zmocňuje a doplňuje svetelná projekcia. Nedokázal som sa odtiaľ odtrhnúť, aj keď mi bola parádna zima a začalo pršať.

Vraj z Kanadskej strany sú vodopády ešte krajšie. Nedokážem posúdiť, ale vyrazili mi dych.

Nuž a ako inak zakončiť parádny večer, než návštevou obrovského kasína Seneca Niagara Resort & Casino 😂 Ak som písal, že v uliciach nebolo takmer živáčka, tak v tomto kasíne to žilo a vrelo! Rozhodne odporúčam aj tento typ autentického zážitku a trochu zábavy pre dospelých. Oproti našim kasínam sú tie americké absolútne iná liga!

Philadelphia

"Philly" je šieste najväčšie mesto USA čo do počtu obyvateľov a najväčšie mesto štátu Pensylvánia čo do rozlohy aj počtu obyvateľov. Aspoň toľko z Wikipédie.

Prečo zrovna Philly? Vo Philadelphií som bol druhý krát. Prvý krát moj zámer celkom nevyšiel z časových, ale hlavne covidových dovodov. Tento krát to konečne vyšlo. Dovod, prečo som chcel Philadelphiu navštíviť je, že je to miesto kde sa tvorila historia samotných United States of America. Vo Philadelphií v 18. storočí dochádza k 1. a potom 2. Kontinentálnemu kongresu a následne k vyhláseniu nezávislosti Spojených štátov amerických. V roku 1787 bola v meste prijatá a podpísaná prvá Ústava Spojených štátov amerických otcami zakladateľmi Benjaminom Franklinom, Georgeom Washingtonom, Johnon Adamsom, Thomasom Jeffersonom, Johnom Jayom, Jamesom Madisonom a Alexandrom Hamiltonom. Philadelphia sa tiež stala hlavným mestom USA, i keď len na krátky čas. Bola hlavným centrom boja proti otroctvu a finančným centrom USA. A samozrejme, vo Philadelphií sa natáčal jeden z najznámejších filmov a to Rocky v ktorom Rocky Balboa (Sylvester Stallone) v jednej z najznámejších scén trénuje (behá) po schodoch pred Múzeom umenia (dnes sa na tomto mieste nachádza aj Rockyho socha).

Takže, čo možeš vo Philly vidieť?

 • Rocky Steps & Statue 😜
 • Liberty Bell Center
 • Eastern State Penitentiary: bývalá veznica ktorá fungovala od roku 1829 do 1971 a pobývali v nej aj hviezdy ako Al Capone alebo Willie Sutton.
 • Reading Terminal Market: nádherné trhovisko s kopou ľudí a ešte večšou kopou stánkou s výborným a čerstvo pripraveným jedlom
 • Independence Hall
 • City Hall
 • LOVE park

Moje osobné dojmy z Philly sú celkom zmiešané. Zhrnul by som to v skratke asi tak, že Philly sa mi moc nepáči. To, čo som chcel navštíviť som videl a tak skoro sa tam zrejme nevrátim.

Cesta z Niagara Falls do Philadelphie autom trvala okolo 7-8 hodín.

Washington D.C.

Tak ako ma Philadelphia neoslovila a vlastne ani neoslnila, tak práve tak ma nadchlo hlavné mesto USA, Washington DC!

Predstavovať Washington asi nie je nutné. Hlavné mesto USA poznáme všetci. Najprv napíšem niekoľko tipov čo vo Washingtone vidieť a potom pár slov o tom, prečo ma toto mesto nadchlo. Ešte pred tým dodám, že som za ten krátky čas nestihol vidieť všetko čo som vo Washingtone chcel (o dovod viac sa tam čo najskor vrátiť). Moje tipy sú miesta, kde som bol.

 • National Mall
 • Washington Monument
 • Capitol
 • Library of Congress
 • National Archives
 • Supreme Court of the United States
 • White House
 • World War II Memorial
 • Lincoln Memorial + Pool
 • Vietnam Veterans Memorial

Už pred cestou som čítal, že Washington je taká mestská oáza pokoja. Aj keď je hlavným mestom s čulým ruchom a takmer 1 milionom obyvateľov. Nevedel som, čo si pod tým predstaviť, hlavne po skúsenostiach s inými veľkomestami. Nemal som vytvorenú žiadnu predstavu ani žiadne očakávania.

Washington je krásné, čisté, pokojné a hlavne zelené mesto. Na každom kroku je nejaký park alebo parčík, chodníky a cesty sú lemované stromami a trávnatými plochami. Ulice sú čisté a upratané (a to nie len v najužšom centre). V uliciach, na chodníkoch, v parkoch, nikde nie je miliarda chaotických a hlučných ľudí, ktorí sa tlačia jeden cez druhého, alebo sa niekde ponáhľajú. Doprava plynie pomaly a pokojne. Aj keď v uliciach stretneš množstvo ľudí, turistov, študentov a školských zájazdov, celkový rytmus a atmosféra v meste je diametrálne odlišná od iných veľkých miest. Život tam plynie celkom iným tempom, tichšie, pokojne a v celkom inej atmosfére ako v iných mestách. A to bola polovica pracovného týždňa a nádherný slnečný jarný deň!

Nechcelo sa mi odísť, bolo veľmi príjemné tam byť a len tak sa prechádzať bez cieľa a vychutnávať si chvíľu prítomného okamihu na danom mieste a tú atmosféru. Washington je miesto, kde by som sa dokázal presťahovať bez váhania okamžite.

Ocean City

Záver tejto cesty smeroval do dovolenkovej destinácie Ocean City, v štáte Maryland. Po náročných dňoch neustále v pohybu trochu spomaliť na pobreží oceánu a užiť si posledné dni pred cestou domov.

Pri ceste do Ocean City toho nie je moc čo plánovať. Nie je to typické mesto či miesto kde by si chodil po pamiatkach. Je to miesto, kde sa ideš zabaviť, oddýchnuť si, dobre sa najesť, napiť a zrelaxovať. Taký veľký Coney Island. Ocean City je dovolenková destinácia. Množstvo apartmánov, apartmánových domov a hotelov. Množstvo reštaurácií, nádherná nekonečne dlhá a široká piesočnatá pláž ktorú lemuje boardwalk - drevená promenáda - plná stánkov s pitím, jedlom, suvenýrmi. Kolotoče, balony, šarkany,  ktoré mali veľkosť aj cez 5 metrov! a borci s nimi dokázali na oblohe kúzliť neskutočné choreografie.

Nemá preto zmysel písať kam ísť alebo čo vidieť, na takomto mieste si to svoje nájde každý sám.

V OC som bol mimo hlavnú turistickú (letnú) sezonu a ráno keď som vyrazil z hotela bolo všade totálne prázdno, všetko bolo zatvorené, promenáda prázdna. No dopoludnia a pred obedom to tam začalo ožívať! Otvorili sa stánky, obchody, reštaurácie, atrakcie a v priebehu hodiny - dvoch tam bolo plno. Boardwalk začal žiť naplno a vtedy to malo to svoje pravé kúzlo. Parkovisko, kde som ráno parkoval ako jediný bolo pri odchode do hotela (okolo 17hod) úplne plné!

Nuž a večerný život, to je už potom kapitola sama o sebe, ktorú si každý píše podľa svojich predstáv.

Záver

Z Ocean City som vyrážal spať do NYC ráno po raňajkách. Cesta trvala okolo 6 hodín kvoli hustej doprave, prevažne po diaľnici. Trochu na poslednú chvíľu som stíhal vrátiť na čas auto v New Jersey, odkiaľ som bral doposiaľ moj najdrahší taxík na letisko ever. No niet sa čo diviť, z Jersey na JFK je celkom slušná diaľka.

Ako už z predchádzajúceho textu vyplýva, trip som absolvoval na jar tohoto roku (2022).

Tento trip som mal naplánovaný a čiastočne ho začal realizovať v roku 2020, presne v čase, kedy začala pandémia. Letel som do USA úplne posledným lietadlom z Europy ktoré vtedy v NYC pristálo pred tým, než začal platiť zákaz vstupu občanom Schengenu (ktorý trval takmer 2 celé roky). Rovnako tak som predčasne odlietal o pár dní neskor z NYC jedným z posledných lietadiel z USA do Europy, ktoré ešte nezrušili a ktoré naozaj aj odletelo (najdrahšie letenky aké som kúpil ever!).

Trvalo mi 2 roky kým sa mi podarilo tento trip dokončiť a rozhodne to stálo za to!