Si vďačný? Uvedomuješ si svoju vďačnosť za to čo máš, za to kde sa nachádzaš, za to ako sa cítiš, za to, aký ľudia ťa obklopujú alebo za to, čo si v živote dokázal? Prestaň na chvíľu čítat a zamysli sa - si vďačný? Uvedomil si si niekedy svoju vďačnosť? A robíš to pravidelne?


Aká bola tvoja odpoveď na moje otázky? Možno áno, možno nie, faktom však je, že 90% z nás si neuvedomuje svoju vďačnosť. A z tých 10% možno len polovica to robí pravidelne a uvedomele (vedome) a nie len raz za čas, raz za rok, keď sa im niečo podarí, alebo nekonkrétne vďačnosti typu: som vďačný za svoje zdravie, za svoju rodinu, že mám peniaze...

Vďačnosť je jeden z pilierov šťastného a úspešného života.

Možno sa teraz pýtaš: za čo mám byť vďačný? Veď ja nemám byť za čo vďačný a už vobec nie každý deň, tak za čo mám ďakovať? Za to že som chorý, nemám partnera, nemám peniaze, nemám prácu, alebo ma práca nebaví, robím od rána do večera, nikam nechodím..... Na všetky tieto odpovede prídeš sám, v priebehu čítania tohto textu.

To, v akom stave sa nachádzaš teraz je výsledkom tvojich činov a rozhodnutí ktoré si spravil včera, predvčerom, minulý týždeň, pred pol rokom, pred rokom, pred 5 rokmi... To, ako sa dnes máš je výsledok tvojich predchádzajúcich činov či rozhodnutí.

Ak tvrdíš, že nemáš byť za čo vďačný, mal by si sa zamyslieť nad tým, či svoj život žiješ alebo len prežívaš. Mal by si si začať uvedomovať, či máš kontrolu nad svojou mysľou a či dokážeš prežívať a precítiť prítomný okamih. Uvedomuješ si sústredene tento moment a túto situáciu kedy čítaš tieto slová? Keď čakáš na autobus, uvedomuješ si svoje okolie? Vnímaš vone, farby, ľudí okolo seba? Keď obeduješ, uvedomuješ si chute, vone či len hltáš?

Funguješ na autopilota alebo si každý jeden okamih v prítomnosti? Žiješ alebo len prežívaš?

Zamysli sa na moment nad tým. Polož si tieto otázky kľudne ešte raz, sám pre seba a úprimne si na ne odpovedaj. Vo chvíli, kedy si uvedomíš, že viac času tráviš v režime autopilota než v prítomnom okamihu (tento moment, tento okamih sa už nikdy viac nezopakuje. To čo prežívaš v túto sekundu sa už nikdy nevráti!) začneš byť schopný tento stav zmeniť, otočiť. Z autopilota sa prepnúť do realitya začať žiť conscious life. A v ten moment sa začnú diať zázraky (magic happens). Začneš si uvedomovať a začneš vnímať... hej, dnes je naozaj krásna modrá obloha, ani jeden obláčik, aha tam je drozd, slniečko dnes krásne hreje, ten dážď je celkom chladný, vzduch je dnes veľmi svieži, dust in the wind, káva je dnes výborná, tá pani má zaujímavý náhrdelník a ten pán vedľa nej mal dnes asi ťažký deň ale vyzerá veľmi elegantne.

To, že sa necítiš dobre, že si unavený, frustrovaný (musím zopakovať, že to, ako sa cítiš je výsledkom tvojich predchádzajúcich činov a toho, ako máš nastavenú svoju myseľ), chorý či smutný vobec nijak neovplivňuje to, že si dokážeš svoju realitu prudko zmeniť a prisposobiť. Prepneš sa do reality, uvedomíš si... cítim sa na houbi ale... spal som veľmi dobre! Alebo, tá pani v drogérií sa na mňa usmiala a zaželala mi pekný deň. Boom! Ako sa cítiš teraz? Much more better!

Sú to detaily, maličkosti ktoré si bežne nevšímame ale vo chvíli kedy si ich začneme uvedomovať, prežívať ich, začneme pociťovať... vďačnosť!

A čo tak uvedomovať si aj tie vačšie a hodnotnejšie situácie, či skutočnosti, trochu viac do hlbky? Som vďačný za zdravie, som vďačný za deti, som vďačný za peniaze, za rodinu, za kamarátov... to nestačí! Čo tak: "som vďačný, že som dnes som svojim synom bol na jeho futbalovom zápase kde skoroval", alebo "aha, kamoška Lenka mi dnes zavolala a spýtala sa ako sa mám a či neskočíme na kávu! Som za to vďačný / vďačná, mám skvelých priateľov". Neznie to lepšie? Nevyvolá to v tebe ten skutočný pocit vďačnosti keď si uvedomíš túto konkrétnu vec a nie len obecné "klišé"?

Kúzlo je v tom, že nech si v životne akokoľvek ťažkej situácií (finančne, zdravotne, existenčne, ...) je doležité (a skutočne sa to dá) si uvedomovať realitu a v tom návale všetkých ťažkostí a problémov si nájsť čo i len (a pre niekoho iného možno úplne bezvýznamné) maličkosti, za ktoré si vďačný.

A čo ďalej

Ak si stále skeptický logicky ťa asi napadne: "A čo ďalej? A čo teraz? Čo toto uvedomovanie a vďačnosť bude znamenať a k čomu povedie? Čo z toho budem mať?" (Logicky ma napadá: A čo očakávaš? 😄)

Možno to bude znieť ako jedno z ďalších mnohých "klišé" ale ja to tak vnímam, cítim a verím tomu. Budeš šťastnejší. Netvrdím že budeš šťastný, že sa tým vyriešia všetky tvoje problémy, ťažkosti a trápenia. Na to je potrebné oveľa viac, ale v tom všetkom čo sa na teba valí alebo ťa ťaží bude vyjadrenie vďačnosti takou malou náplasťou ktorá ti može rozjasniť tvoj deň.

Ak budeš svoju vďačnosť praktikovať pravidelne, každý deň, celý život, začneš pozorovať, že niečo sa naozaj deje a veci sa menia. Predovšetkým, začneš sa meniť ty sám. Zvnútra. Nebude to zo dňa na deň, z mesiaca na mesiac, bude to trvať dlho, ale aj takýmto málom možeš vo svojom živote veľa zmeniť.

Malými, ale pravidelnými, každodennými krokmi k obrovským výsledok. Nezáleží na tom aký malý ten tvoj krok je, kľúčové je, aby si ho spravil a opakoval každý jeden deň. Výsledok sa dostaví.

Okrem toho, prejavením svojej vďačnosti a uvedomením si konkrétnych momentov začneš zo seba vydávať množstvo energie - pozitívnej energie.

Život, svet, vesmír, všetko vokol nás je určitá forma energie. Pohyb = energia, peniaze = energia, život = pohyb = energia. Čo sa nehýba to nemá energiu a je mrtve. V tomto svete platia určité zákony - nepísané, abstraktné, pre niekoho mágia či ezoterika. Tak či onak, tie zákonitosti platia, ovplivňujú nás či so to uvedomuješ alebo nie. (Toto je opať ďalšia veľká téma.) Jedným z týchto zákonov je aj zákon reciprocity (príslovie "nerob druhým to čo nechceš aby robili tebe" určite poznáš). Inými slovami, koľko pozitívnej (ale i negatívnej) energie zo seba vydáš, toľko (a ešte raz toľko) sa ti od života, vesmíru, prírody, Boha (záleží na čo veríš) vráti. A to platí nie len v prípade vďačnosti ale aj v iných oblastiach - peňazí (darovanie), správaní sa (srdečnosť, ochota, úprimnosť,...) a ďalších. Veci sa začnú diať samé od seba (magic happens), bez toho aby si tušil že prečo, odkiaľ, kedy a od koho.

Usmerňuj svoju pozitívnu energiu a šír ju ďalej.

Aby sa niečo v tvojom živote skutočne zmenilo je nutná pravidelnosť. Je potrebné aby si si vytvoril návyk. Aby si tú konkrétnu činnosť praktizoval nie vedome ale podvedome. Aj vďačnosť je potrebné zo začiatku, kým sa ti dostane do podvedomia a pod kožu, trénovať a praktikovať pravidelne. Nestačí raz za mesiac, raz za týždeň, raz za čas, keď si možno spomenieš, a možno aj nespomenieš. Musíš si vytvoriť návyk a prejavovať / praktizovať svoju vďačnosť každý deň.

Ak si nenájdeš 10 minút každý deň na ... akoby si svoj život ani nežil.

Minútu, dve každý jeden deň má každý z nás. Dokonca to nie je ani činnosť nijak náročná - fyzicky či mentálne, nepotrebuješ k tomu žiadne nástroje (len svoj mozog), žiadne špeciálne miesto - prejaviť vďačnosť možeš kedykoľvek a kdekoľvek. Doležitá je jedine pravidelnosť (každý jeden deň), úprimnosť a konkrétnosť (ako som písal vyššie, buď vďačný za konkrétne situácie).

Ako by tvoje prejavenie vďačnosti mohlo vyzerať? Na forme nezáleží. Je jedno či si to vyjadríš v duchu slovami, napríklad: "som vďačný za...., lebo...; dnes som stretol / zažil / videl / cítil / stretol sa..., som za to vďačný). alebo to vyslovíš nahlas, prípadne si to napíšeš - do denníka, zápisníka alebo kdekoľvek. Doležité je, aby si to myslel vážne a úprimne.

Cvičenie

Ja praktikujem svoju vďačnosť každý deň formou zápisu do deníku / diára a to vždy večer. Osvedčilo sa mi zapísať si 3 veci za ktoré som v ten deň naozaj a úprimne vďačný. Nie jednu, nie dve ale striktne 3. Moja výzva a cvičenie pre teba teda je, zapíš si alebo vyslov nahlas každý jeden deň (a je jedno či cez deň alebo večer, po celom dni) minimálne 3 veci alebo situácie za ktoré si v ten deň vďačný. A znova ti zopakujem: buď konkrétny! Nie všeobecné a abstraktné veci typu "som vďačný že som zdravý" (túto chybu som sám robil), buď konkrétny ("som vďačný že ma dnes už nesvrbeli oči z alergie").

A ešte jedna rada nevymýšľaj si v rámci cvičenia, neklam. Neklam sám seba len preto, aby si napípsal 3 veci. Ak si úprimne nebol v ten deň vďačný za to že pršalo alebo že si si videl včielku ako opeľuje púpavu, nepíš / nevyslovuj to len preto, aby bolo do počtu. Buď úprimný, prejavuj len veci za ktoré si úprimne vďačný.

Záver

Hneď v úvode mám jednu doležitú citáciu. Ak si si ju nevšimol, scrolluj hore a prečítaj si ju. Niekoľko krát som to spomenul aj v texte. Vďačnosť ťa nespasí, nezmení ti život v zmysle, že ak robíš 99% vecí vo svojom živote zle, toto jedno percento ktoré zmeníš ti prinesie dream life. Bude to však doležitý krok na ceste za lepšou verziou samého seba a za skutočnou zmenou. Keď každý jeden deň vo svojom živote spravíš jediný krok vpred, nech je akokoľvek malý, obrovského výsledku (zmeny) skor či neskor dosiahneš. Musíš byt len vytrvalý a mať za sebou dostatočné množstvo opakovaní.

Mimochodom, vďačnosť je jeden z častých rituálov mnohých úspešných osobností. Nie je to ezoterika, nie je to mágia a to, či tomu budeš veriť a skúsiš to alebo nie, je len na tebe.

V texte som tiež načrtol množstvo iných súvisejúcich tém, otvorených otázok a myšlienok. Nešiel som do hlbky lebo množstvo princípov a zákonov medzi sebou úzko súvisí a jedna bez druhej nie sú také účinné. Musíš si preto začaŤ vytvárať svoj vlastný systém a dívať sa na veci, na črepiny a ústrižky v širších súvislostiach.

Buď vďačný, buď milý a srdečný. Mám rád toto vyjadrenie v angličtine, od Erica Ho kedy sa ma naozaj hlboko dotklo keď to vyslovil a ako to vyslovil. Odvtedy mi utkvelo v pamati a rád ho používam. Proste...

Be kind!