Tento blogpost nebude recenziou ani opisom vianočných trhov vo Viedni. Takých na internete nájdeš množstvo. Dokonca aj tie staršie články sú stále aktuálne, lebo na tých trhoch sa toho každoročne zas tak moc nemení. Blogpost bude skor takým zhrnutím mojich dojmov z tohtoročných Viedenských trhov na Rathausplatz (Viedenská radnica).


Cesta do Viedne (PHA-VIE)

Z Prahy je to najbližšie a najrýchlešie po D1 na Brno a potom na Mikulov (hranice s AT). Od hraníc je to po diaľnici (ktorej tam moc nie je :) ) cca 60km do Viedne. Diaľničnú známku odporúčam kúpiť hneď na hraniciach, po pravej strane taký malý non-stop obchod (nie ten prvý veľký Duty Free, ale kúsok za nám pred veľkým parkoviskom). 10 dňová stojí 8,90€ a ak budeš platiť kartou tak je tam poplatok +1€.

Asi je jedno ktorý deň pojdeš (samozrejme, piatok, sobota, nedeľa očakávaj na cestách podstatne silnejší nápor), počítaj s tým že pred tebou i za tebou bude 90% áut slováci a češi. A vo Viedni to nebude o nič lepšie, len s tým rozdielom, že ten pomer sa mierne zníži v prospech rakúšanov, no stále tam bude našincov ako nas... húb po daždi.

V Rakúsku je mimo obce a diaľnice maximálna povolená rýchlosť 100km. Je to o 10 viac ako u nás a to znamená, že nemusíš ísť "predpisových" 90 (reálne ak sa riadiš tachometrom tak ver, že ideš tak 80-85km) ale možeš (mal by si, odporúčam ti to) ísť až 100km.

Od hraníc je to do najbližšieho mestečka (dediny?) len kúsok, ide sa po okresnej ceste. Myslím, že kým dojdeš od hraníc na diaľnicu tak pojdeš cez dve alebo tri takéto mestečká. Celkovo od hraníc do Viedne z tohto smeru je to tak 50:50 okresné cesty a diaľnica.

Časovo je to odhadom 35min - 45min, podľa toho či natrafíš na kamiony alebo truľa ktorý ide 85km/hod.

Parkovanie vo Viedni

Máš 4 možnosti ako parkovať vo Viedni.

  • Podzemné parkovisko pod Rathausplatz, tzn. vyjdeš schodami alebo výťahom a si hneď na trhoch (cena 17€ / hodina)
  • Platené parkoviská v centre, roznych uličkách a okolí (ceny rozne, obsadenosť a dostupnosť rozna, viac info http://www.parken.at/wien/ a prajem veľa šťastia pri jazdení autom viedenskými ulicami a cestami)
  • Parkovať niekde ďalej od centra, niekde pri krajnici, pod mostom, proste niekde kde sa neplatí a dá sa parkovať a do centra sa dopraviť mestskou, podľa polohy kde budeš parkovať.
  • Parkovať na oficiálnych P+R parkoviskách (https://www.wien.info/cs/travel-info/to-and-around/park-ride) za cca 5€ na celý deň ktoré sú v blízkosti (resp. hneď pri) staniciach Metra, tzn. do centra sa dostaneš pohodlne metrom za pár minůt a rovnako speť, vystúpiš z metra a si pri aute.

Parkovanie v P+R

Ja som zvolil (tak ako vždy keď idem do Viedne) parkovanie na P+R. Keďže Rathausplatz sa nachádza na linke metra U2, parkoval som na P+R Donaustadtbrücke (U2), alternatívne je možné zaparkovať aj na Donaumarinna.

Garáže Park + Ride sú samoobslužné - platíš v automate hotovosťou alebo kartou. Obsadenosť sa samozrejme líši, no nikdy sa mi nestalo že by som na Donaustadtbrücke alebo Donaumarinna nezaparkoval. Metro je hneď "cez ulicu", vystupuješ na stanici Rathaus.

Metro, lístky

Necestuj načierno, bez lístka! Ak ťa chytí revízor, pokuta je 107€. Neviem síce nemecky, ale aspoň tak som to pochopil z letákov na informačných tabuľách ve metre.

Automaty na lístky pred vstupom do metra rozprávajú slovensky aj česky (tzn. dá sa prepnúť slovenčina aj čeština), nemožeš sa teda vyhovárať že si nevedel alebo nerozumel. Jednorazový lístok stojí 2.2€. Na cestu na Rathausplatz a speť teda potrebuješ dva takéto lístky. Ak budeš po viedni metrom či električkou cestovať viac (chceš vidieť viac miest atp.) odporúčam celodenný neobmedzený lístok za myslím 7€. Vyplatí sa to viac.

Ak budeš kupovať len jednorazový lístok, kúp si rovno už aj na cestu z trhov speť.

Platiť sa dá v hotovosti (bankovky + mince) ale čo je super, aj platobnou kartou (čo je niečo ako stvorené pre mňa, keďže ja hotovosť nenosím).

Pred vstupom do metra si nezabudni ticket validovať (také červené búdky kde vrazíš ticket).

Vianočné trhy - dojmy

Ako každoročne a ako na trhoch vo všetkých mestách... Je to o obžerstve, o klobásach, hot-dogoch, guláši v bochníku chleba, či zvarenom víne, horúcej čokoláde alebo punči v šálke tvare topánky (alebo je to čižma?). Najviac ľudí a največšie davy sú práve pri stánkoch s občerstvením (a ešte na WC).

Medzi stánkami a v uličkách kvantá ľudí, nedá sa v kľude prechádzať a v kľude si obzrieť to, čo majú v iných stánkoch. Proste, nenormálna tlačenica...

Mňa osobne najviac baví to dookola, teda osvetlenie, vianočný stromček v parku, svetelné a rozne iné atrakcie za stánkami v parku, a celkovo ta "parková vianočná atmosféra". Je vidieť, že som vyrastal na Sám doma :)

Tento rok je na trhoch vo viedni jedna super vychytávka (možno to bolo aj minulý rok, 2016?) a tou je klzisko :) Či už pre deti alebo pre dospelých, súčasťou je aj požičovňa korčulí.


Aj napriek tomu ako ma tie davy ľudí ser.., ako mi vadí to, že sa nedá nikde v kľude pohnúť, zastaviť a každý sa cez každého tlačí len aby sa dostal k svojej šálke s punčom alebo hotdogu, mám to tam rád. Baví ma ta atmosféra okolo :)

Na záver, pár tipov: pozor na bankomaty v okolí trhov - hlavne na Vašu bezpečnosť pri výberoch a tiež pozor na to, aký je to bankomat - aby ťa neskasíroval na zbytočne vysokých poplatkoch. Chovajte sa tam ako ľudia a nie ako dobytok.. Počúvať tie výkriky a kecy slovákov a čechov, prekrikovanie sa, nekonečné tlačenie a tisnutie sa dopredu... Buďme ľudia :) Usmievajme sa na seba a nekazme si atmosféru. Spomaľ, užívaj si. Nebuď ako pažravá kobylka, veď si tam nešiel preto... Či áno?